Kereviz Dolması

Konusu 'Mutfak Bölümü' forumundadır ve Pelin tarafından 26 Haziran 2008 başlatılmıştır.

1. Pelin Super Moderator

Etli Kereviz Dolması
    Malzemeler:
    • 6 adet küçük kereviz
    • 1 adet limon
    • 1 çorba kaşığı un
    • 250gr.dana kıyma kıyma (çift çekilmiş)
    • 2 orta boy soğan
    • 1 kahve fincanı pirinç
    • 1/2 çorba kaşığı domates salçası
    • 1 silme tatlı kaşığı biber salçası
    • 1/2 demet dereotu
    • 1/2 demet maydonoz
    • 1 çorba kaşığı kuru nane
    • 1 çay kaşığı karabiber
    • 3 çorba kaşığı zeytinyağı
    • yeterince tuz
    Yapılışı:
    1. Kabuklarını soyduğum kerevizlerin dışlarını bıçakla tıraşlayıp düzeltin.Ortadan ikiye böldüm ve içlerini bıçak yardımıyla oyun.
    2. Limonu yıkayıp,suyunu sıktım ve derince bir çanak içine su doldurup limon suyu,sıkılmış limonu ve 1 çorba kaşığı un ilave edip kerevizleri bu su içinde beklettim.Sebebi kerevizin rengi çok çabuk değişir ve pişerken dağalır. Bunu engellemek içinde en iyi yöntem budur.
    3. Soğanların kabuklarını soydum ve yıkadım.Rondoda püre haline getirin.
    4. Pirinçleri nişastası akana kadar yıkayın.
    5. Maydonoz ve dereotunu ayıklayıp,yıkadım incecik doğrayın.
    6. Kıyma,soğan,domates ve biber salçaları,kuru nane,karabiber,tuz ve bir çorba kaşığı zeytinyağını ilave edip yoğurdum.Tüm mazemeyi iyice kaynaştırın.
    7. Hazırladığım kerevizleri bu harç ile doldurdum.Üzerlerine kalan 2 çorba kaşığı zeytinyağını gezdirin.
    8. Kerevizleri parçalara böldüğüm yağlı kağıtlara sarıp paket yapın.Kağıtların uç kısımlarını paket yaparken alta getirdimki pişerken açılmasını engellemiş olursunuz.Sırayla her kerevize aynı işlemi uygulayın.
    9. Pişirme tencereme sırayla dizin.
    10. Üzerine kerevizleri kararmaması için kullandığım sudan 1.5 su bardağı su gezdirin.
    11. Orta kısık ateşte kerevizler yumuşayıncaya kadar pişirin.
    Afiyet olsun

2. Pelin Super Moderator

Zeytinyağlı Kereviz Dolması
    Malzemeler:

• 1/2 çay zeytinyağı
    • 15 adet arpacık soğan, soyulmuş
    • 10 sarımsak, soyulmuş
    • 2 ortaboy havuç, soyulmuş & küp küp doğranmış
    • 3 adet kereviz (orta boy)
    • 2 ortaboy patates, soyulmuş & küp küp doğranmış
    • 1 limonun suyu
    • kaynamış su
    • 1 tatlı kaşığı tuz
    • 1 çay bardağı konserve bezelye
    • 5-6 dal kereviz yaprağı
    Hazırlanması:
    1. yağı tencereye alıp arpacık soğanları, sarımsakları ve havuçları ilave edin.yaklaşık 5 dakika -ara sıra karıştırarak- kendilerini hafif bırakana kadar kavurun.turkeyarena.com
    2. bu arada kerevizleri, beyaz kısımları ortaya çıkıncaya kadar soyup ikiye bölün. ortalarını bıçak yardımıyla oyarak çukur hale getirin. bunları yıkayıp tencereye ilave edin. bu arada karıştırma işlemine devam edin. patatesleri ve limon suyunu tencereye ekleyip 1-2 defa karıştırdıktan sonra kerevizlerin hizasına gelecek kadar kaynamış su koyun. kerevizler yumuşayana kadar pişirin. (kereviz piştiyse diğerleri de pişmiştir.) tuzunu ilave edip tencerede soğumaya bırakın.
    3. soğuduktan sonra servis tabağına önce kerevizleri alın. sonra sebzelerle içlerini doldurun. üzerlerini bezelye ve kereviz yapraklarıyla süsleyin.

Sayfayı Paylaş