Muzlu Kek Tarifleri

Konusu 'Mutfak Bölümü' forumundadır ve Pelin tarafından 1 Haziran 2008 başlatılmıştır.

1. Pelin Super Moderator

Muzlu Cevizli Ballı Kek
    Malzemeler:
    • 125 gr tereyağı
    • 1 su b. esmer tozşeker
    • 2 çorba k. bal
    • 3 yumurta
    • 1 çay b. ceviz
    • 1 çay b. kuru üzüm
    • 100 gr bitter çikolata
    • 1 p. vanilya
    • 1 p. kabartma tozu
    • alabildiği kadar un
    • 3 muz
    Hazırlanışı:
    Karıştırma kabına oda sıcaklığında yumuşamış 125 gr.tereyağı ve 1 su bardağı esmer şeker ilave edip çırpma teliyle karıştırın.Üzerine 3 adet yumurtayı kırın.Yumurtaların üzerine 1 adet rendelenmiş muz,2 çorba kaşığı bal,iri parçalanmış ceviz,kuru üzüm,1 paket vanilya ,1 paket kabartma tozu ve yaklaşık 2 su bardağı unu ilave edip çırpam teliyle karıştırın.
    Kek karışımını kek kalıba dökün.Önceden ısıtılmış olan 170 decelik fırında pişirin. 100 gr.bitter çikolatayı eritin.Kek fırında çıktıktan sonra ve ilk sıcaklığı çıktıktan sonra keki kesin. Servis tabağına kek dilimlerini yerleştirin.1 adet muzu kesin.Kek dilimlerin üzerine bir dilim muz dilimi yerleştirin. Üzerine ertilmiş çikolata ilave edip servis edin.
    Not:Oktay Usta Tarifi

2. Pelin Super Moderator

Muzlu Topkek
    Malzemeler: (8 adet için)
    Hamuru için
    • 250 gram (1,5 su bardağı) un
    • 1 adet yumurta
    • 70 gram (3,5 yemek kaşığı) esmer şeker
    • 50 ml (1/5 su bardağı) sıvı yağ
    • 3 adet muz
    • 30 gram (3 yemek kaşığı) kuru üzüm
    • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu
    • 1 tatlı kaşığı karbonat
    • 1/2 tatlı kaşığı tarçın
    • 1/4 tatlı kaşığı muskat cevizi
    • 1/4 tatlı kaşığı tuz
    Kreması için
    • 200 gram labne
    • 2 su bardağı pudra şekeri
    • 1 paket vanilya
    Hazırlanışı:
    Yumurtalar ve şeker köpürene kadar çırpılır. Sıvı yağ ilave edilir. Püre haline getirilen muz eklenip karıştırılır. Bütün kuru malzemeler birlikte elendikten sonra parça parça diğer karışıma ilave edilir. En son kuru üzüm ilave edilip kalıplara paylaştırılır. Önceden 175 dereceye ısıtılmış fırında 25 dakika kadar pişirilir. Bu arada labne, pudra şekeri ve vanilya köpük kıvamına gelene kadar çırpılır. Kekler servis tabağına alınmadan biraz tabağa krema konulur. Tabağa alınan kekin üstüne de kremadan sürülerek servis edilir.

3. Pelin Super Moderator

Damla Çikolatalı, Antep Fıstıklı, Muzlu Kek
    Malzemeler:
    • 5+1/3 yemek kaşığı margarin, oda sıcaklığında
    • 1/2 su bardağı şeker (dilerseniz arttırabilirsiniz)
    • 2 yumurta, oda sıcaklığında
    • 1+1/2 su bardağı ezilmiş olgun muz
    • 1/3 su bardağı süt
    • 2 su bardağı un (bir bardağı kepekli olabilir)
    • 1 paket kabartma tozu (kekun kullanırsanız bunu atlayabilirsiniz)
    • 1/2 su bardağı dövülmüş antep fıstığı
    • 3/4 su bardağı damla çikolata
    Hazırlanması:
    fırını 175C'ye getirin. dikdörtgen bir kek kalıbını yağlayın. (veya yağlı kağıt serin)
    şekeri ve margarini mikserin düşük hızında karıştırın. (2-3 dakika)
    yumurtaları teker teker ekleyin. ezilmiş muzları ve sütü ekleyip iyice karıştırın.
    unları ve kabartma tozunu ayrı bir yerde karıştırıp yavaş yavaş karışıma ekleyin. düşük hızda özleşmesini sağlayın.
    antep fıstığını ve çikolataları ekleyip tahta bir kaşıkla karıştırın. malzemeyi kalıba döküp 45-55 dakika pişirin. (ben borcam bir kalıp kullandım bu yüzden içinin pişmesi daha uzun sürdü. üzeri pişince ısıyı 150C'ye getirdim, üzerine alimünyum folyo kapattım ve içi tamamen pişene kadar bekledim)
    piştikten sonra en az 20 dakika kalıbında bekletip tamamen soğumasını sağlayın.

Sayfayı Paylaş