Kodak M753 Kullanan Var mı

Konusu 'Fotoğrafçılık' forumundadır ve KaraMelek tarafından 8 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. KaraMelek Well-Known Member

Arkadaşlar fotoğraf çekmeyi çok seviyorum ama malesef elimde Kodak M753 le idare etmek zorundayım. Makro çekimleri çok kötü oluyor ve flu çekim yapamıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.Yada bu çekimleri yapabileceğim uygun fiyatta bi makine önerebilirmisiniz.şimdiden teşekkürler...

2. pult Well-Known Member

KaraMelek
    Makinen eski bir modeldir,yanılmıyorsam 2006 yılında piyasaya sürülmüş bir modeldir,makro çekimi o kadarda kötü değildir aslında belki makinede problem vardır,çektiğin bir makro fotoğrafı upload et bakalım, fiyatına göre çıktığı dönemlerde iyi bir makineydi,ve hala satılan bir makine.
    Yeni bir makine almak istiyorsan makine için ayırdığın bütçeyi yaz ona göre bir tavsiyede bulunayım.

3. KaraMelek Well-Known Member

2007 gibi almıştım makine biiraz fazla hasar gördü bilmem etkisi varmı ama :) başka makro çekimlerle karşılaştırdığımda istediğim kalitede değil benimki belkide ben beceremiyorum o da olabilir:) yeni makine için de 400-450 gibi

4. pult Well-Known Member

KaraMelek
    Fotoğraf çekmeyi çok sevdiğini söylemişsin ilk mesajında,mademki seviyorsun o zaman biraz çalışıp daha iyi fotoğraf çekmeyi ögrenmelisin,bu konuda merak ettiğin veya öğrenmek istediğin ne olursa bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım,heveslenip binlerce dolar para verip çeşit çeşit makineler alan ve hiç yeteneği ve hırsı olmayan çok insan gördüm,ama birde bir cep telefonunun kısıtlı kamerasıyla harikalar yaratan insanlar gördüm.

400-450 lira gibi bir paraya çok iyi bir makine alabilirsin ve seni uzun bir zaman idare eder.

Sana 400 tl'ye gayet güncel bir makine olan ve makro,manzara,portre çekimlerinde mükemmel sonuçlar verecek olan Canon PowerShot A590 IS öneriyorum,benim geçen hafta deneme fırsatım oldu makineyi inanılmaz güzel sonuçlar çıkarttı makine.

Canon PowerShot A590 IS nasıl bir makineymiş bakalım
    8.0 megapiksel resim çözünürlüğüne sahip olan Canon PowerShot A590 IS dijital fotoğraf makinesinin 2.5 inç (6.35 cm) büyüklüğünde LCD ekranı ve 4x optik zum objektifi bulunuyor. Kamera aynı zamanda Easy Zoom özelliğine ve optik vizöre sahip. Canon Avrupa yetkililerinden Mogens Jensen’in ürünle ilgili sözleri şöyle: “Yeni Canon PowerShot A590 IS modelimizde dikkati çekmesi gereken nokta Canon’un tasarım ve üretim kalitesi eşliğinde günlük çekim koşullarındaki zorlukları ortadan kaldırmasıdır. Canon sadece geçici değil akıllıca ve yenilikçi çözümler ürettiği için görüntü kalitesi alanında liderliğini sürdürmektedir. Canon’un tanıttığı yeni dijital fotoğraf makinesi de kamera sarsıntısı ve görüntülerdeki bulanıklıklar gibi yaygın sorunları genel görüntü kalitesinden ödün vermeden ortadan kaldırmakta.”

Canon PowerShot A590 IS
    8.0 megapiksel çözünürlük
    4x optik zum ve optik görüntü sabitleyici
    2.5 inç (6.35 cm) LCD ekran
    Easy Zoom
    Optik vizör
    Tamamen manuel kontrol
    Opsiyonel objektif kullanımı

Canon PowerShot A590 IS ile çekilmiş bir fotoğraf.

5. KaraMelek Well-Known Member

aslında beceriksizlikten değil makineden kaynaklanıyo benimki :) peki bu makinenin acaba deklanşörüne bastığımızda direkt anı yakalıyabiliyormuyum yoksa kaydırmalar oluyomu

6. pult Well-Known Member

Yo yok yanlış anlama ne haddime size beceriksiz demek özür dilerim yanlış anlaşıldıysam. demek istediğimi anlatamamışım galiba,ben uzun yıllar fotoğraf çekiyorum ve bir sürü ekipmanım var,kurslara gittim hocalardan ders aldım kimin fotoğraflar hakkında bilgisi olsa hemen bir şeyler sordum,hoşuma giden bir kareyi en az 50 defa çekip içinden birisini beğeniyorum,etrafımdaki insanlar çektiğim fotoğraflara hayran oluyorlar,ama ben hala yolun başında olduğumu ve öğrenmem gereken çok şeylerin olduğuna inanıyorum,ve ben bu işte hala beceriksizim.

Gelelim soruna,bu makine deklanşöre yarım bastığında ilk gördüğün anı yakalıyor,tam bastığnda ise o ilk anı yakalayıp çekiyor,el titremelerinden kaynaklanan kaymaları ve bulanıklığı Motion Detection denilen bir özelliği engellemekte.

7. KaraMelek Well-Known Member

benimki işin şakası tamamiyle amatörüm ama sen kendine haksızlık etme...tavsiyen için çok teşekkürler makineyi ilk fırsatta alıcam ve bilgilerinede ihtiyacım olacak yardımcı olursan sevinirim tekrar tşkkler

8. pult Well-Known Member

KaraMelek
    Ben teşekkür ederim,şimdiden hayırlı olsun,tabiki bilgim dahilinde her zaman yardımcı olmaya hazırım.

9. KaraMelek Well-Known Member

slm pult
    gündüz fotoğraf çektiğimde ışık patlaması fazla oluyo bunu en aza indirmem için açıyı nasıl almam gerekir sence

10. BaRıŞ Well-Known Member

bunu deneyerek tecrübe etmen gerekir bence karamelek

11. pult Well-Known Member

KaraMelek
    Beyaz patlaması veya ışık patlaması,dijital makinelerin en büyük problemlerinden biridir,bunu gidermenin bir yazılmı tarafı vardır bunlar photoshop ve benzerleri,birde makine üzerinde bir iki küçük ayar değişikliği ve fotoğraf çekerken yapılması gereken bir iki taktik.
    Kodak M753'den bahsediyorsanız,kısaca menüye girip menünüz ingilizceyse "white balance"türkçeyse "beyaz dengesi" seçeneğinden bu ayarı biraz düşürmeniz,bu dediğim makineniz auto modda çekim yaparken geçerli olacak bir ayrardır.
    birde ISO ayarını düşürerek bu ışık patlamasını giderebiliriz,bunun içinde makinenizin üst kısmında bulunan menü tekerleği denilen yerde ISO yazısını çekim moduna getirdikten sonra menü ekranından ISO ayarını 100 ve altına düşürün.
    Menü tekerleği ve ISO

Ve en önemlisi fotoğrafını çekeceğin şeyin ters ışıkta olmamasına dikkat et,yani ışık her zaman senin arkanda kalsın önünde olmasın.

Bu durumu kötü bir paint çalışmasıyla izah edeyim:)

12. KaraMelek Well-Known Member

güneşi zaten arkada bırakıyorum da makinede ayar yapmamıştım deneyelim bakalım tşekkürlerrrrrrrrrrrrrr

13. pult Well-Known Member

Rica ederim.ben teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş