.k26 Uzantılı Video Dosyasını Açamıyorum

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 22 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. BaRıŞ Well-Known Member

Merhaba arkadaşlar, bir güvenlik kamerasından aldığım görüntüyü açamıyorum .k26 şeklinde acayip bir uzantısı var dosyaların. Bir çok medya player ve format çevirici programlar denedim ama olmadı, bu formatla ilgili bi şeyler bilen birisi varsa yardımcı olursa sevinirim.

2. EmRe Well-Known Member

What is K26 file extension?
    Have you heard of ways about how to open K26 file extension? What program can open a file with the extension K26? K26 file extension is a Kurzweil K2600 file, used by Kurzweil K2600, created by KAII Kurzweil Applied Intelligence Inc.. That is to say, it is a kind of audio file, similar to KRZ, MP3, MKA file types.

Main functions of K26 file extension:
    K26 file extension is in relation to Kurzweil K2600; it is used to save audio information including loops, names, layers, instruments, collection, MIDI songs, multiple filter types from a Kurzweil K2600 synthesizer.

How to open K26 file extension?
    K26 file extension is easy to be opened. You just need to double-click on the K26 files and step forward. However, if you can not run it by double-clicking, it means your system lacks some applications, and you have to install some programs to apply it.
    Items below are useful programs that support to open K26 files. Just click it.

Program can open K26 file on Windows

• Awave Studio
      An audio converter, instrument editor, and a music performer all in one program ; it also supports WAV, MIDI, MPG and AVI files.

Sayfayı Paylaş