Kaya Kurabiye Tarifleri

Konusu 'Mutfak Bölümü' forumundadır ve Pelin tarafından 25 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

1. Pelin Super Moderator

Kaya Kurabiye
    Malzemeler:
    • 3 yumurta
    • 1 paket (250 gr) margarin (oda sıcaklığında yumuşamış)
    • 1/2 çay bardağı sıvı yağ
    • 1 su bardağı kuru üzüm
    • 1 su bardağı iri dövülmüş ceviz
    • 1 paket vanilya
    • 1 paket kabartma tozu
    • yarım su bardağı toz şeker
    • aldığı kadar un (~3,5 su bardağı)
    Hazırlanması:
    önce margarin, yumurta ve şekeri karıştırın. ardından üzümü ve cevizi ekleyin. 2 bardak kadar unu ekleyip üzerine vanilya ve kabartma tozunu katın. devamlı yoğurarak ve un ekleyerek elinize yapışmayan (veya çok hafif yapışan) bir hamur elde edin.hamurdan parçalar koparıp yamuk şekiller verin. hepsini tepsiye dizip önceden ısınmış 175C fırında üzerleri hafif kızarana kadar pişirin. (ben iki tepsiyi aynı anda koymadım )soğuduktan sonra üzerlerine hafifçe pudra şekeri serpin.
    Not: isterseniz hamura damla çikolata da ekleyebilirsiniz.

2. Pelin Super Moderator

Kaya Kurabiye
    Malzemeler:
    • 250 gr.oda ısısında tereyağı (margarinde kullanabilirsiniz)
    • 3 adet yumurta
    • 1.5 su bardağı toz şeker
    • 1 pk.vanilya
    • 1 pk.kabartma tozu
    • 2 adet portakal yada limon kabuğu rendesi
    • 3.5 su bardağı un
    • 1 su bardağı irice kırılmış ceviz içi yada fındık içi
    • 1 su bardağı kuş üzümü
    • 1 su bardağı damla çikolata
    Hazırlanışı:
    Yumuşamış tereyağı,kullanılmadan en az 3 saat önce buzdolabından çıkarılmış yumurta ve toz şekeri hamur kabında yağ eriyene kadar mikser ile karıştırdım.Damla çikolata,irice kırdığım ceviz içi,kuş üzümünü ilave ettim ve karıştırdım.

Ben portakal kabuğu rendesi kullandım.Portakal kabuğu rendesi,kabartma tozu ve elenmiş unu yavaş yavaş ekledim.Unun hepsini aynı anda ilave etmiyorum bazen fazla gelebiliyor.Ama 3.5 su bardağı kıvamı için ideal.Hamur meşhur kulak memesi kıvamında yani ele yapışmayacak kıvamda olacak.

Hamuru güzelce yoğurdum.Hamurdan istediğim büyüklüke parçalar koparıp şekil vermeden o şekliyle fırın tepsisine yaydığım yağlı kağıdın üzerine birbirine çok yakın olmadan sıraladım.175 C ısılı fırında pişirdim.Afiyet olsun,

Sayfayı Paylaş