Lepistes (Guppy)

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve GamZe tarafından 11 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. GamZe Moderator

Lepistes ya da Gupi, Poeciliidae familyasından canlı yumurtlayabilen akvaryumlarda yetiştirilen tatlı su balığına verilen isim.

Anayurdu Güney Amerika olan lepistes günümüzde dünyanın hemen hemen her yerinde bulunur. Erkekleri renkli, dişileri ise sade olurlar. Düzgün beslendiği takdirde çok kolay bir biçimde ürerler. Tropikal bölge canlısıdır, 25-28 derece sıcaklıkta beslenmesi gerekir. Yavrularını yediği için yumurtlamak için akvaryum içinde yüzebilen, içine su alabilen, ızgaralı, yavruluk diye tabir edilen kutucuklara hapsedilirler. Düzenli ve iyi beslenirlerse yavrularını yemezler. Akvaryum bol bitkili ise yavruluğa gerek kalmaz,doğan yavrular bitkilerin dibinde ve arasında saklanır, yaşamina devam ederler. Tavsiye edilen bolca bitkilendirilmiş bir tankta yine yeterli bitki yoksa rafya ile hazırlık yapılarak kendi haline bırakılmasıdır.

Ortak İsim: Lepistes (Guppy)
    Bilimsel Adı: Poecilia reticulata
    Dağıtım: Orta Amerika
    Beslenme: Omnivor(Etçil/Otçul)
    Mizaç: Tüm Akvaryumlarda Barışçıl.
    PH: 6.0 - 8.0
    Sıcaklık: 24C - 30C
    Maksimum Boy: 6 cm

Cinsiyet: Dişi ve erkek ayrımı yapılması kolay bir balıktır. En iyi ayrım, Anal yüzgeci (gonopodium)' a bakılarak yapılır. Erkeklerin anal yüzgeçleri sivriridir. Genellikle erkekler dişilerden daha renkli ve daha süslüdür. Dişiler ise daha büyük ve yuvarlak bir gövdeye sahiptir. turkeyarena

Bakım: Sebze ile beslenme ve etçil pond ve yaprak yemler verilebilir.

Üretim: Üretimi kolaydır. Doğal ortamlarında, üretim için hiç bir çaba harcamaya gerek yokyur. Doğumdan sonra yavruların yenmemesi için yüzen bitkilere ihtiyaç vardır. Ebeveyler dahil lepistesler yavrularını yiyebilirler.

Sayfayı Paylaş