Kil Hamuru Nasıl Yapılır

Konusu 'Nasıl Yapılır?' forumundadır ve EmRe tarafından 26 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Evde Doğal ve Dayanıklı Kil Hamuru Nasıl Yapılır?

Bugün vereceğim oyun hamuru tarifini denediğinizde bayılacaksınız. Hem çok yumuşak hem de dayanıklı bir tarif. Hamur yapmayı denemeden önce iyi bir tarif bulamayacağımı düşünmüştüm. Klasik tuzla yapılan tarif de nedense tam istediğim gibi sonuç vermiyordu. Bir yandan da oğlum küçük olduğu için hazır hamurları yemesini istemiyordum. Ve sonunda bu tarifi buldum ve şimdi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Gerekli malzemeler: 1 su bardağı un, 1 su bardağı su, 1/4 bardak tuz, 1 yemek kaşığı sıvı yağ, 2 çay kaşığı tartar ve gıda boyası

• Tartar sakın gözünüzü korkutup sizi yıldırmasın. Mahallenizdeki aktarda rahatlıkta bulabileceğiniz, aynı una benzeyen ve pastacılıkta kullanılan ucuz bir malzeme. Azıcık alsanız size defalarca hamur yapmaya yetecektir.

• Gıda boyası olarak toz boya aldıysanız eğer tuz döker gibi azıcık serpmeniz yeterli olacaktır. Sıvı boya aldıysanız eğer bir iki damla yeterli olacaktır. Tabi boyanın kalitesi değişiklik gösterebilir. Kattınız ama rengi yeterli görmediniz daha net renk olmasını istiyorsanız sonradan biraz daha boya ekleyip tekrar yoğumanızda hiçbir sakınca yok. Bozulurmu diye endişe etmeyiniz.

Yapılışı: Teflon tenceremizin içinde tüm malzemeyi topaklanmadan güzelce karıştırıyoruz. Karışım oyun hamuruna göre oldukça sıvı olacaktır. Kıvamını alması için kısık ateşte karıştırırarak ısıtıyoruz. Hamur kıvamina geldiğinde 1-2 dakika daha çeviriyoruz böylece içi de iyice katılaşacaktır. Ardından tüm hamuru mermer tezgaza veya yağlı kağıdın üzerine alıyoruz ve 5-10 dk soğumaya bırakıyoruz. Hamuru hava almayan bir saklama kabında muhafaza ederseniz neredeyse 1 sene bozulmayacaktır.

Sayfayı Paylaş