Mevlananın Aşkla İlgili Sözleri

Konusu 'Dini Sözler' forumundadır ve EmRe tarafından 22 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Mevlana Hazretlerinin Aşk için Söyledikleri

• Aşk; sandığın kadar değil, yandığın kadardır.

• Aşk söze sığmaz. Aşk, bir denizdir ki, dibi görünmez.

• Aşk, davaya benzer, cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki..

• Aşıkların gönüllerinin yanışıyla gözyaşları olmasaydı, dünyada su da olmazdı, ateş de.

• Aşıkların ayrılığı rüzgar gibidir, rüzgar nasıl mumu söndürür, ateşi dahada alevlendirirse, Ayrılıkta küçük aşkları bitirir, büyük aşkları daha da büyütür.

• Aşk, kimseye niyazı ve ihtiyacı olamayan Allah’ın vasıflarındandır. Ondan başkasına aşık olma, geçici bir hevestir.

• Aşk öyle bir varlıktır ki onda doğa kimyası var. Bir buluttur, onda yüz binlerce şimşek var.

• Aşıkların gönüllerinin yanışıyla gözyaşları olmasaydı, dünyada su da olmazdı, ateş de.

• Ben aşkı olmayan kişinin insanlığını inkar ederim. turkeyarena

• Ben dostlarımı ne aklımla ne kalbimle severim. Olur ya kalp durur... Akıl unutur... Ben dostlarımı ruhumla severim. O ne durur, nede unutur...

• Biz birleştirmek için geldik, ayırmak için değil.

• Hz. Mevlana’ya sormuşlar "aşk nedir?" diye. Ben ol ki bilesin! demiş…

• Ey canımın sahibi Yar..! Sen benim olduktan sonra, Kaybettiklerimin ne önemi var.

• Ey Gönül… Aşk; ateşten bir denizi, mumdan kayıkla geçmektir. Yanıp kül olmadan asla geçemezsin.

• İnsan, gözden ibarettir aslında, geri kalan cesettir. Göz ise ancak dostu görene denir.

• Ölümsüz aşk istiyorsan, ölümsüze aşık ol.

• Sustum…. Artık gönül hakkında bir şey söylemeyeceğim… Çünkü; gönül vasıflarını saysam, aklın almaz, gönül senin düşüncene sığmaz.

• Sen beni sevdikten sonra malın mülkün değeri mi olur? Zaten toprak üstünde ne varsa hepsi de toprak olacaktır.

• Sevgide güneş gibi ol, Dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, Hataları örtmede gece gibi ol, Tevazuda toprak gibi ol, Öfkede ölü gibi ol, Her ne olursan ol, Ya olduğun gibi görün, Ya göründüğün gibi ol.

Hz. Mevlana Celaleddin-i Rumi

Sayfayı Paylaş