Msi GX630 Amd X2 Dual Core ZM-80 2.1Ghz 4096MB 250GB Kullanıcıları Derneği

Konusu 'Donanım' forumundadır ve ot-gu tarafından 23 Şubat 2009 başlatılmıştır.

1. ot-gu Genel Sorumlu

MSI GX630 AMD X2 DUAL CORE ZM-80 2.1Ghz 4096MB 250GB Kullanıcıları Buluşma Noktası

Özellikler
    • İşlemci & Cache AMD Turion™ X2 Ultra Dual-Core Mobile Processor Turion Ultra ZM-80 2.1G
    • İşlemci Windows Vista® Home Premium
    • Chipsets nVIDIA MCP77
    • Sistem Belleği 4 GB
    • LCD Ekran 15.4" ACV(Amazing Crystal Vision) Display
    • Graphics & Video Kart nVIDIA Geforce 9600M GT, 512MB DDR3 VRAM
    • Ses SoundBlaster compatible
    • HDD 250GB SATA (5400RPM)
    • Optical Sürücü DVD Super Multi
    • Webcam 2.0M
    • Kart Okuyucu 4-in-1 Card Reader, SD/MMC/MS/MS Pro
    • Communication Port Built-in Gigabit Ethernet LAN and Modem Module Built-in 802.11b/g Bluetooth V2.0+EDR
    • I/O Port Graphics Card Output (15-pin, D-Sub) X 1 USB2.0 Port X 3 Mic-in Port X 1 Headphone Output X 1 Modem Port X 1 LAN Port X 1 PCI Express Card X 1 eSATA X 1 HDMI X 1
    • AC Adaptor 120W
    • Battery Pack & Life Li-Ion 6/9 cells
    • Ağırlık Ve Uzunluk 358(L) X 260(D) X 27~31(H)mm
    • 2.7KG

2. tasgurbuz Member

Arkadaslar merhabalar...Cihazda bir sorunla karsılastım oyunları oynarken belli sure sonra frame frame ilerlemeye baslıyor inanılmaz yavaslıyor sanki cok dusuk bi bilgisayarla oynuyormussunuz gibi aynı zamanda hoparlör cızırdamaya başlıyor 1 dk sonra normal hale dönüyor 5-10 dk sonra yine aynı şey oluyor...İlk başlarda ısınmadan kaynaklandığını düşünüp soğutucu aldım sonra farkettim ki zamanında guncellediğim system control manager' dan kaynaklanıyor.system control manager' ı devre dışı bırakıp COD5, Assasin Creed'i fln sorunsuz sekilde oynuyordum ki son zamanlarda yine yapmaya başladı...Örneğin GTAIV, NFS Undercover, H.A.W.X, Prince Of Persia, Wanted vs..Hatta Splinter Cell Double Agent da bile yapmaya basladı..İşin tuhaf yanı bu oyunlardan gta, nfs yda splinter cell i ilk yuklediğim zamanlarda 2-3 saat aralıksız oynayıp hiç bi yavaşlamayla karşılaşmıyordum...Yani yine system control manager'dan kaynaklanıyor desem onu hiç çalıstırmıyorum bile..Sorunun kaynağını bi türlü bulabilmiş değilim ama aynı dertten muzdarip bi kac kullanıcı daha olduğunu biliyorum ve yardımlarınızı bekliyorum...

3. OrKuN Well-Known Member

slm tasgurbuz, hoşgeldin aramıza öncelikle,
    sorununa gelince sanırım sistemde şişme olmuş, viruslerden ve çok fazla kurulup unisntall yapılan programlar ve çeşitli codec dosyaları sistem dosyalarında sorunlara ve yavaş çalışmaya neden oluyor, bence donanımda sorun aramadan önce sistemini tekrar kurup format atıp, oyunlarda tekrar hız testi yap, yavaşlamanın olup olmadığını sistem dosyalarındanmı yoksa gerçekten donanımsal bir sorun olduğunu daha iyi anlayabilirsin......

4. tasgurbuz Member

Hoşbulduk.Böyle sorunlarımızla ilgilenen bi site bulmak guzel birşey teşekkur ederim bunun için...Gelelim sorunuma yukarıda da yazdığım gibi daha önce de olmuştu bu sorun ve hiç format falan atmadan sadece S.C.M yi devre dışı bırakarak halletmiştim yani anlayacağın bende sorunun donanımsal olmadığını düşünüyorum.Fakat oyunla beraber çalıştığında sistemi kastıran birşey var ama ne olduğuna dair bir fikrim yok.Bu arada tüm driverlar güncel ayrıca virüs taramaları, kayıt defteri temizlemeleri, windows güncellemeri hepsi tamam.Ek olarak bilgisayar henüz 3 aylık yani bu kadar erken bir formata da ihtiyaç duymadım...Ama yinede başka çözüm önerilerin varsa bekliyorum...Bu arada bu sorunu yazmadığım yer kalmadı; forumlar, siteler, online destek siteleri vs...Amaa sadece sizden cevap alabildim oyuzden peşini bırakma niyetinde değilim.. :)

5. OrKuN Well-Known Member

arkadaşlar benim dikkatimi bişey çekti,
    şimdi dual core işlemciler 32 bit mimarisine göre yapılmış diye biliyorum, 32 bit işlemcide 4 Gb ram kullanılmaz daha doğrusu makine 4gb ın hepsini tanımaz,

4 Gb ram i kullanabilmek için 64 bit mimarisi olan core 2 duo işlemcili ve vista 64 bitlik işletim sistemini kullanmak lazım...

burdan tasgurbuz arkadaşın sorununa gelmek istiyorum, makine 4 gb ram in nekadarını görüyor acaba bakmak lazım ve ayrıca vistada yüklüyse oda baya bir ram den çalıyor, kısacası ram yetmezliğinden kaynaklanan bir yavaşlama olabilir bilgisayarında, semih arkadaşın dediği gibi sistem cracklar codecler, virus programları, kayıt defteri temizleme programları ve daha çeşitli kullanmış olduğun programlar, arka planda çalışan programlar ram yetmezliğin sebep olabilir artı üzerine agır grafik oyunları binince,,,

tavsiyem vista kullanıyorsan xp ye dönmek olacaktır... ;)

6. tasgurbuz Member

Doğrudur bilgisayar sadece 3 gb görüyro ram'i tümünü gormesi için 64 bit yuklemek gerekiyor fakat o tarafa hiç bulaşmadım çünkü dediğim gibi daha önceden de yapıyordu ve sadece bahsettiğim programı devre dışı bırakarak sorunu çözmüştüm yani sistem hala 32 bit vista oyun aynı oyundu virus koruma aynı virus koruma yada saydığın diger nedenlerde herhangi bi değişme olmadı..Ayırca xp işi tam bi bela bnm gibi msi gx 630 kullanıcılar bunu cok yapmaya çalıstı yani sistemi xp ye cevirmeyi fakat hepsinin şikayeti arttı anlayacagın bu bilgisayar vistadan aşağısını sevmiyor...ama baska önerin varsa bekliyorum...

7. ot-gu Genel Sorumlu

everest veya cpu-z programından işlemcinin 32 yada 64 bit olduğunu öğrenebilirsiniz, resimdeki gibi ise 64 bit tir ;)

tasgurbuz arkadaşım daha önceleri sorunsuz oynayıp şimdi oynayamıyorsan belliki sistemini kasan bişeyler var bunu enazından deneme yanılma yöntemi ile bulmaya çalışabilirsin, bilgisayarını görrmeden bişeyler demekte zor sistemde neler var bunları bilen sensin, notebook lar oyun için masaüstü pc ler kadar randumanlı çalışmıyor buda bir gerçektir...;) aynı özelliklerdeki bir masa üstü daha performanslıdır...

8. ot-gu Genel Sorumlu

ayrıca xp driverlarını bulamıyorsan everest ultimate edition programını kurarak sistemin hakkında bilgi ve herbir donanımın driverlarını indirmek için linkte vermektedir...;)

9. tasgurbuz Member

ot-gu arkadaşım "daha önceleri sorunsuz oynayıp şimdi oynayamıyorsan belliki sistemini kasan bişeyler var" demişsin fakat 1 ay once kadar oynanamazken bahsettiğim programı kaldırarak sorunsuz oynamaya devam etmiştim ve sonra aniden yine yapmaya başladı...ayrıca bilgisayar oyun serisi bilgisayarlarında ve özellikleride şu şekilde;
    GX630
    • AMD Turion™ X2 Ultra Dual-Core Mobile Processor
    Windows Vista® Home Premium
    • 15.4" TFT-LCD Widescreen Display
    • Exclusive Turbo Drive Engine Technology)
    • Exclusive ECO Engine Power Management System
    • The Combination of Aluminum and Metallic Threads in Body Design
    • nVIDIA Geforce 9600M GT 3D Graphic Card (Built-in 512 MB VRAM)
    • Digital/Analog 5.1 Channel Headphone Output Recognized and Approved by the Highest standards of Dolby®
    • HDMI (High-Definition Multimedia Interface) Output
    • Built-in 2.0 Mega Pixel Webcam
    • 802.11 b/g, 802.11 b/g/n Wireless LAN with Bluetooth

böyle bir bilgisayarın oyunlarda kasması mantıksız ayrıca oynadıgım ilk haftalarda kasmayan sonra aniden kasmasına anlam bulamıyorum ben...

10. OrKuN Well-Known Member

tasgurbuz scm(system control maneger) ı çalıştırmıyorum demişin ama tekrar kaldırıp denedinmi acaba, msi a ait olan herhangi bir yazılım varsa onlarıda kaldırıp deneyebilirsin, firmaların kendi yazılımları bazen problem çıkartıyor cihazlara,

eski laptop ım asus du ve asus un kendi yazılımı problem çıkartıyordu sürekli, kaldırdım ve kurtulmuştum ona benzer bi durum sendede olabilirki zaten scm problem çıkartıyor demiştin

11. tasgurbuz Member

programı devre dısı bıraktıktan sonra kaldırdım bu şekilde de denedim ama tekrar kurmadım eğer sorduğun buysa...ayrıca baska sorun cıkaracak program goremiyorum msi yazılımlarına baktığımda...

12. OrKuN Well-Known Member

elimden geldiğince fikir vermeye çalıştım, geriye c ye format atıp sistemi komple baştan kurmak geliyor benim aklıma, ondan sonrada düzelmez ise servise gönder ekran kartında problem olduğunu oyunlarda takılma yaşadığını ilet ;)

bilen veya aynı sorunu yaşayıp çözmüş arkadaşlar varsa umarım daha net birşekile yardımcı olurlar

13. tasgurbuz Member

tmm by_x saol yinede fikirlerin için...başka arkadaşlar yardımcı olabilecekse bekliyorum burdan..

14. fidellatr New Member

merhaba arkadaşlar kullandığm msi gx630 laptopın ilk açıldığında hazırladığım recovery dvdlerini kaybettim teknik servise durumu belirttim bana bir recovery dvdsi gönderdiler ama her başlattığımda c ve d dahil olmak üzere silip süpürüyor herşeyi ben hatayda yaşıyorum bu laptopı hatayda kullanan ve recovery dvdleri olan varsa birer kopyalarını bana vermelerini rica edicem yada diğer şekilde recovery dvdlerini kopya yapıp göndercek bir arakdaş var ise kargo ile karşı ödemeli olarak bana gönderirse çok sevinirim dvd ücretini karşılarım ilgilenen olursa mail & msn adresim fidellatr@hotmail.com şimdiden teşkkür edrim

15. BaRıŞ Well-Known Member

slm fidellatr, recovery yapmayla uğraşma kur bi windows xp olsun bitsin, driverlarıda everest ultimate programı ile bulabilirsin, ilk sayfada vermişler sanırım ...

16. mecay Well-Known Member

eet bencede xp kur geneli xp kurunca garanti deşı diyor ama format atmadan yanına kur px yi vista cok sıkıştırıyor bilgisayarları birde dediğin gibi ısınma sorunuda olabilir laptoplarda genelinde ısınma sorunu var ama donanımsa bir problem olduğunu zannetmiyorum

17. mpgt New Member

Oncelikle herkese slm. 4 aydir MSI GX630 modelini kullaniyorum . Aldigim ilk gun recovery DVD lerini yazdirdiktan sonra 64 bit Vista Ultimate kurdum . pc nin gordugu RAM 4 GB , her turlu oyunda teklemeden en yuksek grafik ayarlarinda oynayabilirsn bolece , yani benm tavsiyem bu yonde ... S.C.M. gibi herhangi bir program engel olmuyor . Ama sana tavsiyem format sirasinda HDD kini 3 bolume ayirman olacak ve C: yani sistemi kuracagin bolume mumkun oldugu kadar cok yer ayirman olacak , bir de 2. bolume recovery ile ilgili ne kadar dosya atabilrsen o kadar ii olur senin icin mesela sistem icin gerekli yada onemlli kurulum dosyalari setup yani . 3.bolumu de diledigince kullan .. neden ole diorum cunku ilk format dan sonra c: ye yeteri kadar yer ayrmadm ve yavas yavas doldu ayrica 2 ye ayirmistim hdd yi ... 2. formattan sonra cok zmnimi aldi butun herseyi cd yada dvd lerden yuklemek ancak hdd den dogruda dvd siz bir kurulum bu islemi 2 kat hizlandirir ... "Hatay"daki arkadasa gelnce ben giresunluyum ama kayseride okuyorum , ihtiyacn olan her sey bende mevcuttur bu pc icin ole kargo parasi fln istemez :)) insanlik olmedi henuz . bana mail yolu ile tel nonu gonder ayrintilari konusuruz . Baska herhangi bir sorunuz olursa ben burdaym yine .... ama tasgurbuz arkadasn sorusuna yanit veremedim nedeni de dedigim gibi alir almaz 64 bit vista kurdum su ana kadar sorun yok . Siz pc ye iyi bakn yeter yoksa garanti icn Ist e yollayip 1 ay beklemek zorunda kalirsiniz duyduguma gore : insllh basmiza bole bi sey gelmez :D yardm edebildiysem ne mutlu :))

18. mpgt New Member

Unutmadan sunu da soleyeyim olur da format atarsaniz xp kurmayin her hangi bir driveri bulsaniz bile max15 gunde hata verir .. mavi ekran lar fln havada ucusur . ztn driver dvd lern icnde Vista 64 bit driverlari mevcut .

19. fidellatr New Member

merhaba gladyodtor, msj için teşekkür ediyorum yanlız xp yi denedm drivarlerıda msi in destek sitesinde yer alıyor yanlız performans olarak çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor çok ağır çok yavaş bir sisteme dönüyor garibime gitti bu yüzden teknik desteğin gönderdiği dvd ile format yaptım xp den iyi ama orjinal recoveryleri gibi malesef olmyor çok düşük performans o yüzden tercihim orjinal recovery dvd1 ve dvd2 sini bir şekilde temin etmek olcak tekrar teşekkür ediyorum

20. fidellatr New Member

Merhaba mpgt öncelikle ilginiz ve yardım severliğiniz için çok teşekkür ediyorum size , inanın xp 32 64 bit ultimate black edision vesaire denemedgm xp vista hatta seven dahil herşeyi denedm orjina msi cdleri gibi bir türlü olmuyor performans düşük kalyor oyun donuyor bu yüzden orjinal recovery 1 -2 dvdlerini istiyorum bana yardımcı olcağınız için çok teşekkür ediyorum özel msj ile telimi tel no yu gönderyorum görüşmek dileğiyle tekrar tekrar çok çok teşekkür ediyorum sağolunn....

Sayfayı Paylaş