Kutlu Doğum Haftasında Yapılacak İbadetler

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve ot-gu tarafından 5 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. ot-gu Genel Sorumlu

Kutlu Doğum Haftası Yapılacak İbadetler Neler?

Peygamber Efendimiz (s.a.v)'i anmak için, her yıl Rebiülevvel ayında düzenlenen, Peygamberimizin dünyayı teşrifleri olan Mevlid Rebiulevvel ayının 12. gecesi, asırlardır milletimiz tarafından "Mevlid Kandili" olarak kutlanmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, yüzyıllar önce bir ilim ve kültür bayramı şeklinde kutlanan mevlid geleneğini canlandırmayı amaçlamış, bu düşünce ile de Peygamberimizin doğum gününü içine alan haftayı, "Kutlu Doğum Haftası" olarak ilan etmiştir. Bizler bugünleri fırsat bilmeli, O'nu tanımalı, anlamalı, O'nun gibi yaşamalı ve yaşatmalıyız.

Kutlu doğum haftasında Peygamber Efendimiz (s.a.v)'i anlamak için;

Kuran okunmalı, Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in hayatı öğrenilmeli ve İslamiyeti anlamalıyız.

Bu özel haftada; Peygamber Efendimiz (s.a.v), ne yapmış, nasıl yaşamış, namazını nasıl kılmış, orucunu nasıl tutmuş, sıkıntılara nasıl katlanmış, nasıl duâ etmiş, Allah'tan neler istemiş, ümmetine neleri tavsiye etmiş, bütün bunları düşüneceğiz. Sonrada bunları hayatımıza uygulayacağız, yani Peygamber efendimzin sünnetine uyacağız.

Alemlere rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)'in doğumunun sene-i devriyesinde, bu kutlu günde, gönüllerimizin her zamankinden daha ferah, daha huzurlu, daha mutmain olmasını diliyorum.

2. ot-gu Genel Sorumlu

Sevdim seni hep canlara cânân diye sevdim,
    Bir ben değil, âlem sana kurbân diye sevdim.

Sayfayı Paylaş