Mehmet Akif Ersoy Sözleri

Konusu 'En Güzel Sözler' forumundadır ve Aylinn tarafından 21 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

1. Aylinn Well-Known Member

* 24 saatten birini hakka vermeyen insan denilir mi?

* Ağlarım, ağlatamam, hissederim, söyleyemem. Dili yok kalbimin ondan ne kadar bizarım.

* Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın.

* Artık ikiyüzlüleri sevmeye başladım. Çünkü yaşadıkça yirmiyüzlü insanlar görmeye başladım.

* Âtiyi karanlık görerek azmi bırakmak, alçak bir ölüm varsa, emînim, budur ancak.

* Bacımın örtüsü batmakta rezilin gözüne acırım tükürüğe billahi tükürsem yüzüne.

* Bekayı hak tanıyan, sa’yi bir vazife bilir, Çalış, çalış ki beka sa’y olursa hak edilir.

* Bir zamanlar biz de millet, hem nasıl milletmişiz. Gelmişiz dünyaya milliyet nedir öğretmişiz.

* Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

* Budur cihanda en beğendiğim meslek; sözün odun olsun hakikât olsun tek.

* Eski dünya, yeni dünya, bütün akvam-ı beşer kaynıyor kum gibi, tufan gibi, mahşer mahşer yedi iklimi cihanın duruyor karşısında, Ostralya ile beraber bakıyorsun: Kanada! Çehreler başka, lisanlar, deriler rengarenk; sade bir hadise var ortada: Vahşetler denk.

* Fazilet hissi insanlarda Allah korkusundandır.

* Hatırlar mısın? Doğduğun zaman, sen ağlardın gülerdi alem. Öyle bir yaşam sür ki, mevtin sana hande olsun. Halka matem...

* İnmemiştir Kur'an, bunu hakkıyla bilin, Ne mezarlıkta okunmak ne de fal bakmak için.

* Ne irfandır veren ahlaka yükseklik ne vicdandır.

* Sahipsiz vatanın batması haktır, sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır.

* Şehamet dini, gayret dini, ancak Müslümanlıktır. Hakiki Müslümanlık en büyük kahramanlıktır.

* Vurulmuş tertemiz alnından, uzanmış yatıyor, bir hilâl uğruna yâ Rab, ne güneşler batıyor.

* Ya Rab, bu uğursuz gecenin yok mu sabahı? Mahşerde mi biçarelerin, yoksa felahı?

* Yumuşak huylu isem kim demiş uysal koyunum; kesilir belki ama çekmeye gelmez boynum.

* Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem

Sayfayı Paylaş