Kredi Kartları ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 15 Eylül 2008 başlatılmıştır.

1. EjjeNNa Administrator

Kredi Kartları ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular ve tüm merak ettikleriniz

1)Kredi kartım çalındı veya kayboldu. Ne yapmalıyım?
    En kısa zamanda kartınızı aldığınız banka veya şirketi arayarak durumu bildirin ve kartınızı kullanıma kapattırın. Böylece hesabınızın başkaları tarafından kullanılmasını önlemiş olursunuz. Kaybolması veya çalınması durumunda aramak üzere kartlarınızın hesap numaralarını ve ücretsiz müşteri servisi telefonlarını kaydetmeniz çok işinize yarayacaktır.

2)Hesap bildirim cetvelimde hata var. Ne yapmalıyım?
    Eğer hesap ekstrenizde sizin kayıtlarınızda olmayan bir harcama varsa hemen kartınızı aldığınız şirketi arayarak hatayı bildirin. Sizin adınıza hatalı ödemenin araştırmasını bankanız yapacaktır. Yanlışlığı bildirdikten sonra bankanın yapacağı soruşturma bitene kadar sözkonusu harcama için ödeme yapmak zorunda değilsiniz ve ödemediğiniz miktardan dolayı bir faiz ödemeniz istenemez.

3)Kredi kartımla aldığım bir üründen memnun kalmadım, satıcı firma geri almıyor.
    Henüz kredi kartımın ödemesini yapmadım. Hakkımı nasıl koruyabilirim?
    Bankanıza yazılı başvuruda bulunarak sorunu çözmek için daha önce satıcı firma nezlinde bulunduğunuz girişimi anlatın. Her finansal kuruluşun kendine özgü politikası olabilir, ancak genellikle bankanız sorunu çözmek için size yardımcı olacaktır. Kredi kartı kullanıcısı olarak sizin hakkınızı koruyacak en güçlü savunma ürünün 'tarif edildiği gibi olmadığı' ya da 'hasarlı olduğu'dur.

4)Satıcı firmanın kredi kartı için asgari veya azami alışveriş sınırı koyma hakkı var mı?
    Hayır. Satıcı firmaların kartlara asgari veya azami harcama sınırı koyma hakkı yoktur. Bu, 'VISA' gibi pekçok kredi kartı firmasının politikasına aykırıdır. Eğer asgari harcama limiti uygulayan bir firmayla karşılaşırsanız bunu kartınızı aldığınız bankaya bildirebilirsiniz.

5)Kredi kartı veya banka kartı kullandığım için satıcı firma benden fazla para tahsil edebilir mi?
    Hayır. Satıcı firmalar kredi kartı (veya banka kartı) kullanıldığı için hiçbir şekilde fazla para tahsil edemez.

6)Borçlarımı ödemekte zorlanıyorum. Ne yapabilirim?
    Eğer borçlarınızı ödemekte zorlanıyorsanız, ilk yapmanız gereken gelirinize karşılık giderinizi gözden geçirerek probleminizin hangi harcamalarınızdan kaynaklandığını bulmak olmalıdır. Kendi gelirinizle geçiminizi sağlamak her zaman kolay değildir. Bütçe hazırlamak ya da borçlarınızın yönetimi gibi konularda yardıma ihtiyaç duyarsanız ücretsiz veya çok az bir ücret karşılığı hizmet veren kredi danışmanlık şirketlerinden yardım alabilirsiniz. Kredi kullandığınız şirketlerle de görüşün, pekçoğu tavsiyelerde bulunacak ve paranızı daha verimli yönetebilmeniz için size kaynaklar sağlayacaklardır.

Ulusal Tüketici Kredileri Derneği'nin (The National Foundation for Consumer Credit) her eyalette temsilcilikleri vardır. Bu ofislerde kredi danışmanları size tavsiyelerde bulunmak, yeni ödeme planı yapmak ya da sizin adınıza kredi veren firmalarla görüşmek suretiyle yardımcı olurlar. Size en yakın ofisi 1-800-3882227 numaralı telefonu arayarak veya yerel telefon rehberinden bulabilirsiniz.

7)Ödeme tarihinde kredi kartı borcumun tamamını ödemedim. Kalan borcumu erken ödersem daha az mı faiz öderim?
    Öncelikle, faiz ödememek için en iyisi her ay ödeme tarihinde borcunuzun tamamını ödemenizdir. Bankaların faiz uygulama sistemi farklılık gösterir ancak bankalar uyguladıkları faiz oranını ve faturalandırma sistemini size bildirmek zorundadırlar. Eğer size belirtilmediyse, kredi kartınızın arkasında bulunan numaradan Müşteri Hizmetleri Servisi'ni arayarak bankanızın uyguladığı sistemi öğrenebilirsiniz.

8)Kredi geçmişim iyi değil. Kredimi nasıl geliştirebilirim?
    Kredi geçmişinde en önemli kriter zamanında ödenen kredi kartı borçları olduğu için kredinizi düzeltmeye güvenli bir kredi kartı alarak başlayabilirsiniz. Bilinen kredi kartlarından birini almak için kartı veren bankaya para yatırmanız gerekecektir. Banka düşük bir başlangıç limiti verir, genelde bu miktar bankaya yatırdığınız hesabın bakiyesi kadardır. Dolayısla, pratikte kullandığınız kendi paranız olacaktır; ancak finansal kuruluşlar bu kartınızı kullanırken yaptığınız ödemelerin düzenli olmasını kıstas alarak bir süre sonra borç kullanmanızı sağlayacak 'kredili' kredi kartı vereceklerdir.

9)Kredi kartımı otomatik vezneden nakit para çekmek için kullanabilir miyim?
    Bankanızda açtıracağınız çek hesabı (checking) ve tasarruf hesabını (savings) 24 saat kullanmanızı sağlayan kartlara 'banka kartı' (debit card) denir. Kredi kartı ise bankaya yatırdığınız paradan tamamen bağımsız, her an kullanımınıza hazır 'borç'tur. Şifresi (PIN) olan bir kredi kartıyla otomatik vezneden para çekebilirsiniz, bu şekilde kullanılan krediye 'nakit çekme' (cash advance) denir. Nakit çekmenin kredi kartı ile yaptığınız diğer harcamalardan farkı yaptığınız işlem başına ücret tahsil edilmesi, genellikle faizinin daha yüksek olması ve en önemlisi günlük faiz uygulanmasıdır. Yani, kredi kartınızla nakit çekerseniz ilk günden başlayarak ödeme yaptığınız güne kadar faiz uygulanacaktır. Bankaların bu konudaki uygulamaları faklılıklar gösterebilir, bu yüzden kredi kartınızı aldığınız bankanın uygulamasını öğrenmek için Müşteri Hizmetleri'ni aramanızda yarar var.

10)Kredi limitimi aşacak bir harcama yaparsam ne olur? Herhangi bir ceza öder miyim?
    Her bankanın uygulaması farklıdır. Bu konuda bankanızın politikasını öğrenmenizde yarar var.

11)Kredi limitimin arttırılması için nasıl başvuruda bulunabilirim?
    Pekçok kredi kartı şirketi limit arttırımı taleplerine Müşteri Hizmetleri Servisi telefonundan cevap verebilmektedir. Ancak bir de yazılı başvuruda bulunmakta yarar var. Kredi kartınızı sorumlu bir şekilde kullanıp ödemelerinizi zamanında yaptığınız sürece bankanız limitinizi otomatik olarak arttıracaktır.

12)'Debit Card' veya 'checkcard' nedir?
    Debit card
    ya da checkcard,Türkiye'de kullanılan adıyla 'banka kartı' anında ödeme yapmanızı sağlayan bir karttır. Bu kartı kullandığınızda para anında sizin hesabınızdan alışveriş yaptığınız firmanın hesabına transfer edilir. Debit Card'ların üstünde aynı kredi kartlarında olduğu gibi 'VISA' ya da 'Mastercard' amblemi vardır ve bu kredi kartlarının kabul edildiği tüm işyerlerinde kullanılabilmektedir.

13)Amerika'da Kredi Geçmişinizin (Credit History) olması ne demektir ve size ne gibi yararları vardır?

Amerika'da kredi geçmişinizin olması ve bunun iyi olması demek günlük hayatınızda gerek duyabileceğiniz her türlü konuda size kolaylık sağlanabilecek demektır. Alışveriş yapacağınız bir çok kişi ya da kuruluş sizinle kontrat imzalamadan veya taksit imkanı sağlamadan önce kredi geçmişinizi araştırır. Kredi geçmişiniz Kredi Büroları (Credit Bureau) tarafından sizin alışveriş yapmak istediğiniz yere bildirilir. Kredi raporunuzda sizin o ana kadar ne tür hesaplar açtırdığınızı, ödemelerinizi zamanında yapıp yapmadığınız en ince ayrıntısına kadar belirtilir. Eğer iyi bir kredi geçmişiniz varsa her türlü kapı size kolayca açılır. Örneğin araba alırken bütün miktarı bir kerede ödeyecek durumunuz olmasa bile, iyi kredi geçmişiniz olduğu için çok az bir ön ödeme karşılığında, her ay belirli bir miktar ödeyebilirsiniz. Fakat eğer kötü kredi geçmişiniz varsa yapmak istediğiniz her atılımda size zorluklar çıkartılacaktır ve kredi raporunuzdaki bu olumsuz bilgi 7 yıl boyunca orada kalacaktir. Kisacası Amerika'da rahat ve kolay bir yaşam sürebilmenin tek yolu iyi kredi geçmişi yapmaktır.

14)Nasıl Kredi Geçmişi (Credit History) yapabilirim?
    Kredi geçmişinizin olabilmesi için kendi adınıza banka hesabı açtırın, kredi kartı edinin ve ödemelerinizi zamanında yapın, kira kontratınızı kendi adınıza yaptırın. Tüm ödemelerinizi zamanında yapın. Karşılıksız çek yazmayın.

2. osmanlı7603 New Member

Aynı bankadan iki farklı kredi kartı

Arkadaşlar benim garanti bankasından bir asıl kartım vardı tabiki limiti dolu bir Asıl kart için daha başvuruda bulundum onaylanmış ve kuryede imiş limiti dieriyle aynı dier asıl kartımın limiti dolu olduğu için bu kredi asıl kartımıda acaba diğer kredi kartımın borcunu eksiltmedikçe kullanamayacakmıyım yoksa her iki asıl kartımın borcu ayrı, ayrı mı değerlendiriliyor lütfen cevaplayabilirseniz çok makbule geçecek şimdiden teşekkür ederim umarım sorunumu doğru anlatabilmişimdir.

3. ot-gu Genel Sorumlu

İki farklı kart aldıysan normal olarakda borçları ayrı ayrı olmalıdır. Ama bi yanlışlık yapıp mı gönderdiler acaba bu sorunun cevabını en iyi banka verecektir. Müşteri temsilcileriyle görüşmenizi öneririm.

4. Osman doğu Guest

Merhabalar
    Ben mağlulen emekliyim biryede çalışmıyorum
    Banka kredi kartı limit artırımı için benden gelir belgesi istiyor nereden alabilirim
    Serbest olarak sadece pc format işlerinden belgelendiremeyeceğim para alıyorum
    Bankadan ise mağlulen emekli maaşı alıyorum fakat oda çok düşük şimdi bu yazdıklarıma istinanen nasıl kartımın limitini yükseltebilirim
    Uzun olan yazımı sabırla okuduğunuz için size çok Teşekkürederim cevabınızı sabırsızlıkla bekleyeceğim saygılarımla..

Moderatör tarafından son düzenleme: 15 Kasım 2015
  5. oguzturk Administrator Staff Member

Tanıdığınız bir bilgisayarcı veya başka bir esnaftan yanımızda şu kadar ücrete part-time çalışıyor diye kaşeli bir yazıyla bankaya müracaat edebilirsiniz.

6. Osman doğu Guest

Peki teşekkür ederim deneyeceğim

Sayfayı Paylaş