Kıymalı Makarna

Konusu 'Mutfak Bölümü' forumundadır ve Pelin tarafından 19 Haziran 2008 başlatılmıştır.

1. Pelin Super Moderator

turkeyarena.com

Kıymalı Makarna

Malzemeler:
    1 paket makarna
    1 adet et su bulyon
    400gr.dana kıyma
    kibrit kutusu büyüklüğünde taze kaşar peyniri
    1 adet soğan
    2 diş sarımsak
    2 çorba kaşığı tereyağı
    1 çorba kaşığı sıvıyağ
    2 adet sivri biber (yeşil)
    2 adet domates
    1 silme çorba kaşığı domates salçası
    1 çay kaşığı biber salçası
    1 tatlı kaşığı pulbiber
    1 çay kaşığı karabiber
    1 tatlı kaşığı nane
    1/3 demet maydonoz
    1/4 demet dereotu
    1 talı kaşığı kekik
    yeterince tuz

Yapılışı:
    Yeteri kadar suya et su bulyonu ekleyip kaynattım.Makarna ve sıvı yağı ilave edip,karıştırdım ve orta açık ateşte makarna yumuşayıp,suyunu çekene kadar (pilav pişirir gibi)pişirdim.(Suyunu çekip makarnalar pişmezse sıcak su ilave edebilirsiniz)
    Ayrı bir tencerede tereyağını erittim.Küp küp doğradığım soğanları hafif pembeleştirip,kıymayı ve incecik dilimlediğim sivri biberleri ekledim ve ara sıra karıştırarak kavurdum.Rondoda kabuğunu soyduğum domates,kabuğunu soyduğum sarımsakları ve salçaları ilave edip püre haline getirdim,kavrulan kıymanın üzerine ilave ettim ve orta kısık ateşte suyunu çektirdim.İncecik doğradığım maydonoz,dereotu,ve kekik hariç diğer baharatlar ve tuzu ilave edip,birkaç kez karıştırıp altını kapattım.
    Makarnalardan bir miktar ayırıp servis tabağına aldım,üzerine kıymalı harcı yaydım.Ayırdığım makarnaları kenarlarına ve ortaya göz,dudak,burun,kulak şekli vermeye çalışarak dizdim.Üzerine kekik serpiştirdim.Üzerine aralıklarla küp küp,minik minik dilimlediğim kaşar peynirini serpiştirdim.
    Afiyet olsun,

NOT:Bugün eklemedim ancak, önce makarna,üzerine yoğurt,en üste kıymalı harç ilave ederseniz,yoğurt çok yakışıyor,çok lezzetli oluyor.
    Kekiği piştikten sonra ilave etme sebebim,kekiği pişerken ilave ettiğinizde hafif bir acılık ve keskin bir tat veriyor.
    Haşlama suyuna eklediğim et su bulyon makarnaya da et tadı veriyor.
    Haşlama suyuna eklediğim sıvı yağ,makarnaların birbirine yapışmasını engellediği gibi güzel bir parlaklık veriyor.

Sayfayı Paylaş