Kurban Keserken Yapılacak İbadetler

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve ot-gu tarafından 4 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. ot-gu Genel Sorumlu

Kurban Keserken Yapılacak İbadetler

Kurban bayramında yapılacak en önemli ibadet kurban kesmektir. Peygamberimiz (s.a.v), Arafat'tan inip geceyi Müzdelife'de geçirdikten sonra bayram günü Mina'da kurban kesmiş, kendisine "Bu kurban nedir?" sorusuna karşı da, "Atanız İbrahim'in (a.s) sünnetidir." diye cevap vermiştir. Kuran-ı Kerim: "Rabbin için namaz kıl ve kurban kes."

Kurban kesildikten sonra Kurban namazı kılmak farz değildir. Ancak kurban kesildikten sonra, dünya kelamı konuşmadan iki rekat nafile namaz (şükür namazı) kılmak iyi olur. Namazdan sonra, kurban kesilirken okunan duayı okumalı ve, Ya Rabbi, İbrahim aleyhisselamın kurbanını kabul ettiğin gibi, benim kurbanımı da kabul eyle demelidir!

Kurban keserken okunacak dua şöyledir:

"Bismillahi vallahü ekber, la ilahe illallahü vallahü ekber, Allahümme haza minke, inne salâti ve nüsüki ve mahyaye ve memati lillahi Rabbilalemin, la şerike lehü, bizalike ümirtü ve ene evvelül müslimin."

Sonra da dileğini ister. Bu durumda istenen şeye kavuşulacağını Peygamber Efendimiz (s.a.v) bildirmiştir.

2. ot-gu Genel Sorumlu

KURBAN DUASI

"Bismillâhi Allahü ekber
    Allahümme hâzâ minke ve ileyke ve tekabbel minnî İnnî veccehtü vechiye lillezi fetares-semâvati vel erda hanîfen ve mâ ene mine’l-müşrikîn,

İnne salâtî ve nüsükî ve mahyaye ve memâtî lillâhi rabbil âlemîn Lâ şerîke lehu ve bi zalike ümirtü ve ene evvelül müslimîn

Allahümme tekabbel minnî kema tekabbelte min İbrahîme halîlike ve bi Muhammedin aleyhissalâtu ve’s-selâm"

denir ve sonra tekbir getirilir:

"Allahü ekber Allahü ekber, Lâ ilâhe illâllahü vallâhü ekber, Allahü ekber ve lillâhil hamd" ve "Bismillâhi Allahü ekber" denilerek Kurban kesilir.

Anlamı:

"Allahım bu sendendir ve sanadır Bunu ( kurbanı) benden kabul eyleYüzümü gökleri ve yeri yaratan Allah’a, O’nun birliğine inanarak çevirdim Ben müşriklerden değilim" (el-En’âm,6/79)

"Namazım, ibadetim (kurbanım), hayatım ve ölümüm hep alemlerin rabbi olan Allah içindir O’nun ortağı yoktur Bana böyle emrolundu ve ben Allaha teslim olanların ilkiyim" ( el-En’âm 6/162-163)

Allah’ım tıpkı Peygamberim Muhammed (a.s) ile (halilin) İbrahim (a.s)'ın kurbanlarını kabul eylediğin gibi bunu benden kabul et AMİN..

Sayfayı Paylaş