Mevlananın En Güzel Sözleri

Konusu 'Dini Sözler' forumundadır ve EmRe tarafından 20 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Hz. Mevlananın En Beğenilen En Güzel Sözleri

Mevlana Hazretlerinin unutulmaz sözlerini sizler için derledik.

• Ağızdan çıkan söz, yaydan fırlayan oka benzer. İkisini de geri getirmek mümkün değildir. Ok atılmadan önce iyi nişan alınmalı, söz söylenilmeden önce iyi düşünülmelidir.

• Aşk ateşi önce sevilene, ondan sonra sevene düşer!

• Aşk nedir bilmiyorsan gecelere sor, şu sapsarı yüzlere, şu kupkuru dudaklara sor.

• Ben Şems’e vurgun, Şems sürgünlere mahkum.

• Birini seviyorsanız, onu Allah’tan isteyin. Kalpler Allah’ın elindedir.

• Darmadağın olmuş coşmuşum, bugün ne kırar dökersem; suçsuzum

• Dediler ki “Gözden ırak olan gönülden de ırak olur”
    Dedim ki “Gönüle giren gözden ırak olsa ne olur.”

• Dert etme, dua et.

• Dünyanın en güç işi bir şeyin nasıl yapılacağını bilirken, başka birinin nasıl yapamadığını ses çıkarmadan seyretmektir.

• Elbet bizde biliriz lafı en inceden dokundurup, içini acıtmasını Lakin kıyılıyoruz ama, kıyamıyoruz sevdiklerimize işte…

• Ey gönül! Ne tuhaf değil mi? Bir ömür, şah damarından daha yakın bir Sevgiliyi aramakla geçiyor.

• Ey kendine bakmayıp, kendi kusurlarını görmeyip de, başka insanların iyisine kötüsüne bakıp kalan zavallı! Allah senin yardımcın olsun!

• Gerek yok her sözü, laf ile beyana… Bir bakış bin söz eder, bakıştan anlayana!

• Gülün dikene katlanması onu güzel kokulu yaptı.

• Güneş herkesin üzerine eşit doğar ama; gül başka, leş başka kokar.

• Hadi yaramı sarmaya merhemin yok. Yalandan da olsa Gönül alamaz mısın?

• Hayat sana arka arkaya dikenlerini gösteriyorsa sakın üzülme, aksine sevin. Çünkü çok yakında gülü de gösterecektir.

• İnsanı ateş değil, kendi gafleti yakar. Herkeste kusur görür, kendisine kör bakar. Neye nasıl bakarsan, o da sana öyle bakar.

• İstiyorsan Hakk’a varmayı, Meslek edin gönül almayı, Bırak saraylarda mermer olmayı, Toprak ol, bağrında güller yetişsin.

• İyilerle gezersen alırsın mertebe, kötülerle gezersen dönersin merkebe.

• Kapı açılır, sen yeter ki vurmayı bil. Ne zaman bilmem, sen yeter ki o kapıda durmayı bil.

• Kısmet ederse Mevlâ; el getirir, yel getirir, sel getirir… Kısmet etmezse Mevlâ; el götürür, yel götürür, sel götürür..

• Minareden düşenin parçası bulunurda, gönülden düşenin parçası bulunmaz.

• Mutluluğu sende bulan senindir, ötesi misafir. turkeyarena

• Öyle bir ‘yâr’ sev ki evladım; elinde su tasıyla, iftarı bekleyen oruçlu gibi beklesin seni.

• Sabret ki herşey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun. Sabret ki herşey gönlünce olsun.

• Sanma ki dert sadece sende var. Sendeki derdi nimet sayanlar da var.

• Sen değerinle ve düşüncenle, iki âleme de bedelsin, ama ne yapayım ki kendi değerini bilmiyorsun.

• Sen uzattığın elini tutmayan ele mi dargınsın, yoksa tutmayacak bir ele uzattığın için kendine mi kızgınsın?

• Unutma, sır gibi seversen eğer muradın gerçekleşir. Çünkü tohum toprağa gizlenirse yeşerir.

• Ya kırdığın kalbi Allah seviyorsa? Bilemezsin. Bilseydin ödün kopardı, dokunamazdın.

• Zor diyorsun. Zor olacak ki imtihan olsun.

2. EmRe Well-Known Member

• Niye üzülüp ağlarsın can? Bırak sevmeyen gitsin.
    Dua et Rabbim seni terk etmesin. İşte O (c.c.) terk ederse, gerçekten bitersin.

• Şeytanla her savaşa korkusuzca varım. İnsan şeytanlaşırsa, işte ondan korkarım…

• Gözyaşının bile görevi varmış; ardından gelecek gülümseme için temizlik yaparmış.

• Allah’ın verdiğide, vermediğide imtihandır.

• İnsana aradığı şeye bakarak değer biçilir.

• Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük; bir başka bahar için, sadece yaprak döktük..

• Eğri olsam yay gibi duvara asarlar beni. Doğru olsam ok gibi yabana atarlar beni.

• Sevdik sustuk.. Yandık sustuk.. Üzüldük sustuk.. Yalnız kaldık yine sustuk.. Tek bir şey konuşturdu bizi.. O’na (c.c.) sığındık.

• Öğüt verecek insana değil; örnek olacak insana ihtiyaç var. Fetva veren çok olur ama takva ile yaşayan az bulunur. turkeyarena

• Sus gönlüm! Bütün bu susmalarına karşılık her şeyin hayırlısının olacağına inanarak sus!..

• Eğer bir gün dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa; Rabb’ine dönüp: ‘Benim büyük bir derdim var’ deme. Derdine dönüp: ‘Benim çok büyük bir Rabbim var’ de.

• İnsanları tanımak, denizleri bardak bardak boşaltmaktan daha zordur.

• Hiçbir yere sığmadı aşkın, gönlüme sığdı yalnız. Şimdi gönlüme de sığmıyor, gözlerimden sızıyor..

• Kibir, hırs, şehvet kokusu, söz söylerken soğan gibi kokar.

• Küsmek ve darılmak için bahaneler aramak yerine, sevmek ve sevilmek için çareler arayın.

• Ahmaklara verilecek cevap, sükûttan ibarettir. turkeyarena

• Aşk, altın değildir, saklanmaz. Aşıkın bütün sırları meydandadır.

• Ey insan! Öleceğin günü bilmiyorsun; hiç olmazsa ölümlü olduğunu bil!

• Bir insan bilmiyorsa ne istediğini, hem seni ziyan eder, hem kendini.

• Nasibinde varsa alırsın karıncadan bile ders. Nasibinde yoksa bütün cihan önüne serilse sana ters!

• Anladım ki, derin ve esrarengiz olan her şey susuyor. Anladım ki, susan her şey derin ve heybetli…

• Acı, acıyla iyileşir. Aşk ise daha büyük bir aşkla.

• Aşk kalpten vurur, dost ise sırttan. Kalp iyileşir ama sırt hep kambur kalır!

• Allah’a ulaşacak birçok yol var. Ben Aşk’ı seçtim.

• Aşk, herşeydedir ama hiçbirşeyde görünmez. turkeyarena

• Bazen bitmek bilmeyen dertler yağmur olur üstüne yağar. Ama unutma ki, rengârenk gökkuşağı yağmurdan sonra çıkar.

• Ey Kul! Söz rüzgar gibidir. Gönlü dağıtır, perişan eder!
    Fakat Şems; “Dağınık şeyleri, topla!” diye buyuruyor… Bunu da bil!..

• Güzeli güzel yapan ‘edep’tir, edep ise güzeli sevmeye sebeptir.

• Herkes kendi zannınca benim dostum oldu ama kimse içimdeki sırları araştırmadı.

• Her insan bir yağmur tanesi gibidir. Kimi çamura, kimi gül yaprağına düşer.

• İki deniz gibi olan gözlerimin incilerle dolması için, gam toprağını gözüme sürme gibi çekmekteyim.

• Kişi kim olduğunu bilmek isterse, kimleri sevdiğine baksın.

• Nedâmet ateşiyle dolu bir gönülle ve nemli gözlerle duâ ve tevbe et! Zirâ çiçekler, güneşli ve ıslak yerlerde açar!

• Ne kadar az yüksekten uçarsan, düştüğün zaman o kadar az incinirsin. Kibri bırak, alçakgönüllü ol.

• Sen benim; bugünüme şükür ve yarınıma dua edişim, azla yetinişim, çoğa göz dikmeyişimsin.

• Sen tasdik etmesen de cümle alem bunu bilir ki; her ne ekersen, günün birinde o ektiğini biçersin.

• Sen sadece sen değilsin; bensin, benimsin, bendesin! turkeyarena

• Senin aşktan yana nasibin varsa; dokunsan da yanacaksın dokunmasan da. İyi bil ki; bazıları hasrette yanar, bazıları vuslatta.

• Sesini değil, sözünü yükselt! Yağmurlardır yaprakları büyüten, gök gürültüleri değil.

3. EmRe Well-Known Member

• Aşk; sandığın kadar değil, yandığın kadardır.

• Aşk davaya benzer, cefa çekmek de şahide. Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki!

• Anladım ki, derin ve esrarengiz olan her şey susuyor. Anladım ki susan her şey derin ve heybetli…

• Ey can; kimseyi kırma. Sözden ağırı yoktur. Beden çok yükü kaldırır ama gönül her sözü kaldıramaz!..

• Biliyorum, sığmazsın hiçbir yere bu sevdayla, dünya sana dar.
    Ama dayan gönlüm! Dayan ki her gecenin mutlaka bir sabahı var.

• Bugün yüzünde bir başka güzellik var senin, bugün dudağında başka bir tad var, boyunda başka bir yücelik. Bugün kırmızı gülün bir başka daldan.

• İki şey mühimdir, birincisi okyanus gibi bol haysiyet, ikincisi Elif gibi dimdik şahsiyet!..

• Gönül, han değil dergahtır. Paldır küldür girip çıkılmaz, günahtır!

• Ve ben; dilek tutmadım hiç. Hep dua ettim: ‘Ömrün ömrüme nasip olsun’ diye.

• Dilin aşkı yorumlaması güzeldir ama dile gelmeyen aşk daha güzeldir.

• İnsanlar seni yanlış anladığında dert etme, duydukları senin sesin, fakat aklından geçirdikleri kendi düşünceleridir.

• Ömründen nasibin, kendini Sevgili’den mesut bulduğun andan ibarettir.

• Ayağına batan dikenler, aradığın ‘Gül’ün habercisidir. turkeyarena

• Üzülme! Bir şey olmuyorsa ya daha iyisi olacağı için ya da gerçekten de olmaması gerektiği için olmuyordur…

• Bizi bilen bilir, bilmeyen de kendi gibi bilir.

• Karıncaların sesini duyan Rabbim, Elbette gönullerin feryadını da duyar…

• İnsanın ham maddesi topraktır, ama fazla sulandı mı çamurlaşır!..

• Herkesin bir derdi var; her derdin bir acısı. Acılarım katlanılmaz değil ama, bir de tuz basanı var.

• Güzel günler sana gelmez, sen onlara yürüyeceksin.

• Candan ümidi kesebiliriz belki ama can dostlarıyla irtibatı kesmek güçtür.

• İki alemde de Allah’ın baktığı yer gönüldür. Padişah daima gönle bakar.

• Uğruna fedakârlık yapmadığın sevgiyi, yüreğinde taşıyıp da kendine yük etme.

• Bu dünyada neyi çok istersen, o senin imtihanındır.

• İnsanlarda güzel olan yüzdür, yüzde güzel olan gözdür… Ama insanı insan yapan aslında ağızdan çıkan sözdür! turkeyarena

• Gönül ne tarafı işaret ederse, beş duyu da eteklerini toplayıp o tarafa gider.

• Odun yanınca kül olur, insan yanınca kul olur…

• Yılan insanın sadece canını alır. Kötü arkadaş cehenneme sürer de ebedi hayatını mahveder.

• Sıkıntılar gecedir dinlen kederlenme sabah elbet olacaktır.

• Yorulacaksan, zorlanacaksan, şikayetçi olacaksan, keşkelere sığınacaksan, söze ama diye başlayacaksan; girme aşk yoluna…

• Her şey üstüne gelip, seni dayanamayacağın bir noktaya getirdiğinde; sakın vazgeçme! İşte orası kaderinin değişeceği noktadır.

• Gönüllere vurulan kilitlerin açılması için belalara sabretmek gerek!

• Beni bir ben bilirim, bir de Yaradan. Bana bir ben lazımım, bir de anlayan.

• Din kardeşinden bir cefâ gördünse, onun bin vefâsı olduğunu hatırla!.. Çünkü iyilik, günâha karşı şefaatçi gibidir. turkeyarena

• Suskunluğum asaletimdendir. Her lafa verecek bir cevabım var. Lakin bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye!

• Sütten çıkınca bütün kaşıklar aktır. Önemli olan, içinden çıktığın sütü ak bırakmaktır.

• Şehvetin adını aşk koydular. Eger şehvet aşk olsaydı; Eşekler aşkın şahı olurdu!..

• Üzülme! Çünkü Yaradan umudu en çaresiz anlarda yollar. Unutma, yağmurun en şiddetlisi en kara bulutlardan çıkar.

• Hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Bugün hayat veren su, yarın sizi boğabilir.

Sayfayı Paylaş