İyi Bir Kul Olmak İçin Ne Yapmalıyız

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 19 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Allah'ın sevgi ve rızasına kavuşmak ve Allah katında iyi bir kul olmak için;

İsrailoğulları benzer bir suali Musa aleyhisselama sual etmişlerdir. Allahü teâlâ, (Onlar benden razı olurlarsa, ben de onlardan razı olurum) buyurdu. Yani başına gelen belalara katlanmak, ona buna şikâyet etmemek, Allah’tan gelen her şeye razı olmaktır.

Musa aleyhisselam, (Ya Rabbi en çok buğzettiğin kimdir?) diye sual etti. Allahü teâlâ (Bir kul, benden hayırlısını isteyip Ben de ona hakkındaki hükmü gönderince ona rıza göstermeyendir) buyurdu. Allahü teâlânın takdirine razı olmalıdır! Hadis-i kudside buyuruldu ki:

• Kaza ve kaderime razı olmayan, beğenmeyen, verdiğim nimetlere şükretmeyen benden başka rab arasın! [Taberani]

Allah kimi sever?

Dinin emirlerini yapıp yasaklarından kaçan Müslümanları sever. Hubb-i fillah ve buğd-i fillah üzere olanları sever. Her işi ihlâsla yapan Müslümanları sever. Bir hadis-i şerif meali:

• Allahü teâlâ buyuruyor ki: Benim için birbirlerini sevenleri, benim için oturup sohbet edenleri, benim için mal ve canını birbirlerine feda edenleri ve benim için birbirlerini ziyaret eden Müslümanları sevmemi vacib kıldım. [Taberani]

İtikadı doğru olup, dinin emir ve yasaklarına riayet eden her Müslümanı Allahü teâlâ sever. Aşağıdaki vasıflarda olan Müslümanları da, o huylarından dolayı sever. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

• Allahü teâlâ, güler yüzlü olanı sever. [Beyhekî]

• Allah muhsindir, muhsinleri [iyilik edenleri] sever. [Taberani]

• Allahü teâlâ, güzeldir, güzeli [güzel işleri] sever. Cömerttir, cömertliği sever. Temizdir, temizliği sever. [İ. Adiy]

• Allahü teâlâ, yumuşak davrananı sever. [Müslim]

• Allahü teâlâ, çok affedicidir, affetmeyi sever. [Hâkim]

• Allahü teâlâ, tektir, teke riayet edeni sever. [İbni Nasr]

• Allahü teâlâ, yaptığı işi hakkıyla [temiz, güzel] yapanı sever. [Beyhekî]

• Allahü teâlâ, tevbekâr genci sever. [Ebu-ş-Şeyh]

• Allahü teâlâ, gençliğini Allah’a itaat yolunda geçiren genci sever. [Ebu Nuaym]

• Allahü teâlâ, meslek sahibi olan ve mesleğinde maharetli mümini sever. [Taberani]

• Allahü teâlâ, eski dostluğunu devam ettireni sever. [Deylemî]

• Allahü teâlâ, mazlumun ve darda kalanın yardımına koşanı sever. [Beyhekî]

• Allahü teâlâ, ısrarla dua edenleri sever. [Beyhekî]

Sayfayı Paylaş