Mezgit Balığı

Konusu 'Balıkçılık' forumundadır ve GamZe tarafından 29 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. GamZe Moderator

MEZGİT (Merlangius merlangus)
    Balık Türü: Mezgit
    Familya: Gadidae
    Latincesi: Merlangius merlangus
    İngilizcesi: Whitting
    Yaygın Kullanım: -,turkeyarena.net
    Yüzgeç Yapısı: D1 13-17, D2 16-20, A1 17-22, A2 19-22
    Morfolojik Yapısı: Üç tane sırt yüzgeci bulunan bu balıkta anüs yüzgeçleri arasında mesafe yoktur. Çene altında genellikle küçük bıyık bulunur. Sırt mavimsi veya gümüşimsi renkli, karın beyaz veya gümüşi beyazdır. Yan çizgi göğüs yüzgeci üzerinde kavis yapar.
    Maximum Boy: 60 cm.
    Ortalama Boy: 15-25 cm.
    Maximum Ağırılık:
    Ortalama Ağırlık:
    Cinsel Olgunluk:
    Avlandığı Av Araçları: Trol, Serpme ağları, Olta

Balık Avı ve Amatör Balıkçılık ile ilgili bilgiler, fotoğraflar, av anıları, iğne ve misina bağlama teknikleri, denizde ve tatlı sularda yapılan balık avı, deniz ve tatlısu olta balıkçılığı, balıkavı, balık türleri, zıpkınla balık avcılığı, Balık Avı Malzemeleri ve Olta Çeşitleri, turkeyarena.net, Balıkçılık Malzemeleri, Mercury deniz motoru, Mariner deniz motoru, Deniz motoru, Dalış ve Zıpkıncılık malzemesi, Kamp, Dağcılık ve Trekking malzemeleri outdoor ürünleri ve şişme bot, tekne, motor ve aksesuar...

2. GamZe Moderator

MEZGİT (Micromesistius poutassau)
    Balık Türü: Mezgit
    Familya: Gadidae
    Latincesi: Micromesistius poutassau
    İngilizcesi: Blue whitting
    Yaygın Kullanım: Mavi mezgit
    Yüzgeç Yapısı: D112-14, D2 12-14, D3 22-26, A1 33-39, A2 24-27
    Morfolojik Yapısı: Vücudu uzun ve incedir. 3 tane sırt yüzgeci bulunup, ilk iki yüzgeci kısa, üçüncüsü uzundur. 2 anüs yüzgeci vardır, yine ilki uzun ikincisi kısadır. Başta bıyık yoktur. Vücudun üst tarafı gümüşi mavi, yanlar ve karın açık renktedir.turkeyarena.net
    Maximum Boy: 50 cm.
    Ortalama Boy: 25 cm.
    Maximum Ağırılık:
    Ortalama Ağırlık:
    Cinsel Olgunluk:
    Avlandığı Av Araçları: Trol, Serpme ağları, Olta

Balık Avı ve Amatör Balıkçılık ile ilgili bilgiler, fotoğraflar, av anıları, iğne ve misina bağlama teknikleri, denizde ve tatlı sularda yapılan balık avı, deniz ve tatlısu olta balıkçılığı, balıkavı, balık türleri, zıpkınla balık avcılığı, Balık Avı Malzemeleri ve Olta Çeşitleri, turkeyarena.net, Balıkçılık Malzemeleri, Mercury deniz motoru, Mariner deniz motoru, Deniz motoru, Dalış ve Zıpkıncılık malzemesi, Kamp, Dağcılık ve Trekking malzemeleri outdoor ürünleri ve şişme bot, tekne, motor ve aksesuar...

3. Misafir Guest

Değerli arkadaşım;
    mezgitgiller ailesi (gadidae familyası) tübitak tür listesinden alacağınız kayıt ve sonrasında fishbase'de yapacağınız doğrulama ile ülkemiz sularında 10 ila 11 tür bulunduğunu görebilirsiniz. Merlangius merlangus dediğiniz Merlangius merlangus euxinus (mezgit balığı) dur.
    Micromesistius poutassou dediğiniz mezgit değil, derin su mezgitidir. Birçok balıkçı görmediğini söyledi. Renkli ve birbirinden farklı resimlerle araştırdım. 350 metrenin altında trol atanlar nadiren rastlayabiliyor.
    Karadenizde ve az miktarda da marmara da bulunur. Ege ve akdenizde ona çok benzeyen ama kolaylıla ayırt edilebilen Trisopterus minutus capelanus (izmir'de üzgün balığı da dendiğini gördüm) çıkar.

Karadenizde ayrıca: Gelincik türleri olan; Gaidropsarus mediterraneus, G. vulgaris bolca mevcuttur.

Akdeniz ve Ege de ise; Molva dipterygia macrophthalma ve Antonogadus megalokynodon gelincik türleri mevcuttur. Bunun yanında yine burada Phycis blennoides ve Phycis phycis (Bülbül balıkları deniyor izmirde) bolca mevcut.

Bunların dışında tübitak tür listesinde olan fakat gören birini bulamadığım Gadiculus argenteus argenteus (Pamukçuk Balığı) da ülkemiz gadidae üyelerindendir.

Neden böyle bir yorum yaptım onu da açıklayayım. Yüksek lisans tezim Türkiye sularında yayılış gösteren gadidae üyelerinin bölgesel olarak birbirlerinden genetik sürüklenme ile ayrışıp ayrışmadığı ve yine kendi aralarında ki akrabalık dereceleri. Gerçi ben buna ekstra bir bakış açısıyla gelinciklerin mezgitgillerden çıkarılmasını tübitağa çalışma sonuçlarıyla önermeyi de hedef aldım. Yurt dışında bu şekilde bir ayırıma çoktan gidilmiş. Zaten görsellere bakarsanız sizde mezgitle ne alakası var bunların diyebilirsiniz. Şu an ilgili kaynakları tarayıp doğrulama yaparken birçok kaynağa rastladım. Eksik ve yanlış bilgiler mevcut. Yine benim gibi avcılık amacında olmayan insanlar tararken yazınızı okurlarsa bu yoruma da göz atabilir ve yararlanabilirler diye düşünüyorum.

tekrar elinize sağlık, emeğinize teşekkürler...

4. EmRe Well-Known Member

Çok derin bilgiler vermişiniz ama lezzetinden bahsetmemişiniz. En sevdiğim balıklardan biridir mezgit.

Sayfayı Paylaş