İnkılapçılık İlkesi Nedir, Ne Demektir, Açıklaması, Anlamı, Tanımı

Konusu 'Tarih' forumundadır ve RüzGaR tarafından 31 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. RüzGaR

RüzGaR Super Moderator

İnkılapçılık İlkesi Nedir, İnkılapçılık Ne Demektir, Kısaca İnkılaçılık Anlamı Tanımı

İnkılâp; Halk hareketiyle, mevcut düzenin yıkılması ve yerine yeni bir düzenin kurulmasıdır. İnkılap, bir devletin dayandığı temel ilkelerin ve toplum düzeninin hızla ve ileriye dönük bir şekilde değiştirilmesidir.

İnkılapçılık, Batılılaşma ve çağdaşlaşma yolunda daima ileriye, çağdaş uygarlığa yönelmektir. İnkılapçılık, sadece inkılapları savunmayı değil, inkılapları geliştirmeyi, çağdaş hayatın gereklerine uydurmayı da içine alır.
    Atatürk, inkılapçılık ilkesiyle diğer ilkelerin de canlı kalmasını ve devamını sağlamış, Atatürkçülüğün durağan bir düşünce olmasını engellemiştir.

Atatürk'ün inkılapçılık ilkesi ile, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma çabasında hem geçerliliğini, yararlılığını sürdüren inkılapçı uygulamalara sahip çıkılmasını, onların korunmasını, geliştirilmesini; hem de yeni ihtiyaçlar karşısında yeni inkılapçı uygulama ve çözümlere gidilmesini istemektedir.

İnkılapçılık kalıplaşmayı, durağanlığı, köhneleşmeyi, işlevini kaybetmeyi, çağın toplumun gerisinde kalmayı önlemek, dinamik bir inkılap anlayışını sağlamak ve sürdürmek için konmuştur.

Atatürkçülük dinamik bir ulusal ideolojidir. Onu durağanlıktan, dogmacılıktan kurtaran, yaşayan, yaşatacak olan, çağın gerisinde bırakmayacak olan inkılapçılık ilkesidir.

2 kişi bunu beğendi.

2. hay ağzına sağlık be kaç saatir arıyorum böyle senin gibi anlatana ilk kez rastladım kısaca ağzına sağlık....

3. EmRe

EmRe Well-Known Member

Teşekkürler Rüzgar usta
    +++rep tpx

4. Misafir

Misafir Guest

teşekür ederim hay ağzına bin sağlık yarım sattir arıyorum ...

5. Misafir

Misafir Guest

ağzınıza sağlık

6. OrKuN

OrKuN Well-Known Member

Uzun yazılar arasında insanları boğmadan çok net bir bilgi olmuş, ağzına yüreğine sağlık...

7. Misafir

Misafir Guest

çok teşekkür ederim...elinize sağlık...ne zamandır arıyordum bi türlü bulamdım...sen hem kısa hemde özlü yazmıssın..yeninden tesekkür ederim

8. Misafir

Misafir Guest

Süper yarım saattir arıyordum, buldum.

9. Misafir

Misafir Guest

hiiiiiiiiiiiiiiiç beğenmedim desem yeridir...........şaka şaka süpeeerrrr!

10. Misafir

Misafir Guest

Hiiiiiiç begenmedim desem yalan olur! çok beğendimmmmmm

11. Misafir

Misafir Guest

Çok teşekkürler bin yaşabeee. haha

12. Misafir

Misafir Guest

Abi kaç tane siteye girdim bi böylesini arıyordum şansıma çıktı abi çok teşekkürler ağzına emeğine sağlık

13. LEHAMAM

LEHAMAM Guest

14. Misafir

Misafir Guest

Bravo, yazmak için çok uğraşmış olmalısınız ama bizde ararken çok zaman harcadık. Çok sağolun teşekkürler cidden.

Sayfayı Paylaş