Meyveli Yaş Pasta Nasıl Yapılır

Konusu 'Mutfak Bölümü' forumundadır ve Pelin tarafından 19 Aralık 2008 başlatılmıştır.

1. Pelin Super Moderator

Meyveli Yaş Pasta

Malzemeler (Kek İçin);
    • - 6 Yemek Kaşığı Toz Şeker
    • - 4 Yemek Kaşığı Un
    • - 6 Adet Yumurta (Sarısı ve Beyazı Ayrılacak)
    • - 1,5 Paket Kabartma Tozu
    Malzemeler (Krema İçin)
    • - 1 Litre Süt
    • - 3 Yemek Kaşığı Un
    • - 4,5 Yemek Kaşığı Toz Şeker
    • - 2 Yumurta
    • - İsteğe Göre 1-2 Kaşık Kakao
    • - Değişik Meyve, ben portakal ve nar kullandım ama muz-kivi de olabilir
    • - Dövülmüş ceviz veya fındık
    Keki yapmadan önce kremasını yapalım, çünkü krema dinlenene kadar keki yaparız. Yoksa misafirleri bekletmek de olmaz;

Yukarıda da belirttiğim gibi hazır kremanın hazırlanışında bir şey yok zaten üzerinde yazıyor, süt ile iyice çırpıp dolapta bekletelim.

Benim verdiği tarife göre yapacak olursak, unu, şekeri, yumurtayı ve isterseniz kakaoyu bir tencerede karıştıralım, ocağa koyduğumuz tencereye yavaş yavaş sütü ilave ederek kaynatalım. Tabi devamlı karıştırmak şart, dibini tutmaması için. Kaynadıktan sonra dinlenmesi için ılık bir yere bırakalım. İsteğe göre kremanın başlangıçta yarının kakaolu yarısını sade de yapabilirsiniz. Böylece kekin içerisine birini dış yüzeyine diğerini sürebiliriz. Krema hazır. Sıra kekte.

Kekini yapmak için kek malzemelerindeki şeker ile yumurtaların sarısını mikserde iyice çırpalım. Başka bir kapta köpürene kadar iyice çırptığımız yumurtaların beyazını, yumurtalarının sarısı ile şekeri çırptığımız kaba aktaralım. Unu ve kabartma tozunu da ekledikten sonra hepsini yavaşça karıştıralım. Kekin malzemesi hazır.

Malzememizi yuvarlak bir kek kalıbına koyalım ve 170 derece fırında başından ayrılmadan pişirelim.(turkeyarena.com) Benim fırında yarım saatte pişiyor ama çoğu fırında daha kısa sürmesi lazım. Hafif Pembeleşince çıkartalım (sıcakken değil, fırın biraz soğuduktan sonra) ve biraz dinlendikten sonra büyük bir bıçak ile arasına krema koymak için keki altlı ve üstlü iki parçaya ayıralım.

İkiye ayırdığımız kekin arasına kremadan iyice sürülür. Üst kapak kapatılarak dış yüze de iyice sürülür. Meyve ve fındık fıstık ceviz ile gerekli süslemeler yapılır. Kekin ve kremanın sıcağı ile biraz kendini bırakır ama buzdolabında birkaç saat kaldıktan sonra düzelecektir. Tekrar afiyet olsun.

Sayfayı Paylaş