Makro fotoğraflar

Konusu 'Resim Bölümü' forumundadır ve pult tarafından 11 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

1. pult Well-Known Member

Makro fotoğraf çekimi basitçe açılkarsak,konu ile objektif lensinin arasındaki mesafeyi minimum tutularak yapılan çekimdir.

Bu tür fotoğraflar Kompak,D-SLR veya SLR-LİKE makinelerle çekilebilir,genel olarak bu saydığım makinelerin çoğunda ayar kadranı üzerinde bu modu destekleyen işaret mevcuttur.

Bir makro fotoğraf örneği

2. pult Well-Known Member

Sizde çektiğiniz,makro fotoğrafları burada paylaşabilirsiniz

3. OrKuN Well-Known Member

biraz amatör ama idare edin :)

4. pult Well-Known Member

SeMiH
    Ellerine sağlık,nesi var fotoğrafın güzel işte.
    Yanlış anlamzsan bir iki tavsiyede bulunayım,makro fotoğraflarda alan derinliği çok önemlidir,çektiğiniz objemi yoksa arka planınmı net olmalı,bu çektiğin fotoğrafta tam tersini yapmalıydın arka plan çok net olmasına rağmen çektiğin obeje bulanık çıkmış yanılmıyorsam ana konu çiçeğin kendisiydi,o yüzden makinenin izin verdiği ölçüde diyafram ayarıyla biraz oynamalıydın yani diyafram aralığını f:3,0 getirirsan ana obje çok net çıkar,ışığı ters kullanmana rağmen arka fon gayet güzel.

Makinen canon a580 miş güzel makine.

5. EmRe Well-Known Member

makinenin canon a580 olduğunu nasıl anladın pult hocam tpx

6. pult Well-Known Member

Her dijital fotoğrafın bir kimliği vardır,bu kimliğe exif denir,fotoğrafın hangi tarihte hangi makineyle ve hangi ayarlarla çekildiğine ulaşılır,ve bu işi yapan exif programları vardır ben exif viewer kullanıyorum küçük ve bedava bir programdır.
    Örenek semih arkadaşımızın çektiği fotoğrafın exif bilgileri

7. pult Well-Known Member

8. pult Well-Known Member

9. pult Well-Known Member

10. pult Well-Known Member

1 kişi bunu beğendi.
  11. oguzturk Administrator Staff Member

güzel çekimler pult tpx

12. pult Well-Known Member

Teşekkürler hocam,sağolun.

13. pult Well-Known Member

14. ot-gu Genel Sorumlu

Arkadaşlar bi makroda benden, şimdi beğenmeyenler olabilir :) ama hava rüzgarlıydı çiçeği kadraja ortalayıp çekene kadar akla karayı seçtim onun için idare edin derim :)

15. pult Well-Known Member

Ben beğendim,az netlik problemi var oda sallantıdan olabilir,estetik olarak güzeltpx.

16. pult Well-Known Member

17. pult Well-Known Member

Bu gün otelin bahçesinden gezerken cep tel ile çektiğim bir foto...

18. pult Well-Known Member

Sayfayı Paylaş