Kapalı Tohumlu Bitkiler Kaça Ayrılır

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 26 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. RüzGaR Super Moderator

Kapalı Tohumlular Kaç Gruba Ayrılır

Tohum taslakları ve tohumları meyve yaprakları ile kapalı bulunduğu için kapalı tohumlu bitkiler olarak adlandırılır. Gerçek çiçek ve tohum taslakları vardır, iletim demetlerine sahiptir. Tohumlarındaki çenek yaprağı sayısına göre tek çenekli ve çift çenekli bitkiler olarak incelenir. Çenek, tohumda yer alan bitki embriyosundaki yaprak taslaklarıdır.

-Tek çenekli bitkiler (Monokotiledon): Embriyolarında bir çenek yaprağı bulunur. Yaprakları paralel damarlıdır. Genellikle bir yıllık otsu bitkilerdir. Saçak kök yapısına sahiptir. Gövdelerinde kambiyum bulunmaz. Gövdede iletim demetleri dağınık hâlde bulunur. Buğday, lale, orkide, muz vb. tek çenekli bitki örnekleridir.

-Çift çenekli bitkiler (Dikotiledon): Embriyolarında iki çenek yaprağı bulunur. Yaprakları ağsı damarlıdır. Tek ya da çok yıllık bitkilerdir. Bazıları otsu bazıları da odunsu gövdelidir. Kökleri kazık kök yapısındadır. Yaprak sapı bulunur.turkeyarena Gövde de iletim demetlerinin arasında kambiyum dokusu bulunur. Elma, badem, domates, ayçiçeği, bezelye, gül vb. bitkiler çift çenekli bitkilerdendir.

Sayfayı Paylaş