Kulak Çınladığında Ne Yapılır

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 20 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Kulak Çınladığında Ne Yapılır Hangi Dua Okunur

Öncelikle kulak çınlaması fiziksel bir olaydır bunu belirtelim. Tıpta kulak çınlamasına Tinnitus denir.

Kulak çınlayınca, Peygamberimiz (sav): Sizden birinizin kulağı çınladığı zaman beni zikretsin, üzerime salavât getirsin ve şöyle desin: "Beni ananı, Allah da hayırla ansın."

Söyleki, düzenli kulak çınlaması olmuyorsa bu bir hastalık alemeti degildir ve eğer arada bir kulak çınlıyorsa.

Bu zamanlarda Peygamberimiz(sav) şöyle buyurmuştur;

1) O kişi hemen ALLAH ı ansın. (subahanallah, elhamdülillah yada ALLAHu ekber)
    2) Peygamberimize salat ve selam getirsin "Allahumme Salli Ala Seyyidina Muhammedin Ve Ala Ali Seyyidina Muhammed"
    3) Şu duayı okusun: "BENI HAYIRLA ANANI ALLAH c.c. da HAYIRLA ANSIN"

Not: "Birinizin kulağı çınladığı zaman bana salavat getirsin. Beni hayırla ananı Allah c.c. da hayırla ansın" hadisini nasıl anlamalıyız?

Temel hadis kaynaklarımızda "yazılan ifadelerdeki gibi" bir sahih rivayet yer almamaktadır. Bazı alimlere göre, bu rivayetin uydurma olduğu bildirilmiştir. (bk. İbnu’l-Cevzî, el-Mevzuat, 3/76)

Sayfayı Paylaş