Kaş Alma - Kıl Yoldurma

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve abdulkadir tarafından 11 Mart 2008 başlatılmıştır.

1. abdulkadir Well-Known Member

Kaş Alma - Kıl Yoldurma

Kadına nisbetle yüz, güzelliğin aynası ve odak noktasıdır. Yaratılışın güzelliği de onda tezahür eder. Allah her şeyi olduğu gibi yüzü de cemalinin bir tecellisi olarak ahenkli, dengeli ve mükemmel yaratmıştır. Gerek bu anlayışın esas alınması, gerekse Hz.Peygamber'den (s.a.v.) rivayet edilen bazı hadisler sebebiyle, yüzdeki kılları yolmanın, kaşları inceltme (aldırma) ve kirpikleri uzatmanın şer'i hükmü İslam alimlerini bir hayli meşgul etmiştir.
    Hz.Peygamber (s.a.v.) bir hadislerinde,
    "Allah yüz tüylerini yolan ve yolduran kadına lanet etsin..." buyurmuş olup (Buhari, "Libas",84; Müslim, "Libas", 120), bu yasağın hangi nevi fiilleri kapsadığı İslam hukukuçuları arasında tartışma konusu olmuştur.
    Çoğunluğa göre kadının, kocası için ve onun izniyle yüzünde biten kılları alması, makyaj yapması, hatta kaşını düzeltmesi / inceltmesi caizdir. Hadisteki yasak, kadının dışarı çıkmak için yüz kıllarını yolması ve kaş aldırması ile ilgilidir. Malikiler de dahil bir grup alim ise, bunu yaratılışı değiştirmekte olarak değerlendirdiğinden her ne suretle olursa olsun caiz görmemekte veya mekruh görmektedir. Hadiste yasaklanan kıl koparmayı, yüzde sonradan biten ve yüzü çirkinleştiren yüz kıllarını koparma değil de, kaşları inceltmek veya yukarı kaldırmak için kaş kıllarını yolma olarak anlamak daha doğru görünmektedir.

2. EmRe Well-Known Member

sadece kocasının izniylemi e o zaman bekarlar napıcakk dontknow

3. abdulkadir Well-Known Member

Hadisteki yasak, kadının dışarı çıkmak için yüz kıllarını yolması ve kaş aldırması ile ilgilidir.

yani yabancı kişilere karşı alınmayacak,zevk için alınmayacak sadece kocasına hoş görünmesi için alınacak

4. EmRe Well-Known Member

e okula gidiyoz veya ilerde iş ortamına gircezz öle gezilirmi yaff tabiki bakımlı olcazz;)

ne yane şimdi günahamı giriyozz biz bawling:)

5. abdulkadir Well-Known Member

aldırmaman lazım...
    bir bu hadise bak;Hz.Peygamber (s.a.v.) bir hadislerinde,
    "Allah yüz tüylerini yolan ve yolduran kadına lanet etsin..." buyurmuş olup (Buhari, "Libas",84; Müslim, "Libas", 120), bu yasağın hangi nevi fiilleri kapsadığı İslam hukukuçuları arasında tartışma konusu olmuştur.

ayrıca;Hadiste yasaklanan kıl koparmayı, yüzde sonradan biten ve yüzü çirkinleştiren yüz kıllarını koparma değil de, kaşları inceltmek veya yukarı kaldırmak için kaş kıllarını yolma olarak anlamak daha doğru görünmektedir.

6. EmRe Well-Known Member

iide yüzü çirkinleştiren kaşı düzeltiyosun başka yüzde ne olacakki

Allah Allah böle bişeyi ilk kez duydum yaffdontknowenteresan

7. abdulkadir Well-Known Member

ama o kaşı düzeltirken başkalarına güzel gözükeceksin
    Hadisteki yasak, kadının dışarı çıkmak için yüz kıllarını yolması. Yasak işte bunun için..

8. ŞEHİT Guest

haklısın kadircim.doğru bir bilgi.inşallah bilgili olunur bu konuda.

9. GamZe Moderator

ya arkadaşlar böle bişey mümkünmü yaff bunlar eskiden geçerliydi belki günümüzde böle bişeyi heralde uygulayan kimse yoktur

10. abdulkadir Well-Known Member

arkadaşım bütün sünnetleri çağ dışı diye uygulamıyoruz...
    eskiden çatal kaşık ile yenmezdi yemekler,,ellerle yenirdi,,şimdi ise çağ dışı diye uygulanmamakta..... doğru düzgün hiçbir şey uygulayamıyoruz
    Bari kadınlar bunu uygulasalar............................
    AYRICA O KADAR UYGULAYAN VAR Kİ

11. GamZe Moderator

walla ben hiç rastlamadım da o yüzden ii bari uygulayanlar varmış :D;)

12. abdulkadir Well-Known Member

Hz.Peygamber (s.a.v.) bir hadislerinde,
    "Allah yüz tüylerini yolan ve yolduran kadına lanet etsin..." buyurmuş

arkadaşım bu hadis-i şerif'i dikkate al....

13. RüzGaR Super Moderator

yaff arkadaşlar siz istemiyosanız eşinizin veya sevgilinizin kaşını almasına izin vermeyin

ben şahsen bakımsız bayandan hiç hoşlanmam...ayrıca eskiden bayanlarda gayet süslülermiş

14. abdulkadir Well-Known Member

arkadaşım kim istemez ki bakımlı bayanı....
    ben sadece kadınların kocaları için kaşlarını aldırmasını savunuyorum....
    Diğer türlü kadınlar kaşlarını aldıramazlar......
    SADECE KADINLAR KOCALARI İÇİN ALDIRIRLAR KAŞLARINI....

Sayfayı Paylaş