Kil Hamuru Nasıl Pişirilir

Konusu 'Nasıl Yapılır?' forumundadır ve EmRe tarafından 26 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Kil Hamurunun Pişirilme Isısı ve Tekniği

Polimer killerin üzerinde pişirme ısıları belirtilir. Bu pişirme ısılarının üstüne çıkılması ya da altında kalınması tamamen başarısızlık sebebi olabiliyor. Eğer markaları karıştırıp yeni renk ve dokular elde etmek isterseniz; Genellikle pişirme ısısı 130ºC (275 ºF) dır. Fırının içinde kalması gereken zaman hamurun kalınlığına göre değişiyor. 6mm (1/4 inch) kalınlık için 30 dakika fırında kalması gerekiyor. Kalınlık arttıkça (çanak ya da biblo yapmak istediğinizde) süre uzuyor ama camın üzerine kapladığınızda yaklaşık 2 mm oluyor ve daha az süre kalması gerekiyor. Fırınlarken kilin fırına değmemesi gerekiyor. Bunun için yapılan uygulamaya göre çözümleri var.Bunları zamanla ekleyeceğim.

Uyarılar!

• Daha önce yazdım ama tekrar yazmakta fayda görüyorum çünkü dikkat ettim Türkiye’de bu konuda hiçbir uyarı yok. Benim aldığım yabancı yayınların hepsinde bu uyarı var. Polimer kil eğer kapalı alanda fırınlanıyorsa içerisi mutlaka iyi havalandırılmalı ya da benim yaptığım gibi dışarıda fırınlanmalı. Bunları sağlayamıyorsanız aluminyum folyodan havayı dışarı geçirmeyecek genişçe bir paket yapılabilir amaç havanın dişarı çıkmaması. Fırınlama işlemi bitince dışarıda açıyorsunuz. Folyodan yapılan paketin hamura değmeyecek genişlikte olması gerekiyor.

• Polimer kil hamurunun kesinlikle yiyecek maddelerine bulaşmaması gerekiyor. Çalışmalardan sonra ellerinizden çıktığından emin olun.

Polimer kil, bu iki konuda önlem aldığınız takdirde çok zararsız bir madde. Avrupa'da ve Amerika’da çocukların kullanması konusunda sakınca olmayan hobi malzemeleri arasında olması zarasızlığı yetkililerce onaylanmış anl***** geliyor.

Sayfayı Paylaş