Limonata Tarifleri-Limonata Nasıl Yapılır

Konusu 'Mutfak Bölümü' forumundadır ve Pelin tarafından 25 Haziran 2008 başlatılmıştır.

1. Pelin Super Moderator

Limonata
    Malzemeler:
    • 5 limonun suyu
    • yarım su bardağı toz şeker
    • 1,5 su bardağı soğuk su
    • 7-8 buz kalıbı
    Hazırlanması:
    küçük bir tavaya yarım su bardağı toz şekeri ve yarım su bardağı soğuk suyu alın. orta hararetli ateşte devamlı karıştırarak şekerin erimesini sağlayın. şeker eriyince altını kapatın. suyun tamamen soğumasını bekleyin. limonların suyunu, şerbeti ve 1 su bardağı soğuk suyu sürahiye alın. üzerlerine 7-8 buz ilave ederek servis yapın.

2. Pelin Super Moderator

Limonata
    Malzemeler:
    • 6 Adet orta boy limon
    • 1 litre kaynar su
    • 1,5 su bardağı şeker
    • Nane yaprağı
    Hazırlanması:
    Limonların kabuklarını rendeleyelim ve rendelenmiş bu kabukların üzerine şeker ilave edilip güzelce karıştırarak erimesi sağlayalım, üzerine sıcak suyu ilave edip tamamen eriyinceye kadar karıştıralım. Kabuklarını rendelediğimiz limonların suyunu sıkalım ve karışıma ekleyelim. Bu aşamada tadına bakarak şeker ya da su ilavesi yapabilirsiniz. Soğuması için buzdolabına koyarak 1 saat kadar bekleyelim. Daha sonra soğuyan limonatanızı süzerek sürahiye alın. Daha sonra bardaklara doldurup, ikişer tane nane yaprağı ve buz atıp şık bir şekilde servis edebilirsiniz…Afiyet olsun…

Yaz aylarının kavurucu sıcaklarında serinlemek için en güzel içecektir limonata. Marketlerde hazır limonatalar satılıyor. Fakat evde yapılmış limonatanın yerini kesinlikle tutmuyor. Eğer sizde benim gibi düşünüyorsanız harika bir limonata tarifi…

3. Pelin Super Moderator

Ballı Zencefilli Limonata
    Grip için C vitamini kaynağı.
    İçindekiler:
    • 4 adet limon
    • 1 çay bardağı bal
    • 1 cm taze zencefil
    • 6 yaprak nane
    • 1 litre su
    Hazırlanışı:
    Limon kabuklarını sebze soyacağı ile beyazlarına çok girmeden soyun. Balı, soyulmuş zencefili, nane yapraklarını ve limon kabuklarını mutfak robotuna atıp iyice parçalayın. Limonların suyunu sıkıp ballı karışıma ilave edin. Bal limon suyunda eriyene kadar karıştırın. Üzerine suyu ekleyip karıştırın ve bir tülbentle süzün.Hastaysanız ılık ılık, değilseniz soğuk buzla ama her ikisinde de bol nane yapraklı için.

Notlar:
    • En fazla 1 küp şekerden biraz daha büyük bir parça zencefil kullanın yoksa limonatanız acı olur. Gerçi ben içerken genzimi yakıp iyi gelsin diye biraz daha büyük parça kullandım.
    • Malûm taze zencefil ülkemizde bulunmayıp, ithal edilen ve pahalı satılan bir ürün. En son kilosu 10 YTL’den fotoğraftaki kökü aldım. O yüzden ziyan olmasın istiyorum.
    • Tadını isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Biraz daha bal ya da şeker katabilir ya da azaltabilirsiniz.
    • Fena haldeki gribime iyi geleceğini ümit ederek günde 2 bardak içiyorum.

Sayfayı Paylaş