İstanbul'u Dinliyorum Şiirinin Biçim Özellikleri

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 25 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. Misafir Guest

istanbulu dinliyorum şiirini biçim yönünden inceler misiniz.........
    lütfennn yardmcı olursanz sevinirimmm

2. Misafir Guest

Orhan Veli Kanık'ın İstanbulu Dinliyorum şiirinin kafiyesini felan bulup yazarmısın? Yardımcı olursanız memlun olurum..

3. ot-gu Genel Sorumlu

İstanbul'u Dinliyorum Şiir İncelemesi; Detaylı
    Şiirde bir İstanbul özlemiyle karşılaşıyoruz. Şiirin ilk dizelerinde, şiiri söyleyenin (şair ile şiiri söyleyeni ayrı tutabiliriz pekâlâ; bkz. Gösterge Eleştirisi, Mehmet Rifat), İstanbul'dan uzak bir yerde, gözlerini kapatarak (İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı); şehrin sesini duyuşunu, dolayısıyla şehrin görüntüsünü ve anılarını zihninde canlandırışını izleriz.

İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı;
    Önce hafiften bir rüzgâr esiyor;
    Yavaş yavaş sallanıyor
    Yapraklar, ağaçlarda,
    Sucuların hiç durmıyan çıngırakları;
    İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı.

Ağların dalyanlardan yavaş yavaş çekilmesi; Kapalıçarşı'nın serinliği, Mahmutpaşa'nın hareketliliği ve renkliliği; doklardan gelen çekiç sesleri ve bahardaki ter kokuları, söyleyenin zihninde yer eden belli başlı anlar/görüntüler/izlerdir.

Loş kayıkhanelerin betimlenmesi ve lodos uğultusuyla İstanbul özlemi, okurun da zihninde oluşur böylece. Gözlerini kapamak/yummak ''anaekseni'' yle, şiirin öznesinin İstanbul'a olan uzaklığı okurda iyice belirginleşir.

Konunun devamı için üye olarak aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.
    http://www.turkeyarena.net/turkeyar...ul-siirlerinin-derlenmesi-ve-incelenmesi.html

Sayfayı Paylaş