Kırmızı Biber Turşusu

Konusu 'Mutfak Bölümü' forumundadır ve Pelin tarafından 27 Haziran 2008 başlatılmıştır.

1. Pelin Super Moderator

Kırmızı Biber Turşusu
    Malzemeler:
    • kırmızı bıber
    • sarımsak
    • yağ
    • turşuluk tuz
    • 1 yumurta
    • su
    Hazırlanışı:
    Kırmızı biberleri ortadan ikiye yarıp tohumlarını temizledim. Fırın tepsisine yerleştirip biraz yumuşayıncaya kadar pişirdim. Kabuklarını çok kızartmadım. Çünkü ben turşuyu kabuklarını soymadan yapıyorum. Yakarsanız midenizi rahatsız edebilir. Kabuğunuda soyarsam turşu daha kendini bırakmış gibi duruyor. Biz yerken soyuyoruz. Neyse fırından çıkan biberler biraz soğuyunca kavanoza diziyorum.

Geceden ise turşuluk tuzu kavanozunuzun aldığı su oranından biraz daha az su ile ıslatıyorum. Arada bir karıştırıp tuzların erimesini sağlıyorum.turkeyarena.com Olup olmadığını anlamak için 1 yumurtayı tuzlu suyun içine bırakıyorum. Yumurta suyun yüzünde yüzerse tuzu iyi, dibe batarsa az demektir. Tuzlu su hazır olunca dövülmüş sarımsaklar ve yağ eklenir ve kırmızı biberlerin üzerine dökülür.

2. Pelin Super Moderator

Kırmızı Biber Turşusu
    Malzemeler:
    • 2 Kg Kırmızı Biber
    • 2 Baş Sarmısak
    • 2 Demet Maydanoz
    • 1 Su Bardağı Sirke
    • 1 Çay Bardağı Limon Suyu
    • 1 Çay Bardağı Sıvı Yağ
    • Yeterince Turşu Tuzu
    Hazırlanışı:
    Kırmızı biberleri bol suda yıkayarak kurulayalım. Fırın tepsisine dizelim. Fırında kabukları soyulup, yumuşayana dek fırında tutalım. Biberleri boyuna iki eşit parçaya bölüp, çekirdek yataklarını çıkaralım. Biberleri iri iri keselim. Sarmısakların kabuklarını soyalım. Ve küçük küçük doğrayalım. Maydanozları ince ince keselim.turkeyarena.net
    Hepsini harmanlayarak kavanoza dolduralım. Ayrı bir tabağa sirkeyi, limon suyunu ve turşu tuzunu karıştıralım. Tuz eriyene kadar bir kaşık yardımıyle karıştıralım.Sıvı yağı da ilave ederek kavanozun içine dökelim. Kavanozun ağzını kapatalım.
    Not:
    Turşuyu kışa kadar saklayacaksanız, buzdolabında muhafaza edin

Sayfayı Paylaş