Kesme Helva Tarifleri

Konusu 'Mutfak Bölümü' forumundadır ve Pelin tarafından 3 Haziran 2008 başlatılmıştır.

1. Pelin Super Moderator

Kesme Helva
    Malzemeler:
    - 1 kg un
    - 2 paket margarin
    - 1 paket pudra şekeri
    - üzeri için tercihe göre fındık, ceviz, ya da fıstık
    Hazırlanışı:
    Öncelikle tenceremize margarinlerimizi koyarak eritiyoruz. Eriyince unumuzu da ilave ederek sürekli bir şekilde karşıtırarak; renginin dönmesine izin vermeyerek pişiriyoruz. Burada anlatımı kısa fakat bu epey zamanınızı alacaktır. Altını kapattığımız helvamızın içerisine pudra şekerini de ilave ederek iyice karıştırıyoruz. Pişen helvamızı servis kabımıza alıyoruz ve sıkıştırarak yüzeyini düzeltiyoruz. Burada püf nokta helvamızı iyice sıkıştırmak. (Helvamızın yüzeyi dümdüz olmalı ve hiç boşluk kalmamalı) Düzeltme işleminden sonra soğumaya bırakıyoruz. İyice soğuduktan sonra helvamızı ister resimdeki gibi kalıpla, isterseniz de bıçakla baklava dilimi olacak şekilde keserek üzerini fındık, ceviz ya da fıstık ile süsleyerek servis yapıyoruz. Afiyet olsun...

2. Pelin Super Moderator

Kesme Un Helvası
    Malzemeler:
    - 1.Pket margarin
    - 1.paket pudra şekeri
    - Yarım kilo un
    Hazırlanışı:
    unu bir tepside sade olarak rengi sararıncaya kadar kısık ateşte kavuruyorum, çok çabuk dibi tutuyor dikkatli olalım sonrada bir kenara soğumaya bırakıyorum.(turkeyarena.com) Soğumuş olan unu bir elekten geçiriyorum.eleklemiş olduğum una pudra şekerini karıştırıyorum.margarinimi köpüğü kesilinceye kadar kızdırdıktan sonra karışımıma döküyorum bir kaşık yardımı ile küçük bir tepside kaşığın alt tarafı ile tepsinin düzüne bastırarak yayıyorum.Bıçakla keserek dolaba koyuyorum. Afiyet olsun.

3. Pelin Super Moderator

Çikolatalı Kesme Helva
    Malzemeler:
    Helva için:
    • 500 gr un
    • 250 gr margarin
    • 1,5 su bardağı pudra şekeri
    • 1 paket vanilya
    üzeri için:
    • 80 gr'lık bitter çikolata
    • 1 tatlı kaşığı tereyağı
    Hazırlanışı:
    Unu geniş bir tencereye alıp hiç birşey eklemeden kokusu çıkana kadar kavurun.Ben tam 15 dakika kavurdum.Rengi değişmesin diye kısık ateş olması gerekiyor.Un kavrulduktan sonra ocaktan alın ve biraz ılınınca pudra şekerini ilave edin.(turkeyarena.com)Vanilyayıda ekleyip sürekli karıştırın.Un vanilya ve pudra şekeri pürüzsüz bir hale gelmeli.Bu sırada tereyağını eritip sıcakken bu karışıma ekleyin ve tahta kaşıkla homojen bir karışım olana kadar yedirin.Karışım soğumadan hafif yağlanmış borcama dökün.Kumumsu bir karışım olmalı.Bu karışımı çelik kaşıkla iyice sıkıştırın.Üzerini iyice düzeltin.En üste çikolata ve tereyağını benmari usulü eritip rastgele dökün.Soğuduktan sonra yarım saat buzdolabında bekletip dilimleyerek servis yapın.

Sayfayı Paylaş