Mevlananın kalp ile ilgili sözleri

Konusu 'Dini Sözler' forumundadır ve EmRe tarafından 22 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Hz. Mevlana'nın kalp ile ilgili sözleri

Kalp huzuru olmadan namaz tamam olmaz.

Kalp deniz, dil kıyıdır. Denizde ne varsa kıyıya o vurur.

Ölümümüzden sonra türbemizi yerde arama. Bizim mezarımız âriflerin gönlündedir.

Kalp bir bahçe gibidir. Onda mutlaka birşeyler bitecektir. O halde güzel şeyler ekin ki güzel şeyler bitsin.

Can ve gönül de yani kalpte hakikat coşkunluklarını kaldıracak takat, kulakta da bunu işitecek istidad yoksa, ben kime ne söyleyeyim?

İncir çekirdeğini doldurmayacak kadar!..diye niye küçümserler ki; Kalp pekmi büyük incirden? Bakın bakalım insan neler çekiyor, incir çekirdeği kadar kalbe düşenden.

Duydum ki kapıma gelmiş, tokmak olmadığı için kapıya vurmadan geri dönmüşsün. Bilmez misin, kalp kapısının tokmağa ihtiyacı yoktur; o ancak içeriden açılır.

Beş Türlü Kalp Vardır.
    -Kalp vardır ölüdür. Kalp vardır hastadır. Kalp vardır gafildir. Kalp vardır mühürlüdür. Kalp vardır sapasağlamdır.

-Kafirin Kalbi ölüdür.
    -Günahkarın kalbi hastadır.
    -Nasipsizin kalbi gafildir.
    -Kalbimizde perde vardır diyerek fena iş yapanın kalbi de mühürlüdür. turkeyarena
    -Allah Teala'dan korkup daima ibadette bulunan kimsenin kalbi de sağlam olan kalptir..

Aklımla Severim. Olur ya Kalp Durur Akıl Unutur. Ben Dostlarımı Ruhumla Severim. O ne durur, ne de unutur…

Kalp duru berrak bir su gibidir; gayb âlemindeki hakikatlere ve esrara bir aynadır. Bu ilâhi sırlar, kalbin parlaklığı nispetinde ona akseder. Herkes, görüşü nispetinde gaybı, hayrı ve şerri bilir. Kim gönlünü daha çok cilâlamışsa, daha çok görür.

Sayfayı Paylaş