Melek Balığı Bakımı

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve GamZe tarafından 13 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. GamZe Moderator

Melek Balığı (Angelfish)

Bilimsel Adı: Pterophyllum Scalare
    Dağıtım: Güney Amerika, Amozon Nehri
    Beslenme: Etobur
    Mizaç: Barışçıl-Kendi türüne agresif
    PH: 6.0-8.0
    Sıcaklık: 22C - 27C
    Maksimum Boy: 50 cm
    Ana renkler: Gümüşl, Siyah, Beyaz

Varyansları: Altın Melek, Altın Mermer Melek, Mermer Melek, Zebra Melek, Smokey Melek, Siyah Melek, Yarım siyah albino melek, gümüş melek.

Cinsiyet: Cinsiyet ayrımı yapmak çok zordur. Sadece çiftleşme döneminde kesin kanıya varılabilir. turkeyarena

Bakım: Bakımı kolaydır. Canlı ve dondurulmuş gıdalarla beslenme yapılmalıdır. Su piresi ve toz yemler kullanılabilir. Sebze diyeti eksik edilmemelidir. Akvaryum dekorasyonunda geniş yapraklı bitkiler ve sazlar tercih edilmeli, akvaryum yükseksikliği maksimum seviyede olmalıdır. Melek balıklarının yüzme stilleri ve vücut yapıları, yüksek bir akvaryumda bakılmalarını gerektirir. En az 6'lı gruplar halinde bakılmalıdır. Yumuşak asitli suları seven bir balıktır. Su değişikliklerine çok hassastır.

Üretim: Alt Yumurtlayıcıdır. Üretimi kolay değildir. Çoğu akvaryumsever için aslında uygun bir çift yakalamak zor olmasada, şans işidir. 6-8 gruplu bir tank içinde, en uygun çifti üretim tankına almak yada diğer balıkları tanktan çıkarmak gerekir. İdeal bir üretim için PH 7.0, Sıcaklık 287 C olarak ayarlanmalıdır.
    Melek, yumurtaları geniş yapraklar üzerine adeta sıvar. 100'e yakın yumurta olabilir. Ancak en etkili yöntem, huni şeklinde bir saksıyı üretim tankına koyarak, meleklerin buraya yumurtalarını bırakabileceği ortamı yakalamaktır.

Genel yorum: Melek balığı, genellikle çok düşük fiyatlara satılması nedeniyle başlangıç balığı kabul edilen ancak gerçekte oldukça uzun süre üzerinde çalışılabilecek uzmanlık isteyen bir türdür. Üretimi kolay olmasa da, her batında yüksek sayılarda yavru çıkarılabilmesi piyasada bolca bulunmasını sağlar.

Çeşitli renk, yüzgeç ve cilt yapılarına sahip olabilirler. Dünyada sayısız varyetesi üretilmiştir. Erkek dişi ayrımı vücut ve üreme tüplerinin yapılarına göre yapılabilir. Erişkin erkekler belirgin derecede geniş gövdeli olurlar.

Kalabalık bir grup melek uzun süre beslenirse mutlaka çiftler oluşacaktır. Balıklar genelde dış filtre borusu gibi dik duran bir yeri önce temizlemeye başlarlar. Bir kaç gün içerisinde de yumurtaları dizerler. Çiklit olsalar da her melek çifti yumurtalarını korumayabilir. Bazı çiftlerse diskus gibi yavrularını belirli bir boya gelene dek korurlar.

Beslenmesi özel su koşulları gerektirmez. Ancak üretimde yumuşak su yumurta açılımını ve sağ kalımını etkiler.

Hızlı su hareketi olmayan yüksek akvaryumlar bu balıklar için idealdir. Bu sayede yüzgeçleri iyi gelişir ve heybetli görünümlerini sergilerler. Su değişimleri gelişme ve üremelerinde çok etkilidir.

Kaliteli pul ve granül yemler canlı yemlerle desteklendiğinde ayda iki, üç sefer yumurta yapabilirler.

Sayfayı Paylaş