Mercimek Çorbası

Konusu 'Mutfak Bölümü' forumundadır ve Pelin tarafından 19 Haziran 2008 başlatılmıştır.

1. Pelin Super Moderator

Mercimek Çorbası

çorba için, 1 nescafe fincanı kırmızı mercimek, 1 baş soğan, 1 adet havuç, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1,5 litre su, 1 yemek kaşığı un ve ekstradan 2 et suyu tableti kullandım. tablet yoksa kullanmaya da bilirsiniz. tencereye soğanı ve yağı koyup kavurdum. soğan pembeleşince (ki ben teyzemle konuşmaya dalıp biraz yaktım bile)

1 kaşık unu koyup birkaç kere karıştırdım. sonra mercimeği ve soyup kuşbaşı doğradığım havucu ekleyip gene karıştırdım. tabletleri de ekledikten sonra suyu ilave edip havuç ve mercimekler iyice ezilene kadar pişirdim. pişince tuzunu ekledim ve çorbayı blendırdan geçirdim. limonla birlikte çok lezzetli oluyor...

2. Buket Well-Known Member

Pelin abla..
    Bir "yemek yapma" beceriksizi oldugum icin, yani yemek yapmayi bilmiyorumm.. burayi ziyaret ettim.. ve bu corbayi yaptim..
    Ellerime saglik, cokta guzel olmustuu.. Kolaymi$ yaa aslinda yemek yapmak.. :):):)
    Payla$im icin saol.. artik her gun bir yemek yaparim heraldee.. ;););););)

3. Pelin Super Moderator

Afiyet olsun :)umarım bütün tarifleri beğenirsin ;)

4. Buket Well-Known Member

Benim begenmem onemli degil ablaa..
    Becerebilmem cok onemlii..
    Bosver.. ben takip ediyorum senin tariflerii.. ;);););)

5. Pelin Super Moderator

Mercimek Çorbası
    Malzemeler ;
    • 2 su bardağı mercimek
    • 1 soğan
    • kırmızı toz biber,tuz,kimyon
    • 2 limon suyu
    • 5 bardak su , 2 yemek kaşığı yağ
    Yapılışı ;
    Mercimek ayıklanıp iyice yıkanır. İçinde 5 bardak su bulunan tencereye konur. Tuz ve kimyon ilave edilerek mercimekler pişik ezik bir hal alıncaya ve çorba iyice koyulaşıncaya kadar kısık ateşte pişirilip limon suyu eklenir. Bir tavaya yağ koyarak küçük doğranmış soğanlar iyice pempeleştirilir.Ateşten alınan çorbaya katılır ve kırmızı toz biber ilave edilir.

Not: mercimek pişerken suyu azalırsa sıcak su eklenir.

Sayfayı Paylaş