Microsoft Windows Xp'yi Rafa Kaldırıyor

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve GamZe tarafından 28 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. GamZe Moderator

Microsoft, üzerine çıkardığı Windows Vista ve 7 işletim sistemlerine rağmen kullanımını sürdüren ve 9 yıldır kullanılan Windows XP’yi tamamen rafa kaldırmaya hazırlanıyor.

2001yılında kullanıma sunulan Windows XP, teknolojinin sürekli ilerlemesi ,ek özelliklere ihtiyaç duyulması ve en önemli sebep olarak Windows 7 gibi kullanımı her açıdan kolay olan işletim sisteminin liderliği almasıyla kullanımı azaldı. Vista’nın yeterli seviyede olmaması ve çoğu eklenti özellikleri çalıştırmaması sebebiyle bilgisayarlar XP yüklü olarak satılıyordu ve bu sebeple XP günümüzde bile etkisini gösteriyor.

Dün 1 yılını tamamlayan Windows 7 ise bütün eksikleri tamamlayarak XP’nin sonunu getirdi. Bu yüzden XP kullanımını bitirerek Windows 7 kullanımını artırmak isteyen Microsoft, kendi bünyesinde çıkardığı IE 9, Live Essentials 11 gibi yazılımları sadece Win 7’ ye uyumlu yaparak bir açıdan Win 7 kullanımını zorunlu hale getirdi. Ayrıca bilgisayar üretimi yapan firmalarında bilgisayarları XP işletim sistemiyle satmasını yasakladı.

Araştırma şirketi Gartner’ın hazırladığı rapora göre; ilerleyen zamanlarda sanallaştırma gerekecek ve bu şekilde aynı masaüstünde sanal işletim sistemleri kullanılacak, ayrıca veri artışı da yüzde 800 olacak ve bu verilerin yüzde 80’i yapılandırılmamış olacak. Bu verilerin yapılandırılması için üst seviye teknoloji gerekiyor. Bu gereklilikler düşünüldüğünde XP’nin sonunun gelmemesi gibi bir ihtimal yok gibi gözüküyor.

kaynak :Microsof XP

2. EmRe Well-Known Member

Bence de artık kaldırılmalı. Microsoft'un sürekli XP'yi destekleyecek hali yok. Çünkü teknoloji her geçen gün daha da gelişiyor ve eski işletim sistemleri bizim ihtiyaçlarımıza yanıt veremeyecek hale geliyor. Bu yüzden yeni olanın desteklenmesi gerekiyor.

3. BaRıŞ Well-Known Member

w7 çıktığından beri zaten xp yi öldürmeye çalışıyo artık çıkan bütün ms programları xp ye çıkmıyo msn bile xp ile uyumlu değil böyle giderse xp ölücek gibi

4. EmRe Well-Known Member

Hala daha Türkiyede Win98 kulanıldığını düşünrsek Xp'Nin Türkiye'yi terketmesine daha yıllar var.

5. CAN Well-Known Member

geç bile kaldılar bir an önce xp'nin ipini çeksinler :) yoksa biz kendi isteğimizle değiştiremeyeceğiz işletim sistemimizi.

6. GamZe Moderator

Bence Türkiye'de 2-3 yıl daha hakimiyetini sürdürür.

Sayfayı Paylaş