Kemalizm....

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Sol_Barış tarafından 22 Nisan 2008 başlatılmıştır.

1. Sol_Barış Well-Known Member

Mahir ÇAYAN:
    'Kemalizm, emperyalizmin işgali altındaki bir ülkenin devrimci-milliyetçilerinin bir milli kurtuluş bayrağıdır. Kemalizmin özü, emperyalizme karşı tavır alıştır. Kemalizmi bir burjuva ideolojisi, veya bütün küçük-burjuvazinin veyahut asker-sivil bütün aydın zümrenin ideolojisi saymak kesin olarak yanlıştır. Kemalizm, küçük-burjuvazinin en sol, en radikal kesiminin milliyetçilik tabanında anti-emperyalist bir tavır alışıdır. Bu yüzden, Kemalizm soldur; milli kurtuluşçuluktur. Kemalizm, devrimci-milliyetçilerin, emperyalizme karşı aldıkları radikal politik tutumdur...

2. serseri_aşık Well-Known Member

ellerine sağlık

3. Sol_Barış Well-Known Member

çoğu arkadaş kemalizmin tam anlamını bilidiğini düşünmüyordum oyuzden böyle bir konu açarak bilgilendirmek istedim...

4. serseri_aşık Well-Known Member

ben tam bilmiyordum bilgilendirdiğin iyi oldu

5. boikot Well-Known Member

Aferin barış sende ilerleme var

6. Sol_Barış Well-Known Member

sendede biras gerileme olabilir boikot;)

7. ot-gu Genel Sorumlu

teşekkurler paylaşım için

8. hiperborlu Member

kemalizm herhangi bir ideolojie yapıştırılamaz çünkü o zaten bir ideolojidir.kemalizm in tanımını taraflı bir şekilde vererek gerçek anlamına ulaşılmasına engel oluyorsun bence. kemalizm e soldan bakarsan sol yanını görürsün,sağdan bakarsan sağ yanını. tabi içki içiyor diye cahillik sınırını aşmışlardan bahsetmiyorum!!
    kemalizm in koministlikle düşünce yönünden birleştiği noktalar vardır.tam bağımsız türkiye gibi!!fakat kominizmden bakarsan ya da soldan çok çok şey yarım bırakmış olursun!!Atatürk geleceği ne siyasi partilerde ne işçilerde gören bir lider değildi o ufku tertemiz gören bir deha olduğu için geleceği gençlere,çocuklara emanet etmiştir.bu yüzden sınıflandırılmalardan,sembollerden,kavramlardan uzak bir ulusal ideolojidir.hep yenilikçi,hep ilerici çağdaş bir ideolojidir.tanımını böyle yaparsan taraflı olursun çünkü her alanda bir tanımlama gerekir kemalizm için!!vikipedi bunun için iyi bir kaynaktır.asıl kemalizm orda anlatılıyor.
    küçük burjuvazinin en sol... bu tanım açıkça taraflı kişisel görüşlü bir tanımdır.bence bu kadar daraltılmamalıdır!!

9. Sol_Barış Well-Known Member

kemalizmi orada bir ideolojiye yapıştırdığını sanmııyorum eğer oradaki yorumu açarsak eğer çok geniş olduğunu söyleyebilirim ve kemalizm bir ideoloji diyorsun ama bu ideolojinin sınırları nedir nerelere kadar uzanabilir dersem bunu kimse bilemes çünkü çok farklı yorumlayanlar var burada ki kemalizmde bir başka yorum burdada kimsenin tam bir ideolojisi olduğunu söylemiyor yanlış olur diyor çünkü sınırlarını bilinmiyor burda kemalizmi kısaltmış olabilir ama buda bir görüş açısı bununda kısıtlanmış diyebilirsin çünkü uç noktaları belli değildir ama tam olarak yanlış olduğunu düşünmüyorum.....

10. hiperborlu Member

Siyasal ya da toplumsal bir öğreti oluşturan, bir hükümetin, bir partinin, bir toplumsal sınıfın davranışlarına yön veren politik, hukuksal, bilimsel, felsefi, dinsel, moral, estetik düşünceler bütünü. bu ideolojinin tanımıdır. aslında bakarsan tanım olarak kökeni marksizme dayanır ama sonuçta bu çerçevede bir tanımlama yapılabilir. her yönden bir düşünceler bütünü demekte mümkündür zaten içindeki tanıma bakarsan tanım her şeyi karşılamaktadı.sosyal davranışlardan,siyasi düşüncelere kadar. tanım uçsuz bucaksız sonuçta.fakat yukarıda belirtildiği gibi en sol diye bir terim kullanırsan anlamından saptırırsın.sol nasıldır?? solcu kimdir gibi tanımlamaya girersin o zaman en solu bulana kadar da anlamdan saparsın.ben sadece bu açıkça taraflı tanımlamanın anlamak için yetersiz olacağını savunuyorum.

11. Sol_Barış Well-Known Member

yetersiz olcağını savunabilirsin ancak yanlış diyebileceğini sanmıyorum sonuçta senin dediğin gibi siyasal,toplumsal,hukuksal,felsefi zaten bu uçsuzluğa giden yoldur ve uçları bilinmeyen birşeye yanlış demek yanlıştır ama sana katılıyorum yetersiz olabilir sadece bir parçası olabilir bu tanım.... ama yanlış? düşündürür?;)

12. hiperborlu Member

nerde yanlış demişim baktım baktım yorumlarıma bulamadım.sadce anlamı daraltır,taraflı bir yorum,soldan bakılırsa soldan görünür gibi taraflılığı vurgulayan söylemlerim var nerde yanlış demişim aydınlatırsan sevinirim

13. Sol_Barış Well-Known Member

bu cümle tamamen olmasada kısmen yanlış olduğunu savunmaktır gerçek anlamına ulaşmasını engelliyorsun demek yanlış yola çekiyorsun demek halbuki kendi açısından kemalizm in yorumunu yapmış ve bu tamamen kamallizmi açıklamışta olmuyor bir kısmıda bu dur demek oluyor zaten bu yorumu yapan kişide tamamen açıkladığını düşünmemiştir cümleleri iç içe cünkü ve geniş anlamlara açılabilir o kadar geiş bir tanımı yapması zor olur bir kişini çünkü kemalizm uzay gibidir sonsuzluğa gider tanımına gidilmesi zor... tabi yanıltmassan beni...

14. ot-gu Genel Sorumlu

arkadaşlar özde hemen hemen aynı ama her kemalist bireyin ufak tefek farklı yorumları oluyor ki buda kemalist düşüncenin nekadar büyük bir ideoloji olduğunun kanıtıdır...

Sayfayı Paylaş