Kadrosuz Usta Öğretici Hakkında Bilgi

Konusu 'Aöf' forumundadır ve RüzGaR tarafından 28 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. RüzGaR Super Moderator

Kadrosuz Usta Öğretici Hakkında Bilgi
    Kadrosuz Usta Öğreticilik Nedir?
    İl mebleri tarafından açılan egitim seminerine katılıp belli bir puan aldıktan sonra mezuniyet, aöf kaçıncı sınıf oldugunuza, seminerden aldıgınız puana ve daha önce görev alıp almama durumunuza bakılarak il içersinde kişinin kadrosuz ögretmen olarak görevlendirilmsidir.

Kimler Başvurabilir

Müracaat Şartları:
    Okul öncesi eğitim kurumlarında kadrosuz usta öğretici olarak görevlendirilecek adaylarda, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun Değişik 48/A maddesinde belirtilen şartların yanında aşağıda belirtilen şartları taşıyan adayların;

a)Okul Öncesi Öğretmenliği, Anaokulu Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği veya Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü mezunu olup, yüksek lisans belgesi/diploması olanların,

b)Üniversitelerin Okul Öncesi Öğretmenliği, Anaokulu Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve

Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği veya Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü Lisans mezunlarının,

c)Üniversitelerin Okul Öncesi Öğretmenliği, Anaokulu Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği veya Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü ön lisans mezunlarının (Ön lisans belgesine sahip olanların müracaatı kabul edilecektir),

d)Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Bölümü ön lisans mezunları,

e)Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Programına kayıtlı olup, okul öncesi eğitim kurumlarında daha önce kadrosuz usta öğretici olarak başarılı görev yapanların,

f)Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği Programına kayıtlı olup, 60 saatlik eğitim seminerine katıldığı halde bugüne kadar kadrosuz usta öğretici olarak görev alamayanlar,

g)Kız Meslek Liselerinin Çocuk Gelişimi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ile Çocuk Gelişimi ve Bakımı bölümlerinin herhangi birinden (Lise ve dengi okul mezunu olup, Kız Meslek Liselerinin Çocuk Gelişimi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ile Çocuk Gelişimi ve Bakımı bölümlerinin fark derslerini vererek Kız Meslek Lisesi diploması almış olanların) mezun olup, okul öncesi eğitim kurumlarında daha önce kadrosuz usta öğretici olarak başarılı görev yapanların,

h)Kız Meslek Liselerinin Çocuk Gelişimi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ile Çocuk Gelişimi ve Bakımı bölümlerinin herhangi birinden (Lise ve dengi okul mezunu olup, Kız Meslek Liselerinin Çocuk Gelişimi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ile Çocuk Gelişimi ve Bakımı bölümlerinin fark derslerini vererek Kız Meslek Lisesi diploması almış olanların) mezun olup, eğitim seminerine katıldığı halde bugüne kadar kadrosuz usta öğretici olarak görev alamayanların
    müracaatları kabul edilir.

Ancak, METGE belgesi vb. ellerinde kurs belgesi olanlar ile eğitim seminerine katılma belgesi olan lise ve dengi okul mezunlarının müracaatları kesinlikle kabul edilmez, bunlara hiçbir şekilde görev verilmez.

Eğitim Seminerine Tabi Tutulacak Olanlar :
    Yasal dayanakların 2/d maddesinde yer alan Yönetmelik hükümleri gereğince, kadrosuz usta öğretici olmak üzere müracaat eden aşağıda belirtilen adaylar için il milli eğitim müdürlüklerince en az 60 saatlik eğitim semineri düzenlenir. Bu seminere;

a)Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Programına kayıt yaptırdığı halde bugüne kadar eğitim seminerine katılmayanlar,

b)Kız Meslek Liselerinin Çocuk Gelişimi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi veya Çocuk Gelişimi ve Bakımı bölümü mezunu olup, bugüne kadar eğitim seminerine katılmayanlar,

c)2001, 2002 ve 2003 yıllarında il milli eğitim müdürlüklerince düzenlenen eğitim seminerine katıldığı halde bugüne kadar kadrosuz usta öğretici olarak görev almayanlar,

d)2004 ve 2005 yıllarında düzenlenen eğitim seminerine/seminerlerine katıldığı halde bugüne kadar kadrosuz usta öğretici olarak görev almayanlardan puanlarını yükseltmek isteyenler alınır.turkeyarena.com

Eğitim Seminer Programı:
    Düzenlenecek eğitim seminerinde; Usta Öğretici Eğitim Seminer Programı uygulanacaktır. Seminer programına w w w.meb.gov.tr adresinden (MEB Merkez Teşkilâtı linkindeki Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü web sayfasında) ulaşılabilir.

Eğitim Semineri Sonucu Sıralama:
    Eğitim seminerine katılanların sıralaması, seminer sonunda yapılacak değerlendirmede alınan puana göre en yüksekten en düşüğe doğru sıralanarak yapılır (Puan yükseltmek amacıyla 2006 yılında düzenlenen seminere katılanların değerlendirilmesi, 2004, 2005 veya en son katıldığı seminerde aldığı en yüksek puan dikkate alınarak yapılır ve adayların 2006 yılı için sıralamadaki yerleri belirlenir).

Seminerlerde Alınan Puanların Geçerlilik Süresi:
    Eğitim seminerlerinde alınan puanlar, alındığı tarihten itibaren iki yıl geçerlidir (2004 ve 2005 yıllarında alınan seminer puanları bu yıl geçerlidir).

Sayfayı Paylaş