Islak kek Tarifleri

Konusu 'Mutfak Bölümü' forumundadır ve Pelin tarafından 1 Haziran 2008 başlatılmıştır.

1. Pelin Super Moderator

Islak kek
    Malzemeler:
    • 4 yumurta
    • 2 su bardağı şeker
    • 2 çorba kaşığı kakao
    • 1 su bardağı süt
    • 1 su bardağı sıvı yağ
    • 1 su bardağı un
    • kabartma tozu
    • vanilya
    • 1 su bardağı vişne suyu
    Hazırlanması:
    4 yumurtayı, 2 su bardağı şeker, 2 çorba kaşığı kakao, 1 su bardağı süt ve 1 su bardağı sıvı yağ ile karıştırın. bu karışımdan bir su bardağı ayırın.
    kalan karışıma 1 su bardağı un, kabartma tozu ve vanilya ekleyip karıştırın. (ben önce un ve vanilyayı ekleyip karıştırdım, ardından kabartma tozunu ilave edip düşük hızda bir-iki kez daha karıştırdım.)
    kek malzemenizi kare borcama dökün, 180C'de 50 dakika pişirin. pişince fırını kapatın, üzerine vişne suyunu döküp, 3-5 dakika çekmesini sağlayın. vişne suyunu çekince ayırdığınız sütlü-kakaolu karışımı kekin üzerine dökün. keki kapalı fırına tekrar koyup harcı fırının ısısıyla çekmesini sağlayın.
    isterseniz üzerine krem şanti sürerek servis yapın.

2. Pelin Super Moderator

Sahici Islak Kek
    Malzemeler:
    • 4 yumurta
    • 1 su b. toz şeker
    • 1 su b. esmer toz şeker
    • 2 su b. süt
    • 1 su b. sıvıyağ
    • 2 çorba k. kakao
    • 100 gr. bitter çikolata
    • 1 su b. ceviz
    • alabildiği kadar un
    Hazırlanışı:
    Karıştırma kabına 4 adet yumurtayı kırın.Yumurtanı üzerine 1 su bardağı toz şeker ve 1 subardağı esmer şekeri ilave edip mikserle çırpın.Daha sonra üzerine 2 su bardğı sütü ilave edin. Sütün üzerine 2 çorba kaşığı kakao ilave edip mikserle çırpin.

Daha sonra üzer,ne 1 su bardağı sıvıyağ işave edip mikserle çırpın.Bu karışmdan 2 su barağı ayırın. Daha sonra üzerine 3 su bardağı un ve 1 paket kabartma tozu ilave edip karıştırın.

Islak keki fırın kabına alın. Önceden ısıtılmş olan 170 derecelik fırında pişirin. Fırından çıktıktan sonra ıslak keki kesin.Ayırdığınız sosu ıslak kekin üzerine dökün.Kek sosu iyice çeksin.

100 gr.bitter çikolatyı eritin. Eritlimiş bitter çikolatayı kekin üzerine sürün. 1 su bardağı cevizi fırında kızartın.Kekin üzerine ceviz leri ilave edip servis edin.
    Not:Oktay Usta Tarifi

Sayfayı Paylaş