Lüks modeller otomotivin kriz geçirmez i oldu

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 29 Aralık 2008 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

Ford, Chrysler ve General Motors (GM) gibi devleri aylardır ABD hükümetinden yardım dilenmeye zorlayan kriz, lüks otomotiv üreticilerini teğet geçmişe benziyor.

Dünyanın en büyük ABD'li otomotiv üreticileri, hatta ABD otomotiv sektörünü kendi pazarında tahtından indiren Japon üreticiler Honda ve Toyota'nın bile kârlarını vuran kriz, Porche, Audi ve Lotus gibi lüks markaları etkilemedi. Financial Times'da yer alan bir habere göre Porche, bir önceki mali yıla kıyasla yüzde 46'lık bir artışla 12 milyar dolarlık kâr açıklarken, İngiliz spor araba üreticisi Lotus'un ArGe harcamaları hariç kârı 2.9 milyon dolar oldu. Bu iki markanın avantajı ise sadece otomobil satışından kazanmıyor olmaları.

Porche know-how sattı
    Porche gibi Lotus da diğer otomobil üreticilerine gelişmiş teknolojiler satıyor ve yeni teknolojiler geliştiriyor. Porche ve Lotus "know-how"larını satarak krizden olumsuz etkilenmekten kurtulurken, Alman lüks otomobil markası Audi bu tip yan gelirleri olmadan kasım ayında küresel satışlarının yüzde 0,4 arttığını açıkladı. Aralık ayı başında ABD'de hükümet ve Demokratların üzerinde anlaştığı ve GM, Chrysler ve Ford'a aktarılacak 34 milyar dolarlık yardım paketini içeren yasa tasarısı Senato'dan geri dönmüştü. Bunun üzerine sektörün çöküşüne izin verilmesinin krizde ikinci dalgayı yaratacağı tartışmaları alevlenmişti. 18 Aralık'ta ise ABD hükümeti, krizdeki otomotivcilere, aslında Wall Street şirketlerini kurtarmak için çıkarılan, TARP yardım fonundan 13.4'ü acilen olmak üzere 17.4 milyar dolar yardım sağlanacağını açıklamıştı. Şimdi GM CEO'su Rick Wagoner ve diğer mevkidaşları kendilerine sağlanan yardımla Obama iktidara gelene kadar iflas etmemeye çabalıyor..
    29.12.2008, Pazartesi

Sayfayı Paylaş