Mevlid kandilinde oruç tutmanın fazileti

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve EmRe tarafından 8 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Mubarek Mevlid kandilinde oruç tutmanın fazileti hakkında

Doğum gününü kutlamak dinimize aykırı değildir. O gün Kur’an-ı kerim okunabilir, tesbih çekilebilir, hayır hasenat yapılabilir, oruç tutulabilir. Bu işler, Allahü teâlâya şükretmek olur. Mevlid kandili, Peygamber efendimizin doğum günüdür. Resulullah’ı övmek ibadettir. Onu övücü yazılar ve kasideler okumak sevab olur. Oruç da tutulabilir. Resulullah, Pazartesi günü oruç tutardı. Sebebi sorulunca, (Bugün dünyaya geldim. Şükür için oruç tutuyorum) buyurdu. (Müslim, Ebu Davud, İ. Ahmed)

Mevlid kandili, Rebiul-evvel ayının 11 ve 12. günleri arasındaki gecedir. 11 veya 12. gününde oruç tutmak iyi olur. Bu günün gecesini yani pazar gecesini oruçla karşılamanın fazileti gibi pazartesi gününü de oruçla geçirmek faziletli ibadetlerdendir.

Mevlid kandilinde Peygamberimiz (s.a.s)'in dünyayı şereflendirdiği geceyi karşılamak için ve ibadet niyetiyle nafile oruç tutulabilir. Bu gün nafile oruç tutulabileceği gibi, kaza orucu, adak orucu ve sünnet olan nafile orucuda tutulabilir.

Hazret-i Ömer ve İbni Abbas hazretleri, Resulullah’ın pazartesi günü doğduğunu, ilk vahyin pazartesi günü geldiğini, Mekke'den pazartesi günü hicret ettiğini, Medine'ye pazartesi günü girdiğini, vefatına işaret sayılan âyetin pazartesi günü indiğini ve pazartesi günü vefat edeceğini, kendisinden duyduklarını bildirmişlerdir. (Müslim, İ. Ahmed, Beyhekî)

Ebu Katâde “radıyallahü anh” anlatır: Resulullah'a “sallallahü aleyhi ve sellem” pazartesi günü oruç tutmanın fazileti sorulunca buyurdu ki: (Ben o gün doğdum, o gün ilahî vahye mazhar oldum.) [Müslim]

Sayfayı Paylaş