Motosikletçiler ÖTV indirimiyle gaza bastı

Konusu 'Oto Kredi' forumundadır ve OrKuN tarafından 25 Mart 2009 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

Üreticilerinin,
    hükümet yetkilileri ile yaptığı yoğun görüşmeler sonucu ÖTV indiriminin açıklanmasından saatler önce pakete dahil olan motosikletçiler fuarın ilk gününde indirimin meyvelerini almaya başladı. Son anda ÖTV indirimine dahil olan motosikletçiler, yıllık satışlarının yüzde 60'ını önümüzdeki 3 ayda gerçekleştirmeyi planlıyor. Motosiklet Sanayicileri Derneği'nin (Motoder), Devlet Bakanı Nazım Ekren ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ile yaptığı yoğun görüşmeler sonucunda, tedbir paketinin açıklanmasından saatler önce pakete dahil olan motosikletçiler, ÖTV indiriminin ilk gününde satışlarda patlama yaşadı.

Yüzde 11'lik ÖTV indirimi, dün CNR Expo'da açılan "MOTOSHOW 2009"a da bahar havası getirdi. Fuardan 2 gün önce açıklanan indirim kararı şirketlerin satışlarına da yansıdı. Ares Fuarcılık tarafından düzenlenen Motosiklet ve Aksesuarları Fuarı'na 150 bin kişinin katılması bekleniyor. Fuar 22 Mart'a kadar sürecek.

Kanuni Motosikletleri Pazarlama Müdürü Sait Orhan, yüksek vergi oranları ile satışları 2006'dan sonra 390 binden 200 binlere düşen sektörün, bu yıl satmayı planladığı motosikletlerin yarıdan fazlasını önümüzdeki bu 3 ayda satacağını söyledi. Şirket olarak 2009'da 30 bin adet motosiklet satmayı hedeflediklerini belirten Orhan, "Yüksek bir oran olmasa da yüzde 11'lik indirim müşteriyi hemen harekete geçirdi. Bu hedefe ulaşmak için çok çalışacaktık. ÖTV indirimi ile birlikte bu hedefin yüzde 5-6 üzerine çıkacağımızı tahmin ediyorum. 2 gün önce yıllık planımızda yaptığımız revizeye göre, 2009'da satacağımız 30 bin motosikletin 18 bin 500'ünü bu 3 ayda satmaya çalışacağız" dedi.

Yerli üretim pazarın yarısı

Türkiye'de nüfusun sadece yüzde 2'sinin ulaşımda motosikleti kullandığını belirten Orhan, Türkiye'de satılan motosikletlerin yüzde 90'ının ulaşım amaçlı satıldığını ve pazarın bakir olduğunu kaydetti. Orhan, 2006'da Türkiye'de satılan 390 bin adet motosikletin sadece 30 bininin yerli üretim olduğunu, daha sonra ithalata getirilen sınırlamalarla yerli üretimin geliştiğini ve 2008'de satılan 191 bin adet ürünün ise 100 bine yakınının yerli ürün olduğunu açıkladı. Dünyada motosiklet vergilerinin ortalama yüzde 67 olduğunu, Türkiye'de ise yüzde 40'a ulaştığını dile getiren Orhan, vergi indirimlerinin kalıcı olmasını, belirli motor gücüne kadar motosiklet kullanımı için ehliyet zorunluluğunun kalkmasını istediklerini anlattı. Orhan, bu koşullarda hem üreticilerin artacağını hem de yıllık satışların 200 binlerden tekrar 400 binlere çıkacağını söyledi.

Ramzey Afrika pazarına gömüldü

Ramzey Motosikletleri Genel Koordinatörü Fevzi Lütfi Yalnız, şirket olarak bu yıl 30 bin motosiklet satmayı hedeflediklerini, ÖTV indirimi ile birlikte 20 bin motosikleti 3 ayda satacaklarını söyledi. Tüketicinin satın almasını kolaylaştırmak için dolar kurunu 1.55 liraya sabitlediklerini anlatan Yalnız, kriz nedeniyle kârsız çalıştıklarını ve ÖTV indirimi ile birlikte şirketin yılı kârlı geçireceğini belirtti. Yalnız, "İndirimle birlikte satışların çoğu bu 3 ayda yapılacak. Ama indirim sonrası satışlarımız daha da azalacak. ÖTV indirimi sadece geçici bir nefes aldıracak. 3 ay yoğun satıştan sonra boş oturacağız" diye konuştu. 3 aylık geçici indirime bel bağlamak yerine Afrika'ya ihracatlarını artırmak için çabaladıklarını belirten Yalnız, üretimlerinin yüzde 50'sini Cezayir başta olmak üzere Afrika ülkelerine satmaya başladıklarını kaydetti. Yalnız, bu yıl 30 bin motosiklet ihraç etmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Salcano'da hedef Bosna-Hersek

Yerli üreticilerden Salcano, krizi ihracatla aşmış. Salcano'nun sahibi Salih Akgül'ün kızı ve şirketin Kurumsal İlişkiler Müdürü Mürvet Mater, krizin satışlarda yüzde 20-30'luk azalmaya neden olduğunu, krizi aşmak için ihracata yüklendiklerini ve Balkan ülkelerine ihracatlarını artırdıklarını açıkladı. Özellikle Bosna-Hersek'in Türk firmalarına yoğun ilgi gösterdiğini belirten Mater, "Çok zengin bir ülke olmadıkları için ulaşımda bisiklet ve motosiklete yöneliyorlar. Savaş boyunca Türkler Bosna'da yoğun yardım faaliyetleri yaptı. Şimdi bunun karşılığı görülüyor. Sadece Bosna-Hersek'te bu yıl 2 bin motosiklet satmayı planlıyoruz" dedi. Krize rağmen 2008 hedeflerinden geri adım atmadıklarını ifade eden Mater, ÖTV indirimiyle hedeflerini daha rahat tutturacaklarını dile getirdi.

İtalyan ünlü motosiklet üreticisi Piaggio'nun Türkiye distribütörü Ferco'nun satışları krizden hiç etkilenmemiş. Fiyatları 4 bin ile 40 bin euro arasında değişen motosikletler satan şirketin Mağazalar Müdürü Ahmet Yörük, 3-4 yıldır düzenli olarak yılda 2 bin motosiklet sattıklarını, 2009 için de aynı hedefi koyduklarını belirtti. Sattıkları ürünlerin zaten motosiklet tutkunu olan özel müşterilere hitap ettiği için krizin de satışlarında bir azalmaya sebep olmadığını vurgulayan Yörük, "9 bin euro verebilen 10 bin euro da verebilir. Bin euroluk ÖTV indiriminin satışlarımızda bir etkisi olmayacak" şeklinde konuştu.

Fuarda, elektrikle çalışan ve benzine göre yüzde 90 tasarruf sağlayan motosikletlere ilgi büyük. 2.5 saatlik elektrikle 40 kilometre yol alabilen motosikletler, 6 TL'lik elektrikle 1500 kilometre yol alabiliyor. Elektrikle çalışan bisikletler satan Biselekt'in Bayi Koordinatörü Melike Reçber, 2006 yılında sektöre girdiklerini, Çin'de bir üretici ile anlaştıklarını, bu üreticinin artık sadece kendileri için üretim yaptığını söyledi.

100 bin euroya özel üretim motosiklet

Tarhan Telli'nin kurduğu TT Custom Choppers, sadece özel sipariş motosikletler üretiyor. Mecidiyeköy'de üretim yapan şirket 2008'de 10 yeni motosiklet hazırlamış. Özel üretim motosikletlerde müşteri, motorundan renklerine, parçaların dizaynından malzemenin şekline kadar tüm motosikleti kendi zevkine göre sipariş ediyor. Piyasadaki en pahalı motosikletler olarak da bilinen TT Custom Choppers'ın motosikletleri 30 ile 100 bin euro arasında değişiyor. Bu motosikletlerin sahiplerinin ise holding yöneticilerinin çocukları ve genç finansçılar olduğu belirtiliyor.

Türkiye'de motosiklet satış adetleri (bin)
    2003 19
    2004 67
    2005 165
    2006 390
    2007 192
    2008 191

Dünyada motosiklet satışları
    Yıllık yaklaşık satış adedi 40 milyon adet
    En çok satış yapılan ülkeler Güneydoğu Asya ülkeleri
    Motosiklet vergi oranları yüzde 7-22 arası
    Otomobil ehliyeti ile kullanım 50-125 cc arası serbest

Dünyada motosiklet kullanma oranları (%)
    Tayvan 53
    Tayland 24
    İtalya 17
    Japonya 11
    İspanya 9
    Yunanistan 8
    Fransa 4
    Polonya 2,5
    Türkiye 1,9
    23.03.2009, Pazartesi

Sayfayı Paylaş