Mustafa Kemal Atatürk özdeyişleri

Konusu 'En Güzel Sözler' forumundadır ve Aylinn tarafından 22 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

1. Aylinn Well-Known Member

Atatürk'ün Bilinen Bazı Özdeyişleri

Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir.

Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.

Biz Türkler tarih boyunca hürriyet ve istiklale timsal olmuş bir milletiz.

Bu millet hiçbir zaman hür olmadan yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır.

Bu millete çok şey öğretebildim ama onlara uşak olmayı bir türlü öğretemedim.

Büyük hedefimiz, milletimizi en yüksek medeniyet seviyesine ve refaha ulaştırmaktır.
    diyebilenindir.

Doğruyu söylemekten korkmayınız.

Egemenlik verilmez, alınır.

Egemenlik, kayıtsız şartsız ulusundur.

Geldikleri gibi giderler.

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.

kazanmaya devam edeceğiz.

Memleketin efendisi hakiki müstahsil olan köylüdür.

Milleti kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.

Milletimiz davranışlarında ve gayretlerinde sarsılmaz bir bütünlük gösterdiği için başarılı olmuştur.

Ne mutlu "Türküm" diyene.

Ordular, ilk hedefiniz Akdenizdir. İleri !

Öğretmenler: Yeni nesiller sizlerin eseri olacaktır.

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.

Sizlere saldırmanızı değil, ölmenizi emrediyorum.

Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra, kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler

Türk Milleti bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı varolmalarının yegane koşulu olarak kabul etmiş cesur insanların torunlarıdır.

Türkiye Cumhuriyeti mutlu, zengin ve muzaffer olacaktır.

Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür.

Yurtta sulh, cihanda sulh.

Zafer, "Zafer benimdir" diyebilenindir. Başarı ise, "Başaracağım" diye başlayarak sonunda "Başardım"

Sayfayı Paylaş