Mbamba Bay-Aulonocara Steveni, Malawi Cichlid Tatlı Su Balığı

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 20 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Mbamba Bay Malawi Cichlid

Ortak İsim: Mbamba Bay
    Bilimsel Adı: Aulonocara Steveni
    Dağıtım: Afrika/Malawi-Mbamba Körfezi-Tanzanya Kıyıları
    Beslenme: Etobur
    Mizaç: Barışçıl
    PH: 7.5-8.5
    Sıcaklık: 22C - 27C
    Su Sertliği: Sert
    Zorluk Seviyesi: 2
    En Az Akvaryum Hacmi: 200 lt
    Maksimum Boy: 10 cm
    Ana renkler: Mavi-Sarı

Cinsiyet: Erkekler erken yaşlarda renk alır.Dişiler ise tüm ömür boyunca gri renklidir.Erkekler, mavi bir baş ve sarı bir gövdeye sahip, dişiler ise kahverengi renklidir.

Bakım:
    -- Sarı İmparatora benzesede, sırt, kuyruk ve anal yüzgeç renkleri sarı imparator cichlidden farklılık gösterir.
    -- Bakımı kolaydır.Doğal hayatlarında böcekler ve kabuklular ile beslenir.Ticari olarak, granül yemler ve pul yemlerle beslenmelidir.Diyet takviyesi olarak Dondurulmuş canlı gıdalar tavsiye edilir.Renginin korunması açısından, yem kalitesine dikkat edilmelidir.Ancak erkekler , dişilere karşı agresiftir.Dişiler genelde saklanır.Bu yüzden, bir erkeğe en az 3 dişi gelecek şekilde bir tank planlanmalıdır.Tankta, mağara tarzı kayalardan dekorlar hazırlanmalıdır.Ancak yüzebileceği geniş alanlar bırakılması gerekir.
    -- Isıya karşı toleranslı bir balıktır.Sert alkalinli su gerekir. Akvaryumda mercan kırığı çakıl tercih edilmeli ve ph düşürücü ağaç kütüğü gibi nesleler akvaryumdan kaldırılmalıdır. Nitrata karşı duyarlıdır. Haftalık kısmi su değişiklikleri mutlaka yapılmalıdır. turkeyarena
    -- Yanına seçilecek cichlid türlerininde barışçı olması gerekir.Özellikle mbuna türü malawi cichlidlerle birarada bulundurulmamalıdır.

Üretim: Yumurtalar ağızda kuluçka yöntemi ile olgunlaşır.Erkek, çiftleşme döneminde aşırı saldırgandır.Çiftleşme döneminde, erkek balık, dişilerin çekmek amacıyla tüm rengini sergiler.Üretim tankı, dişi balığın saklanabileceği şekilde dizayn edilmelidir.2 erkeğe 6 dişi şeklinde koloni oluşturulması, üretimi kolaylaştıracaktır.Olgun bir dişi 25-30 yumurtlama gerçekleştirir. Yumurtalardan yaklaşık 28 gün sonra yavru balıklar çıkar. Dişi balık, ağızda kuluçka döneminde, stres yaparsa yavruları ağzından çıkarabilir yada yiyebilir. Yavru balıklar, artemia ve küçük hacimli yemlerle beslenmelidir.

2. Misafir Guest

Mbamba Bay-Aulonocara Steveni, Malawi Cichlid bu balığı nereden bulabilirim biraz araştırdım ama yok sanırım yada olan biyer varsa yardımcı olursanız sevinirim.

3. ot-gu Genel Sorumlu

Sayfayı Paylaş