Mevlananın Altın Sözleri

Konusu 'Dini Sözler' forumundadır ve EmRe tarafından 27 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Mevlana Hazretlerinden Altın Değerinde Sözler

• Ayıpsız dost arayan dostsuz kalır.

• Leş, bize göre rezildir ama, domuza, köpeğe şekerdir, helvadır.

• Gönlünde Allah sevgisi arttı mı, şüphe yokki Allah seni seviyor.

• Beni bir ben bilirim birde Yaradan. Bana bir ben lazımım birde anlayan.

• Aşk şeriatı, bütün dinlerden ayrıdır; Aşıkların şeriatı da Allah'tır, mezhebi de...

• Sukutumuzu anlamayan sohbetimizden bir şey anlamaz.

• Bin sene de okusam; "Ne biliyorsun?" diye sorsalar bana, "Haddimi bilirim" derim..

• Sanma ki dert sadece sende var. Sendeki derdi nimet sayanlar da var.

• Nice insanlar gördüm, üzerinde elbisesi yok. Nice elbiseler gördüm, içinde insan yok.

• Her yüze bakma Can! Her gülüşe aldanma! Her ele el uzatma can! Her güzel söze kanma!

• Neden duasız bırakıyorsun dilini? Kapıyı çalmadan, açılmasını bekleyenlerden misin yoksa?

• Kapı Açılır Sen Yeter ki Vurmayı Bil!... Ne Zaman? Bilmem!... Yeter ki O Kapıda Durmayı Bil!

• Akılsız, yüzü güzele; Akıllı, gönlü güzele tâlip olur. Zaman yüz güzelliğini tüketir ama gönül güzelliğini artırır. turkeyarena

• Gönlümün sevmediğini gözüm neylesin. Rabbim herkese gönülden seveni nasip eylesin....

• Elbet bizde biliriz lafı en inceden dokundurup, içini acıtmasını Lakin kıyılıyoruz ama, kıyamıyoruz sevdiklerimize işte…

• Bir insanın nasıl güldüğünden terbiyesini, neye güldüğünden akıl seviyesini anlarsın.

• Hayat sana arka arkaya dikenlerini gösteriyorsa sakın üzülme, aksine sevin. Çünkü çok yakında gülü de gösterecektir.

• Gül dediğin nedir senin; Üç beş diken biraz yaprak, Ömür var ya çok sevdiğin ; Üç beş nefes sonra toprak!

• İki şey yıkar insanı; Dostundan gelen ihanet ve Düşmanından gelen merhamet.

• Kadının bakışı fitnedir. Bu bakışa bir de sesi eklenirse felaket yüz kat olur. ona karşı durmak Yusuf'ların işidir.

• Unutma ki!. Nefret ve kinin ötesi pişmanlıktır. Ve her canlıya ölüm vardır. İnsan ölür ama ölmeyen "İnsanlıktır".

• Üzülme! Bir şey olmuyorsa ya daha iyisi olacağı için ya da gerçekten de olmaması gerektiği için olmuyordur...

• Duydum ki gıybetimi yapmışsın, yüzüme söylemekten kaçmışsın. Benim gibi bir acizden korkmuş Allah'tan korkmamışsın...

• Ey nefsim seni sen yapan benim, beni de ben yapan sensin. Ya yola gel beraber gidelim ya da yoldan çekil ben Hakk'a gideyim.

• Gene gel! gene gel! her ne isen gene gel! Kafirsen, atese tapiyorsan, puta tapiyorsan da, gene gel, Bu bizim dergahimiz umutsuzluk dergahi degil, Yüz kere tövbeni bozmussan da gene gel!

• Her gönül bir tek sevgiliye dönüktür aslında. Lakin kıblesi yanlıştır. Bulduğunu sandığı şey gerçekte aradığı değildir... Kimisi gül yüzlü bir güzele meftun, Kimisi bir ceylan bakışlıya mecnundur. Bazısı dünyaya kanmış, Bazısı mala mülke aldanmıştır. Oysa her biri aslında bir sevgili tarafından sınanmıştır...

• Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol, Şefkat ve merhamette güneş gibi ol, Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol, Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol, Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol, Hoşgörülükte deniz gibi ol, Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

Hz. Mevlana Celaleddin-i Rumi

Sayfayı Paylaş