Kul Hakkı...

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve abdulkadir tarafından 30 Ocak 2009 başlatılmıştır.

1. abdulkadir Well-Known Member

Hz. Enes'den (r.a) rivâyet edilmektedir:
    Rasûlullâh (s.a.v) otururken mübârek dişi görününceye kadar güldü. Hz. Ömer (r.a) " Anam babam sana fedâ olsun yâ Resûlallah, sizi ne güldürdü?" dedi. Resulullah (s.a.v) buyurdular: "Ümmetimden iki kişi Allâhü Teâlâ'nın huzurunda diz çöktüler. Birisi:
    -Yâ Rabbi! Benim hakkımı bu adamdan al. dedi. Allâhü Teâla:
    -Müslüman kardeşine hakkını ver, buyurdu. Adam:
    -Yâ Rabbi! İyiliğimden hiçbir şey kalmadı. Ne vereyim ? Allâhü Teâla hak sahibine :
    -Kardeşine ne yapacaksın? Sevâbından hiçbir şey kalmadı, buyurdu. Hak sahibi:
    -Yâ Rabbi! öyleyse günahlarımdan alsın, dedi.
    Rasûlullah (s.a.v) bu büyük hâdiseden dolayı gözyaşı ile ağladı ve " O gün öyle büyük bir gündür ki, İnsanlar o günde günahlarını yüklenecek kimseyi ararlar." buyurdular. Resûl-i Ekrem devamla:
    Allâhü Teâla hak sâhibine:
    -Gözünü aç ve cennetin şu muhteşem köşklerine bak, buyurur. Hak sahibi:
    -Yâ Rabbi! cennette gümüşten şehirler; inci ve pırlantalarla işlenmiş saraylar görüyorum. Bunlar hangi Peygamberin, hangi sıddîkın veya hangi şehidindir? diye sorar. Allâhü Teâla:
    -Bunlar , bedelini ödeyenler içindir, buyurur. Adam:
    -Yâ Rabbi! bunların bedelini kim ödeyebilir ki? der.
    Allâhü Teâla:
    -Sen ödeyebilirsin, buyurur. Adam:
    -Yâ Rabbi! Neyle alabilirim? der. Allâhü Teâla:
    -Kardeşini affetmekle bunlara sahip olabilirsin, buyurur. A dam:
    -Affettim yâ Rabbi! deyince, Allâhü Teâla:
    -Haydi kardeşinin elinden tut ve cennete gir, buyurur.
    Sonra Resûl-i Ekrem (s.a.v) devamla " Allah'tan korkunuz ve aranızı ıslah ediniz. Çünkü kıyâmet gününde Allâhü Teâla mü'minlerin arasını sulh eder" buyurdular....

FAZİLET TAKVİMİ

Sayfayı Paylaş