Miraç Kandilinde Neler Yapılmalı

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve EmRe tarafından 16 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Miraç Gündüzü ve Gecesi Nasıl Değerlendirilmeli

Mirac Kandili, sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav) Efendimizin gecenin bir anında Mekke'deki Mescid-i Haram'dan Kudüs'teki Mescid-i Aksâ'ya, oradan da göklere seyahat ettirildiği mübarek gecenin adıdır. Nitekim Cenab-ı Hak, Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurmuştur;

"Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir." (İsra :1)

Bu gece, peygamberimizin bütün insanlığı temsilen Cenab-ı Hakkın yüksek huzurana kabulü anlamina gelen bu mubarek Miraç Gecesinde aşağıdaki ibadetler yapılmalı;

• Kur’ân-ı Kerim okunmalı. Özellikle İsra Sûresi, Necm Sûresi ilk ayetleri ve Bakara Sûresi son ayetleri tefsirleriyle birlikte okunabilir.

• Peygamber Efendimiz’e (sas) salât ü selâmlar getirilmeli.

• Kaza, nafile namazlar kılınmalı.

• Mirac gecesinde 12 rekat nafile hacet namazı kılınmalıdır.

(Yatsı namazından sonra 12 rekatlık hacet namazı kılınır. Beher rek’atte Fatihadan sonra 10 kere ihlas suresi okunur.)

• Mirac gecesinin sabahı oruçlu olunmalıdır.

• Bol bol seyyüdül istiğfar çekilmelidir.

• Ve miraç gecesinin sabahında öğle ile ikindi namazı arasında 4 rekat nafile namaz vardır.

• Tefekkürde bulunulmalı ve “Ben kimim? Nereden geldim? Nereye gidiyorum? Allah’ın benden istekleri nelerdir?” üzerinde düşünmeli.

• Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı.

• Günahlara samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmeli.

• Cevşen, Esma-ül Hüsna ile evrad ü ezkarda bulunulmalı.

• Peygamber duaları başta olmak üzere mü’min kardeşlerine ismen dualar etmeli.

Sayfayı Paylaş