Kahvaltılıklar

Konusu 'Mutfak Bölümü' forumundadır ve Pelin tarafından 20 Mart 2008 başlatılmıştır.

1. Pelin Super Moderator

FIRINDA OMLETLİ EKMEK

Bu ekmekleri geçen haftasonu gelen misafirlere yaptım. Çok basit. Özellikle evde bayat ekmek olduğunda benim yapmayı tercih ettiğim bir şey.turkeyarena.com
    Bu pratik tarifi inşallah sizlerde beğenirsiniz.

Malzemeler:
    • 1 adet bayat ekmek
    • 250 gr peynir
    • 3 adet yumurta
    • 4-5 adet yeşil sivri biber
    • kırmızı pulbiber(isteğe bağlı)
    • tuz (peynir tuzsuz ise )
    • Ekmekleri yağlamak için rama
    Yapılışı:
    1. Ekmekleri dilimleyin.
    2. Üzerlerine yağ sürün.
    3. Tepsinin üzerine yağlı kağıt serin ve ekmekleri üzerine dizin.
    4. Peyniri bir kabın içinde ezin.
    5. Yumurtaları çırpıp içine ilave edin.
    6. Biberleri yemeklik doğrayın. Biberleri de yumurtalı karışıma ilave edin.
    7. Karışıma gerek duyuyorsanız tuzunuda ilave edin ve kaşıkla ekmeklerin üzerine bu karışımdan sürün.
    8. İsterseniz üzerine kırmızı tozbiber sepin.turkeyarena.com
    9. Önceden ısıtılmış 175 derece fırında üzerleri kızarana kadar fırınlayın.
    10. Sıcak olarak servis yapın
    afiyet olsun.

2. Pelin Super Moderator

İÇLİ EKMEK

Malzemeler:

5 adet ekmek hamuru
    İç malzemesi:

200 gr dana kıyma
    1 adet büyük soğan
    2 adet orta boy patates
    1 çay bardağı sıvı yağ
    1 yumurta( sarısı üzerine sürmek için)
    Yapılışı:

İçini hazırlamak için ; önce tavaya 1 çay bardağı sıvıyağın yarısını aktarın. Daha sonra kıymayı çok az tuz katarak suyunu salıp çekene kadar kavurun.turkeyarena.com
    Soğanı yemeklik doğrayın tavaya ilave edin şeffa bir renk alana kadar kavurun. En son olarakta kup şeklinde doğranmış patatesleri ilave edin. Tuz ve karabiber ( isterseniz pulbiber) ilave edin ve yaklaşık 15 dakika kadar ara ara karıştırarak kapağı kapalı olarak patetesli harcı pişirelim.
    Fırını 130 derecede 10-15 dakika kadar ısıtın.
    Hamuru dörde bölün.
    Düz bir zemin üzerine çok az yağ damlatın ve hamuru üzerine koyun ve yavaş yavaş elinizle 1 santim kalınlığında oval olacak şekilde inceltmeye çalışın.
    Elimizle açtığımız hamurun uzun tarafına patatesli içten dörtte birini koyun.( ben biraz peynir de ufaladım içine)

Uzun kenarından rulo şeklinde sarın.
    Hamurun iki ucunuda içinin dışarıya çıkmaması için bastırın. Daha sonra iki ununu birleştirecekmiş gibi bir simit yapın(ben şeklini böyle tercih ettim. Ama siz isterseniz uzun olarak ta tepsiye yerleştirebilirsiniz.) Yağlanmış tepsiye yerleştirin.

Diğer kalan hamur parçalarınada aynı işlemi uygulayın.
    Hepsini tepsiye dizdikten sonra üzerlerine yumurta sarısı sürün.
    Isıtılmış fırının içinde yaklaşık 10-15 dakika kadar tepsiyi bekletin.Böylece hamurumuz güzelce mayalanacak ve kabaracak.turkeyarena.com
    Daha sonrada fırınımızın ayarını 180 derceye getirerek üzeri kızarana kadar pişirin.
    Afiyet olsun.

3. Pelin Super Moderator

DOMATESLİ YUMURTALI PATATES

Bu tarifi cumartesi sabah için yapmıştım. Domatesli harcına salam, sucuk, yeşil biber yada sizin tercih ettiğiniz değişik baharatlarda katabilirsiniz. Bu tarifi zenginleştirmek yada değişik versiyonlarını türetmek mümkün. Ben kendi yaptığım şekliyle yazdım. Ayrıca sarımsağı sabah tercih etmeyenler olabilir. Sarımsaksız da güzel oluyor. Ama benim sarımsakla aram oldukça iyi olduğu için mümkün mertebe yemeklerime kullanmaya çalışıyorum.

Malzemeler:

(4 Kişilik)

4-5 adet orta boy patates
    2 adet domates
    3 yumurta
    2-3 diş sarımsak
    tuz
    karabiber
    Patatesleri kızartmak için sıvı yağ
    Yapılışı:

Patatesleri soyun, yıkayın ve uzun uzun doğrayın. Çok ince olmasınlar.
    Kızgın yağda patatesleri kızartın.
    Herhangi bir fırın tepsisine kızartığınız patatesleri alın.
    Fırını ısıtmak için 160 dereceye getirin.
    Domatesleri bir kaba rendeleyin.
    Kaba yumurtaları kırın.turkeyarena.com
    Tuzunu ve karabiberini katıp karıştırın. Siz isterseniz başka baharatlarda ilave edebilirsiniz.
    Bu domatesli ve yumurtalı karışımı fırın tepsisindeki patateslerin üzerine dökün.
    160 derece de yumurtalı harç pişene kadar pişirin. Patateslerin üzerinin yanmaması için fırının üst rafına tepsiyi yerleştirmeyin.
    Sıcak olarak servis yapın.

Afiyet olsun.

4. Pelin Super Moderator

Fırında Kabak Mücveri

Malzemeler

1 kg. kabağın içi
    3 yemek kaşığı yoğurt
    1/2 su bardağı süt
    2 yemek kaşığı zeytinyağı
    2 kibrit kutusu beyaz peynir
    2-3 diş sarımsak
    1 paket kabartma tozu
    Aldığı kadar un
    Dereotu
    Nane
    Tuz
    Üzeri için rendelenmiş kaşar peyniri (eski kaşar peynirini tavsiye ederim)
    Yapılışı

Öncelikle kabak içlerini minik küpler halinde doğrayın. Biz bu tarifi genelde kabak dolması yaptığımız bir günün ardından yapıyoruz.turkeyarena.com Oyulan kabakların içlerini değerlendirmek için güzel bir tarif. Ancak istenirse kabak miktarı azaltılarak bütün olarak rendelenebilir. Doğradığınız kabak içlerinin üzerine yoğurt, süt, zeytinyağı, ezilmiş beyaz peynir, dövülmüş sarımsak, dereotu, nane, tuz, aldığı kadar un ve kabartma tozunu ekleyip güzelce karıştırın. (Kıvamı katı bir kek hamuru kıvamında olmalı)
    Hazırladığınız hamuru yağlanmış bir borcama dökün ve yayın. Üzerine rendelenmiş kaşar peyniri serpin.

Ben eski kaşar peyniri ve tel peyniri minik minik doğrayıp karıştırdım, bu şekilde kullandım. Çok daha lezzetli oldu.

Önceden ısıtılmış fırında 130 - 150 derecede ağır ve uzun süre içini çekene kadar pişirin. Meyveli ya da sebzeli kekler sularını saldıkları için düşük derecede uzun süre pişirilmelidir.

5. Pelin Super Moderator

Keçi Peynirli, İncirli ve Cevizli Lavaş

Keçi Peynirli, İncirli ve Cevizli Lavaş
    Tarifi aldığım kitap sağlıklı beslenme ile ilgili tarifler içeriyor. Bu tarif de zengin proteinli tarifler bölümündeydi. İncir diğer kurutulmuş pek çok meyveye göre daha lifli bir besin. Keçi peyniri de krema gibi bir kıvama sahip, A vitamini, potasyum, B vitamini kompleksi ve niasin içeren, inek sütünden yapılana göre de daha az yağlı bir peynir.

12 adet

Malzemeler
    • 200gr taze keçi peyniri
    • yarım su bardağı kuru incir, sapları kesilmiş ve doğranmış
    • dörtte bir su bardağı yeşil soğan, doğranmış (beyaz + yeşil kısımları)
    • dörtte bir su bardağı ceviz içi, dövülmüş
    • yarım tatlı kaşığı tuz*
    • 2 lavaş (30cmx15cm boyutlarında dikdörtgen şeklinde kesilmiş)
    • 4 marul yaprağı
    Hazırlanması:
    1. Peyniri, inciri, cevizi, soğanı ve tuzu bir kasede karıştırıp çatalla iyice ezin.
    2. Nemli bir mutfak havlusunu tezgaha serin. Üzerine lavaşı yerleştirin. (Lavaş havayla temas edince çok çabuk kuruduğu için nemli bir bezin üzerinde durmasında yarar var.)
    3. İçinizin yarısını tatlı kaşığı ile lavaşın her tarafına yayın. Spatula ile iyice düzeltin. 2 marul yaprağını yan yana için üzerine koyun ve kendinize yakın kenardan başlayarak lavaşı sıkıca sarın. (kapanma yerinin yapıştığından emin olun.)turkeyarena.com
    4. 2 kenarını bıçakla kesip hemen streçleyin ve buzdolabına kaldırın. Aynı işlemi diğer lavaş için de yapın. Buzdolabında en az yarım saat (ya da 8 saate kadar) bekletin.
    5. Beklettikten sonra her birini 6 parçaya kesip servis yapın.
    * ben tuzu eklememeyi tercih ettim.

6. Pelin Super Moderator

renkli patates topları

renkli patates topları:
    40-45 adet

malzemeler:
    • 8-9 orta boy patates
    • 1-2 yemek kaşığı tereyağı
    • tuz
    • 3 adet havuç, rendelenmiş
    • küçük bir demet dereotu veya maydanoz, doğranmış
    • kırmızı biber
    hazırlanması:
    1. patatesleri haşlayıp, kabuklarını soyun. ezme aleti ile hepsini geniş bir kapta ezin. tereyağını ilave edin. patateslerin sıcaklığı ile yağın erimesini sağlayın. en son tuzunu ekleyip karıştırın.
    2. ayrı ayrı tabaklara havucu, dereotunu ve biberi koyun.turkeyarena.com patatesten bir miktar alıp avcunuzda top yapın. daha sonra bu topu havuca bulayıp tabağa yerleştirin. bu işlemi tüm malzemeler bitene kadar tekrarlayın.

7. Pelin Super Moderator

kolay & lezzetli dürüm

malzemeler:

1. 5 adet lavaş
    2. 1 kuru soğan
    3. 2 yemek kaşığı zeytinyağı
    4. 200-250g kültür mantarı, doğranmış
    5. 2-3 adet sivribiber
    6. 2 adet domates, çekirdek yuvaları çıkarılıp doğranmış
    7. 2 adet büyük patates (ben haşlanmışları kullandım ama haşlamadan da kullanabilirsiniz.)
    8. varsa birkaç yaprak taze kekik (veya dereotu/maydanoz)
    9. tuz, karabiber, pulbiber, nane
    10. 1 sap yeşil soğan veya birkaç sap maydanoz
    hazırlanması:
    1. soğanı yemeklik doğrayıp zeytinyağında hafifçe kavurun. doğranmış mantarları ekleyin. mantarlar bıraktıkları suyu çekene kadar pişirin. suyu çekince sırayla biberleri ve domatesleri ekleyin.(domateslerin çekirdeklerini çıkartmazsanız suları dürümlerden akabiliyor bu yüzden suyunun tamamen süzüldüğüne emin olmanızda fayda var). en son küp küp doğranmış patatesleri ve taze kekiği ekleyip 1-2 kez çevirin. altını kapatıp tuz, karabiber, pulbiber, nane ilave edin.turkeyarena.com
    2. lavaşları açıp bir ucuna harçtan koyun. lavaşı rulo yapıp taze soğan veya maydanoz sapı ile bağlayın. aynı işlemi diğerleri için de yapın. sıcak servis edin.

8. Pelin Super Moderator

şelame

şelame de kuzey kafkasya yiyeceklerinden biri. farklı içlerle hazırlanan hamurun kızartılması ile yapılıyor ve genelde kahvaltılarda sunuluyor...
    malzemeler:
    1. hamur için:
      • 3 su bardağı un
      • 1 çay bardağı yoğurt
      • 1 çay bardağından biraz az zeytinyağı
      • 1 yumurta
      • 1 tatlı kaşığı tuz
      • yarım paket kabartma tozu
      • bir miktar su (en fazla 1 çay bardağı)
    2. iç malzemeleri:
      • 200 gr beyaz peynir
      • bir miktar doğranmış maydanoz
    3. farklı iç malzemesi:
      • 5-6 patates, haşlanıp ezilmiş
      • 1 tatlı kaşığı nane
      • tuz
      • karabiber
    4. kızartmak için:
      • 2 su bardağı ayçiçek veya mısırözü yağı
    hazırlanması:
    1. hamur için gereken malzemeleri karıştırın. (suyu azar azar ekleyerek kıvamını tutturun.) unlanmış bir tahtanın üzerinde hamuru ikiye ayırın. her bir parçayı merdane kalınlığında rulo haline getirin. ruloları iki parmak genişliğinde parçalara kesin.turkeyarena.com
    2. kestiğiniz parçalara elinizle hafifçe bastırın. bunları una bulayın. una bulanmış parçaları merdaneyle (nescafe tabağı genişliğinde) yarım santim kalınlığında açın.
    3. açtığınız hamura 1 tatlı kaşığı iç malzemesinden koyun. kenarlarına sıkıca bastırarak ay şeklinde kapatın. (isterseniz ruletle de kesebilirsiniz.) tüm hamuru aynı şekilde hazırlayıp üzerine kağıt havlu serilmiş tepsiye birbirlerine değmeyecek şekilde dizin. (birbirlerine yapışmasınlar)
    4. hamurları kızdırılmış yağda her iki tarafı da pembeleşene kadar kızartıp sıcak servis yapın.
    not: hamurlardan bazılarını iç koymadan açıp ortalarına delik açarak da (hava kabarcığı olmasın diye) kızartabilirsiniz.
    4-5 kişilik

9. Pelin Super Moderator

karışık kızartması
    malzemeler:
    • 3 patates
    • 3 patlıcan
    • 4 domates
    • 10 sivribiber
    • 10 sarımsak
    • 1,5 su bardağı ayçiçek yağı
    • 1 çay kaşığı ( varsa öğütülmüş) karabiber
    • 1 tatlı kaşığı tuz
    hazırlanması:
    1. sebzelerin hepsini yıkayın. 3 patatesi soyun. yarım parmak kalınlığındaki daireler şeklinde kesin. (bütün sebzeleri aynı şekilde doğramak kaydıyla dilediğiniz doğrama şeklini seçebilirsiniz.)
    2. 1,5 su bardağı ayçiçek yağını kızartma tavasına koyup kızdırın. yağ kızınca patatesleri atıp kızartın. patatesler kızarırken 3 patlıcanı alacalı soyup bir parmak kalınlığında kesin. sarımsakları soyun. biberlerin saplarını kesip ikiye bölün. domateslerin kabuklarını soyup, birer parmak kalınlığında dairelere bölün. (her domatesten 3 eşit parça çıkacak şekilde)turkeyarena.com
    3. kızaran patatesleri kevgire veya kağıt havlunun üzerine alıp fazla yağını süzdürün. sırayla patlıcanları, biber ve sarımsakları kızartıp kevgire alın. (süzülenleri servis tabağına alın.) patates ve patlıcanları servis tabağına ayrı ayrı dizin.turkeyarena.com
    4. tavada kalan yağı boşaltın. tavaya domatesleri koyun. domateslerin her iki tarafını da kızartın. tabaktaki sebzelerin üzerine tuz serpin. domatesleri sebzelerin üzerine dizip, bir miktar daha tuz serpin. en son domateslerin üzerine gelecek şekilde karabiber öğütün.

10. Pelin Super Moderator

bruschetta

bruschetta; italyanların brunchlarda veya pikniklerde sundukları bir aperatif. uzun pazar kahvaltıları için ideal gözüküyor... tarifin pek çok versiyonu var ama bizim mutfağımıza en yakın görüneni peynirli ve domatesli olan. bruschetta için gerekenler; 5 domates; soyulmuş, yarım daire şeklinde kesilmiş, 5-6 diş sarımsak; ufak ufak doğranmış, bir ufak kalıp peynir (beyaz veya mozzarella), zeytinyağı, tuz, karabiber, nane yaprağı.turkeyarena.com [tarifde sirke de var ama ben sevmediğim için kullanmayı düşünmüyorum.] domateslere tuz ve karabiber serpin. ekmekleri kızartın. kızaran ekmeklerin üzerine sarımsak serpin ve bir dilim peynir koyun, biraz tuz dökün. en üste iki dilim domates yerleştirin. zeytinyağı (+ dilerseniz birkaç damla sirke) dökün. nane yaprağı ile süsleyin.

11. Pelin Super Moderator

TOST EKMEĞİ GÖZÜNDE YUMURTA

4 adet yumurta
    4 dilim tost ekmeği
    tuz
    karabiber
    zeytinyağı

HAZIRLANIŞI:
    Ekmeklerin ortasını yuvarlak şekilde çıkarın. tavaya az miktarda
    yağ dökün.yumurtaları ekmeklerin çıkarılmış orta kısmına gelecek
    şekilde kırın. üzerine tuz ve karabiber ekerek iki taraflı pişirin.turkeyarena.com

12. Pelin Super Moderator

Nohut Köftesi

Malzeme :

* 1 kase nohut
    * 1 yumurta
    * 1 soğan
    * 2 diş sarımsak
    * yarım p. kabartma tozu
    * tuz, karabiber
    * kimyon
    * maydanoz
    * Kıvamını ayarlamak için:
    o un
    * Panelemek için:
    o 1 yumurta
    o Galeta unu

Hazırlanışı :

Haşlanmış nohutları rondoya alın. Üzerine soğan, sarımsakları ekleyip püre yapın. Bu karışımın üzerine yumurtayı kırın. Maydanozu doğrayın. Kabartma tozu, tuz ve baharatları ekleyin. Unla kıvam alana kadar karıştırın.turkeyarena.com

Hamur haline gelince cevizden küçük toplar yapıp önce yumurtaya sonra da galeta ununa batırıp kızgın yağda kızartın.Ilık servis yapın. Çok lezzetli bir aperatif.

13. Pelin Super Moderator

kabak mücveri

Malzemeler:
    2 kabak
    1/2 demet taze soğan
    1/2 demet dereotu
    1 çay bardağı beyaz peynir
    1 Yumurta
    2,5 çorba kaşığı Un
    1/4 çay kaşığı toz kırmızı biber
    Sıvı Yağ

Kabakları yıkayın. Kabuklarını soyun. Rendenin ince tarafıyla bir kaba rendeleyin. Taze soğanları ayıklayıp ince doğrayın. Dereotunu ince kıyın. Beyaz peyniri ufalayın. Rendelenmiş kabağa, tüm malzemeyi ilave edip hepsini iyice karıştırın.turkeyarena.com Tavada yağı kızdırın. Mücver karışımını çorba kaşığı ile şekillendirip kızgın yağa atın. Her iki tarafı altın sarısı renk alıncaya dek kızartın. Servis tabağına alın.

Afiyet Olsun.

Sayfayı Paylaş