İstanbulun fethi ile ilgili sözler

Konusu 'İle İlgili Sözler' forumundadır ve hakan788 tarafından 9 Eylül 2015 başlatılmıştır.

1. hakan788 Well-Known Member

Ya İstanbul'u alırım ya İstanbul beni. Fatih Sultan Mehmet

Ey Tecrübe Sahibi Bahadırlarım! Ben durumu bu şekilde değerlendirerek, şartların en müsait an olduğunu düşünerek sizleri burada topladım. Hepinizin yapmış olduğum açıklamalara kani olarak fikirlerimde müşterek olduğunuzu muhakkak zannederim ve derim ki: Çok süratli bir şekilde durumun gerektirdiği şekilde hareket ederek bu şehri zapt etmeliyiz. Fatih Sultan Mehmet

Karadan ve denizden bu şehrin dışarıyla olan irtibatını tamamen kesmiş bulunuyoruz. İşte bütün bunlardan dolayıdır ki, şehrin elimizden kurtulmasına imkan ve ihtimal yoktur. Buna bütün kanaati vicdaniyem ile inanıyorum. Fatih Sultan Mehmet

İstanbul Muhakkak Fetholunacaktır. Bunu Gerçekleştirecek Ordunun Kumandanı Ne Mutlu Kumandan ve Askeri Ne Mutlu Askerdir. Hz. Muhammed (S.A.V.)

Ey Konstantiniye! Ya sen beni alırsın, ya ben seni alırım! Fatih Sultan Mehmet (İstanbul’un fethi sırasında)

İki büyük cihanın kesinti noktasında, Türk vatanının ziyneti, Türk tarihinin serveti, Türk milletinin gözbebeği İstanbul, bütün vatandaşların kalbinde yeri olan şehirdir. Mustafa Kemal Atatürk

İstanbul’un taşı toprağı altındır.

İstanbul iki deniz arasında bir inci parçasıdır.

Dünyaya son kere bakacaksın deseler, bu bakışı İstanbul'un Çamlıca'sından isterdim. Lamartine

İstanbulu ömründe bir kere gören ya İstanbula gelirken yolda ölür, ya İstanbulda ölür, ya da İstanbul hasretiyle ölür. İran atasözü

Sayfayı Paylaş