Motorlar neden yağ eksiltir?

Konusu 'Oto Yardım' forumundadır ve ot-gu tarafından 19 Aralık 2007 başlatılmıştır.

1. ot-gu Genel Sorumlu

turkeyarena.com

Yağ eksilmesi motorun teknolojisiyle ilgilidir. Yeni teknolojilerle üretilen modern motorlarda yüksek performans sağlamak amacıyla metaller (silindirler, pistonlar) birbirine daha yakın tasarlanmıştır. Motorlarda ki bu özellik yağın yıpranmasına, dolayısıyla da eksilmesine yol açar. Araç üreticileri, araçların belirli km. aralıkları için yağ eksiltme paylarını araç kitapçıklarında belirtmişlerdir. Sentetik yağlar mineral yağlara oranla daha az eksiltme yapmaktadırlar.

(Kaynak: www.castrol.com)

2. BuLuT5 Well-Known Member

motor neden yag eksiltir ? güzel soru ben motor konusunda proferesyonel oldugum için bene birkac birsey yazayım turbo göbegi dagıttıysa motora emme manifoltu yoluyla pistonların yanma odasına yog gönderir + motorun kilometresi doldugundan veya motor aşırı toz emdiginden piton gömlek ve segmanlarda cok fazla aşınma oldugundan yag yakar + kullandıgınız yagın markası günümüzde yagda akla gelmeyecek sahtekarlıklar yapıyorlar onun için ucuz yaga saldırmayın pahallı ve tercih edilen kaliteli yag kullanın .. + turbolu motorlarda arac roladtide fazla calıstırılmaması gerek. + mororunuzda yag kacagı olabilir uzun zamanlı park alanınızdan ayrılmadan aracınızın altına egilin gözle bakın yag kacagı gözlemlediyseniz ya libya ya bana getirin yada en yakın servisinize götürün aksi taktirde motorunuz yagsızlıktan kilitleye bilir..

3. SHaDe_19 Well-Known Member

tşkrler oguz abi - bulut usta
    bılgıler ıcın

Sayfayı Paylaş