Kayısılı Kurabiye Tarifleri

Konusu 'Mutfak Bölümü' forumundadır ve Pelin tarafından 25 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

1. Pelin Super Moderator

Kayısılı Kurabiye
    Malzemeler;
    • 1 su bardağı ufak ufak doğranmış kuru kayısı (şekerpare)
    • 5 yemek kaşığı pudra şekeri
    • 1 paket margarin (oda sıcaklığında)
    • 3 su bardağı un
    • 1 paket kabartma tozu
    • 2 yumurta ve hindistan cevizi.
    Hazırlanışı:
    önce margarini, yumurtaların sarılarını ve kayısıları karıştırdım. pudra şekerini eleyip biraz daha karıştırdım. en son da unu ve kabartma tozunu eleyip hamur yaptım. düşündüğümden daha güzel bir hamur oldu. hamurdan parçalar alıp yuvarladım, hafifçe bastırıp kurabiye şekli verdim. (bu arada fırını 180C'ye getirdim.) kurabiyeleri önce yumurta akına sonra da hindistan cevizine batırıp yağlanmış tepsiye yerleştirdim. fırında üzeri kızarana kadar pişirdim...

2. Pelin Super Moderator

Kayısılı Kurabiye
    Malzemeler:
    • 2 adet yumurta
    • 1 su bardağı pudra şekeri
    • 1 çay bardağı sıvıyağ
    • 1 çay bardağı süt
    • 1 çay bardağı su
    • 1 paket kabartma tozu
    • 1 adet portakal kabuğu rendesi
    • 5-6 tane kayısı
    Üzeri için:
    • 1 çay bardağı tozşeker
    Hazırlanışı:
    Karıştırma kabına 2 yumurtayı kırın üzerine 1 çay bardağı sütü, sıvıyağı, suyu ve pudra şekerini çırpın. Alabildiği kadar ununu, kabartma tozunu ilave edin ve yumuşak bir hamur elde edin. Kayısıları küp şeklinde kesin. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalarak koparın ve yuvarlak şekil verip ortasına kayısısyı koyun ve hamuru kapatın. Toz şekere üst tarafını batırın ve fırın tepsisine dizin. Önceden ıstılmış 170 drecelik fırında hafif kızarana dek pişirin.
    Not:Oktay Usta Tarifi

3. Pelin Super Moderator

Kayısı Marmelatlı Pasta
    Malzemeler:
    • 1 kupa şeker
    • 3 yumurta
    • 1 kupa dolusu sıvıyağ
    • 1 paket vanilya
    • 1 portakal kabuğu rendesi
    • 2 tatlı kaşığı kabartma tozu
    • 4 kupa un (yaklaşık)
    • 1 küçük kavanoz kayısı marmeladı
    • (bir kupa kadar)
    Hazırlanışı:
    Şeker ve yumurtayı mikserle şeker gözden kaybolana dek çekin. Sıvıyağ, kabartma tozu ve vanilya ekleyip 3 dakika kadar mikserle karıştırmaya devam edin.
    Portakal kabuğu rendesinin yarısını ve unu yavaş yavaş ekleyerek yumuşak bir hamur elde edin. hamurun 2/3 unu hafif yağlanmış tepsiye yayın. Üzerine kalan portakal kabuğu rendesi ile karıştırılmış kayısı marmeladını yayın.turkeyarena.com
    Hamurun geri kalan 1/3 ünü de marmeladın üzerini tamamen kaplayacak şekilde rendeleyip pastayı bitirin. Önceden ısınmış 180 C derece fırında 20-25 dakika kadar pişirin.Afiyet olsun.

Sayfayı Paylaş