Mitsubishi Colt 1.5 Di-D genel izlenim

Konusu 'Diğer Markalar' forumundadır ve OrKuN tarafından 26 Ocak 2008 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

turkeyarena.com

Mitsubishi Colt 1.5 Di-D Genel izlenim
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

2003 yılında tanıtılan Colt Japon üreticinin 1978 yılından bu yana 800 bin adet sattığı kompakt hatchback modelinin en yeni kuşağını temsil ediyor. Colt'ta platform kardeşi smart forfour'la ortak kullanılan 1.1 litre 75 HP, 1.3 litre 95 HP ve 1.5 litre 109 HP'lik üç benzinli, 1.5 litre 68 HP ve 1.5 litre 95 HP'lik iki de dizel motor kullanılıyor.

Karoser, iç mekan

Frankfurt'ta kurulu Mitsubishi Design Europe tarafından tasarlanan Colt, Hollanda'daki NedCar tesislerinde üretiliyor.Yüksek karoser yapısına karşılık otomobilin rüzgar direnç katsayısı 0.32 Cd. Colt'un ferah kabininde yer yer kaliteli, yer yer daha düşük kaliteli plastik görülüyor. Frankfurt yakınlarındaki Trebur'daki tasarım stüdyosunda 2001'de tanıtılan CZ2 konsepti üzerine geliştirilen kabinde kullanım alanları hayli geniş. Colt'un kabinindeki değişkenlik imkanları oldukça fazla. Ön yolcu koltuğu altında çekmece sunulan otomobilin arka koltukları teker teker ya da beraberce 150 mm ileri geri kaydırılabiliyor.

Motor, performans

Mitsubishi ve DaimlerChrysler'ın yaptığı ortaklık sonucunda smart ve Colt'ta kullanılmak üzere Mercedes tarafından Stuttgart'ta üretilen motor, otomobile "yıldızlı" teknoloji ve performans kazandırıyor. Kontak anahtarı çevrildiğinde motorun -gövdenin bütün yalıtım dezavantajlarını kullanmasına rağmen- pek sessiz kalma taraftarı olmadığı hemen anlaşılıyor ama sunduğu avantajlarla bunu unutmak uzun sürmüyor. 16 supaplı motorların benzinli ya da dizel fark etmeksizin alt devirlerde cansızlık sergilemesi çok karşılaşılan bir durum. Colt'ta kullanılan üç silindirli Mercedes motorundaysa fark burada başlıyor. Silindir başına dört supaplı motor, düşük kasa ağırlığının sağladığı avantajla mütevazı bir dizel için etkileyici hızlanma özellikleri sergiliyor. Güçlü hızlanma etkisini hissedebilmek için 2000 d/d'ye kadar beklemek söz konusu değil, Colt gaz emri verildiğinde seri bir şekilde devirlenmeye başlıyor ve güç bandı da geniş olduğundan yüksek hızlara tırmanırken birçok modern dizelde şahit olduğumuz kesintiler yaşanmıyor.

Kullanım, konfor

Kabin boyutları, sürücü dostu kullanım özellikleriyle şehir otomobili ideallerine yakın özellikler gösteren Colt uzun yolculuklarda da rahat ettirecek kapasiteye sahip. Direksiyon tepkileri yeterince net olan otomobilde orta sertlikteki süspansiyon makul kullanım koşullarında yeterli tutunma sağlayabiliyor. Ancak alt devirlerde gelen yüksek tork kaygan ya da tozlu zeminlerde ani gaz yüklemelerinde kolay patinajlara ya da anlık gezinmelere yol açabiliyor.Otomobildeki yalıtım eksikleri gözden kaçacak gibi değil. Hem motor sesi, hem de yol ve lastik sesi eleştiri toplayabilir. Özellikle yağışlı havalarda davlumbazlardan duyulan su sesi "Otomobilin altında delik mi açıldı?" diye düşündürüyor…

Sonuç

Colt, dizel motor versiyonuyla boyut, kabin ve kullanışlılık avantajlarını Mercedes'ten aldığı takviyeyle motor kaputunun altına da indirmiş görünüyor. Güçlü çekiş, atak performans ve düşük yakıt tüketimi Colt'un cazibesini iyice arttıran unsurlar.

Baz donanım

ABS, EBD, sürücü ve yolcu havayastıkları, otomatik klima, elektrik kumandalı ön camlar, yükseklik ayarlı direksiyon, radyo/CD çalar, soğutmalı torpido gözü, asimetrik katlanabilen, kaydırılabilen arka koltuklar, arka kol dayanağı, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve immobilizer

2. OrKuN Well-Known Member

Mitsubishi Colt 1.5 Di-D (2006) Teknik veriler
    • Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/3
    • Yerleşim Önde enlemesine
    • Supap/eksantrik sayısı 12/1
    • Motor hacmi 1493 cc
    • Maksimum güç 95 HP-4000 d/d
    • Maksimum tork 210 Nm-1800 d/d
    • Son hız 180 km/s
    • Şanzıman 5 ileri manuel
    • Şanzıman oranları 1-3.31, 2-1.91, 3-1.22, 4-0.85, 5-0.65, geri: 3.36
    • Son dişli oranı 3.74:1