Milletvekili Seçilebilmek İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 16 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. BaRıŞ

BaRıŞ Well-Known Member

Milletvekili Seçilebilmek İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir, milletvekili seçilebilmek için hangi özelliklere sahip olmak gerekir, Milletvekili Seçilebilmek İçin Kaç Yaşını Doldurmuş Olmak Gerekir

Milletvekili olma şartları anayasanın 76. maddesinde düzenlenmiş olup ilgili madde şu şekilde belirtilmiştir.

- Yirmibeş yaşını dolduran her Türk milletvekili seçilebilir.
    - En az ilkokul mezunu olmayanlar, kısıtlılar, yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmamış olanlar, kamu hizmetinden yasaklılar, taksirli suçlar hariç toplam bir yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar; zimmet, ihtilâs, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlarla, kaçakçılık, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma,teröreylemlerine katılma ve bu gibi eylemleri tahrik ve teşvik suçlarından biriyle hüküm giymiş olanlar, affa uğramış olsalar bile milletvekili seçilemezler.
    - Hâkimler ve savcılar, yüksek yargı organları mensupları, yükseköğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarınınmemurstatüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri ve Silahlı Kuvvetler mensupları, görevlerinden çekilmedikçe, aday olamazlar ve milletvekili seçilemezler.

Yukarda belirtilen şartları maddeler halinde sıralarsak

1. 25 yaşını doldurmuş olmak
    2. En az ilkokul mezunu olmak
    3. Askerlik hizmetini yapmış olmak
    4. Kamu hizmetinden yasaklanmamış olmak
    5. Taksirli suçlar hariç 1 yıldan fazlahapis yatmamış olmak
    6. Yüz kızartıcı suç işlememiş olmak
    7. Devlet sırrını açığa vurmamış olmak
    8. İdeolojik ve anarjik suçlara katılmamak
    9. Kısıtlı olmamak

Milletvekili Seçilebilmek İçin Hangi Özellikler Gerekiyor

Sayfayı Paylaş