Mevlid Kandili ve Secde Ayetleri

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve CAN tarafından 31 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. CAN Well-Known Member

Mevlid Kandilinde Secde Ayetleri ile Namaz Kılmak

Değerli Müslüman Kardeşlerim Mevlid Kandili gecesi secde ayetleri ile namaz kılmak sünnettir.

Secde Âyetlerinden birini eğer Namaz esnasında okunmuş ise iki seçenek vardır:

1) Secde ayetinin ardından başka ayet okumaksızın rükua giderek namaza devam eden kişinin üzerinden tilavet secdesi sakıt olmuş olur. Namazda yapacağı o secde aynı zamanda tilavet secdesi yerine geçer,

2) Ancak; Secde âyetinden sonra zammı sûreye devam edilecekse, direk olarak secdeye varılır, secde duaları (Subhane rabbıyel'A'la) okunur ve secdeden sonra ayağa kalkarak zammı sûreye kaldığı yerden devam eder.

Secde ayetleri, Kur'an-ı Kerimin 14 yerinde mevcuttur ve aşağıdaki surelerin belirtilen ayetlerindedir:

A'raf Sûresi: 206. âyet
    Ra'd Sûresi: 15. âyet
    Nahl Sûresi: 50. âyet
    İsrâ Sûresi: 107. âyet
    Meryem Sûresi: 58. âyet
    Hac Sûresi: 18. âyet
    Furkan Sûresi: 60. âyet
    Neml Sûresi: 25. âyet
    Secde Sûresi: 15. âyet
    Sâd Sûresi: 24. âyet
    Fussilet Sûresi: 37. âyet
    Necm Sûresi: 62. âyet
    İnşikak Sûresi: 21. âyet
    Alak Sûresi: 19. âyet

Resulullah (s.a.s) buyuruyor: Ademoğlu secde âyeti okur ve secde ederse şeytan ağlayarak ayrılır ve: "Yazık bana, insanoğlu secdeyle emredildi ve secde etti, mukabilinde ona cennet var. Ben de secdeyle emrolundum ama ben itiraz ettim, benim için de ateş var "der."

Sayfayı Paylaş